Հեղափոխություն և հակահեղափոխություն
Մինչ հասարակական ու քաղաքական ակտիվություն ցուցաբերող բազմաթիվ սուբյեկտները քննարկում են երկրում ստեղծված իրավիճակը հեղափոխության միջոցով հանգուցալուծելու հարցը և քննադատում են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի «նորացված»՝ «Հեղափոխությու՞ն, թե՞ էվոլյուցիա. սերժանալու պահը» ծրագրային մոտեցումը, Հայաստանը շատ վաղուց հայտնվել է հեղափոխական գործընթացների մեջ, բայց դա այն հեղափոխությունը չէ, ինչն ուզում է անել պետության ու իր անձի առաջընթացը երազող քաղաքացին։ Թող զարմանալի չթվա, եթե ասեմ, որ արդեն սկսված հեղափոխությունը նախաձեռնել է Սերժ Սարգսյանը, ում գործողությունները նեոբոլշևիկյան բնույթի են։
Սերժսարգսյանական հեղափոխությանն այժմ աջակցում է Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդը, ով «ֆուտբոլասերին» թև ու թիկունք է կանգնում թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին «նախաձեռնողական» քայլերում՝ նպաստելով Հայաստանում տնտեսաքաղաքական մենաշնորհի ձևավորմանը։
Բայց նախքան սերժա–լևոնական ներկայիս բացահայտ համագործակցության շարժառիթներին ու սպասվող քաղաքական գործընթացներին անդրադառնալը՝ եկեք տեսնենք, թե երբ և ինչպես է նեոբոլշևիկյան հեղափոխությունը նախաձեռնել ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը, և ինչ նպատակ է այն հետապնդում։
«Տիրուհի» դարձած «խոհարարուհին»
Ամեն ինչ սկսվեց 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ՀՀԿ–ը վերցրեց ԱԺ–ի հսկիչ փաթեթը։ Քաղաքական դաշտը, ըստ այդմ, վերջնականապես անապատացվեց ու մենաշնորհային դարձավ, ինչը նախադրյալներ էր ստեղծում գերկենտրոնացված տնտեսական համակարգ ձևավորելու համար։ Իսկ դա նշանակում էր 20-30 ընտանիքների կլանաօլիգարխիկ համակարգը դարձնել «մեկ օլիգարխի» համակարգ։ Այսինքն՝ փոխանակ համակարգը բացելու ճանապարհով գնալու, Սարգսյանը համայնավարական բնույթի «բարեշրջման» կուրս վերցրեց, ինչը և՛ այն օրերին, և՛ հիմա փորձ է արվում դեմագոգիկ կերպով ներկայացնել որպես անընդունելի ու անհանդուրժելի երևույթների դեմ պայքար։
2007թ.–ից սկիզբ դրվեց սեփականության վերաբաշխման լայնածավալ գործընթացին, որի առաջին զոհերը դարձան փոքր բիզնեսի ներկայացուցիչները, ովքեր համապատասխան օրենքի փոփոխությունից հետո զրկվեցին պարզեցված հարկով աշխատելու հնարավորությունից։ Իսկ Կառավարության կողմից ՀԴՄ–ին անցնելու պարտադրանքը՝ առանց փաստաթղթաշրջանառության ամբողջ շղթան վերևից կարգավորելու, արդեն շեշտակի հարված էր ոչ միայն փոքր, այլ նաև միջին բիզնեսին։
ԱԺ–ում ներկայացված խոշոր բուրժուազիայի ներկայացուցիչներն անհեռատեսորեն աջակցեցին կամ կրավորական կեցվածք ընդունեցին Ս. Սարգսյան–Տ. Սարգսյան զույգի՝ փոքր ու միջին բիզնեսի դեմ ուղղված նմանատիպ նախաձեռնությունների մասով՝ չհասկանալով, որ եթե փոքր բիզնեսին ճզմելու գնով «մեծ բյուջե» ունենալու քաղաքականություն է որդեգրվել, ապա մի օր գործը հասնելու է նաև իրենց։ Բայց քանի որ կար իներցիայով շարժվող փակ բաժնետիրական ընկերություն հիշեցնող կլանաօլիգարխիկ համակարգ, ուստի Սարգսյանի յուրային կոչվածները չէին պատկերացնում, որ դեպի նախագահի աթոռը ձգտող այդ մարդը «Հայկական թուրքմենբաշիզմ» կառուցելու խնդիր է դրել, իսկ դա նշանակում է նաև «թիմակիցների՛» կուլակաթափում ու սեփականության վերաբաշխում՝ քողածածկվելով բոլշևիկների «խլենք ու բաժանենք» ամբոխահաճ կարգախոսով։
Սերժ Սարգսյանի «թիմակիցներն» ու հանրության լայն շերտերը չարձանագրեցին ՀՀ–ի ու իրենց շահերի դեմ ուղղված նեոբոլշևիկյան հեղափոխության մեկնարկը նաև այն դեպքում, երբ 2007թ. խորհրդարանին ներկայացվեց 2,5 միլիարդ դոլար ծախսային մաս ունեցող պետական բյուջետային քաղաքականությունը, ինչը նշանակում էր, որ 2008թ. պետությունը նախատեսել էր շուրջ 800 մլն դոլարով ավելի ծախսել, քան դրանից մեկ տարի առաջ։ Այդ օրինագծին էլ ԱԺ մեծամասնությունը կողմ քվեարկեց։
Ակնհայտ էր, որ եթե մեր երկրի համախառն ներքին արդյունքը մեկ տարվա ընթացքում չէր աճելու այն համամասնությամբ, ինչ չափով որ ավելացնում էին բյուջեի ծախսային մասը, ապա պետական գանձարանի եկամուտների ապահովումն իրականացվելու էր բացառապես բիզնեսի բոլոր շերտերին, այդ թվում՝ խոշորին քամելու գնով։ Սարգսյանական նեոբոլշևիզմի վտանգն ակնհայտ էր մասնագետների, բայց, փաստորեն, ոչ այն մարդկանց համար, որոնց ինքնաոչնչացնող աջակցությունն ստանալով՝ Սերժ Սարգսյանը գնում էր միահեծան համակարգ ստեղծելու ուղղությամբ։
2007թ. ձևավորված խորհրդարանը և ջախջախված քաղաքական դաշտը տալիս էր բոլոր հնարավորությունները, որպեսզի Սերժ Սարգսյանը 2008թ., առանց էական դժվարությունների, դառնար հանրապետության նախագահ և երկիրը կառավարեր միանձնյա որոշումներով, ու գնար ֆինանսական հոսքերի գերկենտրոնացման։ Իսկ այն, որ 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո կրկին կոալիցիա ձևավորվեց, սոսկ իներցիայի ու այդ պահին գործող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործոններով էին պայմանավորված։ Հասկանալի էր, որ Քոչարյանի պաշտոնավարումից ու Սարգսյանի նախագահ դառնալուց հետո կոալիցիան փլուզվելու էր, ու մենք ունենալու էինք սրածայր բուրգ հիշեցնող և հանրության կողմից բացարձակ անվերահսկելի կառավարման համակարգ։
Քաղաքական միահեծանությունը Սարգսյանին հնարավորություն էր տալու մոտ ապագայում ունենալ միահեծան տնտեսական դաշտ՝ ճիշտ այնպիսին, ինչպիսին կա Ադրբեջանում, Թուրքմենստանում, Ուզբեկստանում և նմանատիպ այլ երկրներում։ Իր հերթին էլ՝ Սարգսյանի երազած գերկենտրոնացված տնտեսաքաղաքական համակարգն ապագայում կբացառեր որևէ քաղաքական մրցակցություն, ինչն էլ Սարգսյանի իշխանությունը կդարձներ հավերժ ու ժառանգական՝ «հորից որդի» կամ ««հորից» փեսա» տարբերակով։
Սարգսյանի նեոբոլշևիկյան այդ ծրագրերին, սակայն, ժամանակավորապես խանգարեց քաղաքական վերակենդանացում ապրող Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, ով ինքն էր ուզում ոչ պակաս նեոբոլշևիկյան գաղափարախոսությամբ ծրագրեր իրականացնել, ինչը նույնպես ենթադրում էր միահեծան տնտեսաքաղաքական համակարգ։
ՀՀ առաջին նախագահի վերադարձը Սարգսյանին հարկադրեց մի պահ մոռանալ «յուրայիններից» սեփականությունը խլելու ծրագրերի մասին և համախմբվել Ռ. Քոչարյանի ու խոշոր բուրժուազիայի շուրջը, որպեսզի կարողանար հայտնվել Բաղրամյան 26–ում։
Չկան հավերժ թշնամիներ, կան հավերժ հաճախորդներ
Այժմ այնպես է ստացվել, որ Սարգսյանը 2007թ.–ից սկսած իր նեոբոլշևիկյան հեղափոխությունն ավարտելու համար համախմբվել է արդեն Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ, ու երկուսով միասին պատերազմ են հայտարարել բիզնեսի բոլոր շերտերին, Սարգսյանի նեղ շրջապատից դուրս գտնվող բոլոր ՀՀԿ–ականներին, իշխանության տարբեր օղակներին, Սարգսյանին իշխանության բերած մարդկանց, կոալիցիոն «գործընկեր» ԲՀԿ–ին, ընդդիմադիր ՀՅԴ–ին ու «Ժառանգությանը», ամբողջ քաղաքական դաշտին և, հետևաբար, հասարակության մեծամասնությանը։
Նախկին մրցակիցներն այժմ, «մեկ մարդու իշխանություն, մեկ մարդու ընդդիմություն» ձևաչափով, փորձում են մենաշնորհային դարձնել քաղաքական դաշտը, և ովքեր այս ամենը չեն հասկանում ու խոսում են ինչ–որ վերացական գաղափարներից (օրինակ՝ ընդդիմության միավորում՝ ենթադրելով ՀԱԿ–ի, «Ժառանգության», ՀՅԴ–ի ու մյուսների միավորումը), ուրեմն դեռ չեն հասցրել հասկանալ այն հրեշավոր գործարքի էությունը, որն առկա է Տեր–Պետրոսյանի ու Սարգսյանի միջև, կամ էլ այնքան միամիտ են, որ մտածում են, թե մեխանիկորեն միավորվել–չմիավորվելն է որոշիչը լինելու քաղաքական պայքարում։
Միավորվել, անշու՛շտ, պետք է, բայց՝ միավորվել գաղափարի, ընդհանուր շահի ու սկզբունքների շուրջ, այլ ոչ թե սերժա–լևոնական ծրագրերի իրականացմանն ակամայից նպաստելու համար։
Մարտի 17–ին տեղի ունեցած գործընթացները ցույց տվեցին, որ քաղաքական դաշտը, իրոք, երկու մասի է բաժանված, բայց ոչ այն ձևով, ինչպես ներկայացնում են իշխանական ու «ընդդիմադիր» գործիչները, նրանց կից գործող լրատվամիջոցներն ու վարձու գրչակները։
Հայաստանի ներկայիս քաղաքական դաշտի իրական բաժանումը հետևյալն է՝ մի կողմում սերժա–լևոնական նեղ թիմերն են (չշփոթել իշխանական կոալիցիայի և ՀԱԿ–ը ներկայացնող լայն շրջանակների հետ), իսկ մյուս կողմում՝ քաղաքական դաշտի մյուս բոլոր սուբյեկտները, հասարակության լայն շրջանակները, ովքեր դժգոհ են սոցիալ–տնտեսական այս վիճակից, փոքրից մինչև խոշոր բուրժուազիան և պետական համակարգի միջին ու ստորին օղակները՝ ներառյալ ուժային կառույցները։
Ակնհայտ է, որ սերժա–լևոնական կոալիցիայից դուրս գտնվող բոլոր սուբյեկտների ռեսուրսային ներուժն ավելի հզոր է, բայց առայժմ անհրաժեշտ չափով կազմակերպված ու մոբիլիզացված չէ, ինչը, համոզված եմ, ժամանակի խնդիր է։ Եվ թող ձեզ չհիասթափեցնի Լևոնով պաշտպանված Սարգսյանի դիրքերի ամրությունը։ Դա թվացյալ է։ Նա ամուր է, քանի դեռ հրապարակը տնօրինում իր գործընկեր Տեր–Պետրոսյանը։ Սակայն ժամանակն այժմ աշխատում է նրանց դեմ, և այդ նույն ժամանակը նպաստելու է, որ այլընտրանքային հրապարակ ձևավորվի, ու քաղաքական դաշտի մյուս սուբյեկտներն անիմաստ միավորումներ ստեղծելու գաղափարներից չխոսեն, այլ իրատես լինեն։
Պետք է լավ հասկանալ, որ սերժա–լևոնական կոալիցիան ներկայացնող կողմերը խնդիր են դրել սեփականաշնորհել ամբողջ քաղաքական դաշտը։ Երկուսն էլ առաջնորդվում են «մեկ մարդու» հայեցակարգով։ Երկուսն էլ միմյանց աջակցում են այդ հարցում։
Հիշեք, թե Տեր–Պետրոսյանն ուր «իր» մամուլն ինչպես էին պաշտպանում սարգսյանական կողմին ու հարձակվում ԲՀԿ–ի վրա, և ամեն ինչ անում, որպեսզի Գագիկ Ծառուկյանը գնա կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրմանը, իսկ այժմ էլ Սարգսյանն է Տեր–Պետրոսյանին աջակցում, որպեսզի վերջինս կարողանա ամբողջ բողոքական ընտրազանգվածը հավաքել իր ձեռքն ու մարել հեղափոխական տրամադրությունները։
Տեր–Պետրոսյանի և Սարգսյանի քայլերը միտված են ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքում այսօրվա նախագահի վերարտադրությունն ապահովելուն և ՀԱԿ–ի հաստիքային ընդդիմություն դառնալուն։ Դրա համար են երկուսը, միմյանց «պաս» տալով, փակում իշխանափոխության ու ընդդիմափոխության ճանապարհը։
Ենթադրվում է, որ սերժա–լևոնական կոալիցիան համաձայնության է եկել «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական միաբաները» ծրագրի շրջանակներում, ինչի մասին բազմիցս հրապարակավ խոսում էր ՀԱԿ առաջնորդը։ Այսքանից հետո Տեր–Պետրոսյանի հետ միավորվելուց խոսելը, կներեք, քաղաքական անմեղսունակության նշան է։ Դա նույնն է, թե իրեն ընդդիմադիր համարող գործիչը հայտարարի Սերժ Սարգսյանին միավորվելու մասին։
Այնպես որ, պետք է թողնել սերժանպաստ անպտուղ քննարկումները ընդդիմադիր դաշտը ՀԱԿ–ի հետ համատեղ միավորելու մասով և մտածել «Եղիազարական» բևեռի դեմ լայն կոալիցիա ձևավորելու մասին։

Революция и контрреволюция
Хотя в последнее время многочисленные общественные и политические субъекты обсуждают вопрос разрешения сложившейся в стране ситуации путем революции и осуждают «обновленный» программный подход Левона Тер-ПетросянаРеволюция или эволюция? Момент стать просержевским»), революционные процессы в Армении начались очень давно. Правда, это вовсе не та революция, о которой мечтает жаждущий прогресса государства и собственного благополучия гражданин. Пусть не покажется странным, если скажу, что уже начавшуюся революцию инициировал сам Серж Саргсян, чья деятельность носит необольшевистский характер.
Сержсаргсяновской революции сейчас содействует лидер Армянского национального конгресса, который стоит горой за «любителя футбола» в вопросе как внешних, так и внутренних «инициативных» шагов, способствуя формированию в Армении политико-экономической монополии.
Но прежде чем рассмотреть вопрос о нынешнем открытом серже-левоновском сотрудничестве  и ожидаемых политических процессах, давайте посмотрим, когда и как инициировал необольшевистскую революцию «гибкий» руководитель РПА, и какова цель данной революции.
«Кухарка» ставшая «хозяйкой»
Всё началось после парламентских выборов  2007г., когда возглавляемая Сержем Саргсяном Республиканская партия Армении взяла контрольный пакет Национального собрания. В связи с этим, политическое поле окончательно опустело и стало монопольным, что создавало предпосылки для формирования сверхцентрализовонной экономической системы. А это означало превращение кланово-олигархической системы 20-30 семей в систему «одного олигарха». То есть, вместо того, чтобы пойти по пути раскрытия системы, Саргсян взял курс на «реформы» коммунистического характера, что пытались и пытаются преподнести в качестве борьбы против неприемлемых и нестерпимых явлений.
С начала 2007г. был дан ход широкомасштабному процессу передела собственности, первыми жертвами которого стали представители малого бизнеса, лишенные после изменения соответствующего закона возможности работать по упрощенному налогу. Навязанный же правительством переход на кассовые аппараты, без приведения в порядок всей цепочки документооборота, был ощутимым ударом не только по малому, но и по среднему бизнесу.
Представители крупной буржуазии в Национальном собрании недальновидно промолчали или даже оказали содействие Сержу Саргсяну и Тиграну Саркисяну по части направленных против малого и среднего бизнеса подобных инициатив, не понимая, что если политика обладания «большим бюджетом» взята на вооружение ценой прессинга малого бизнеса, то однажды настанет и их черед.
Но поскольку была движущаяся по инерции, напоминающая закрытое акционерное общество кланово-олигархическая система, то те, кто считаются для Саргсяна «своими», не представляли, что стремящийся к президентскому креслу этот человек поставил задачу построить «армянский туркменбашизм», а это значит также раскулачивание и передел собственности «товарищей по команде», прикрытое большевистским демагогическим лозунгом «отберем и раздадим».
«Товарищи» Сержа Саргсяна по команде и широкие слои общества не отреагировали на старт направленной против интересов РА и их собственных интересов необольшевистской революции даже тогда, когда в 2007г. парламенту был представлен государственный бюджет с расходной частью в 2,5 миллиарда долларов, а ведь это означало, что в 2008г. государство предусмотрело потратить примерно на 800 миллионов долларов больше, чем в предыдущий год. За этот законопроект проголосовало большинство депутатов Национального собрания.
Было очевидно, что если в течение года ВВП нашей страны не вырастет пропорционально увеличению расходной части бюджета, то обеспечение поступлений в государственную казну будет осуществляться исключительно ценой «сдирания семи шкур» со всех слоев бизнеса, в том числе – с крупного. Угроза саргсяновского необольшевизма была очевидна для специалистов, но, фактически, не для тех людей, с чьей самоуничтожающей поддержкой Серж Саргсян шел по пути создания авторитарной системы.
Сформировавшийся в 2007г. парламент и разгромленное политическое поле предоставляли все возможности для того, чтобы в 2008г. Серж Саргсян без особых проблем стал президентом, управлял страной единоличными решениями и пошел на сверхцентрализацию финансовых потоков. А то, что после парламентских выборов 2007г. снова сформировалась коалиция, было обусловлено исключительно факторами инерции и тогдашнего президента Роберта Кочаряна. Было понятно, что после ухода Кочаряна и после вступления Саргсяна на пост президента коалиция распадется, и у нас будет похожая на остроконечную пирамиду совершенно неконтролируемая обществом система управления.
Политический авторитаризм предоставил бы Саргсяну возможность иметь в ближайшем будущем авторитарное экономическое поле, точно такое, как в Азербайджане, Туркмении, Узбекистане и в других подобных странах. В свою очередь сверхцентрализованная политико-экономическая система, к которой стремится Саргсян, в будущем исключила бы любую политическую конкуренцию, что сделало бы власть Саргсяна вечной и наследственной: «от отца к сыну» или «от “отца’’ к зятю»
Однако, этим необольшевистским программам Саргсяна временно помешал переживший политическое «воскрешение» Левон Тер-Петросян, который сам хотел реализовать не менее необольшевистские программы, что также предполагало авторитарную политико-экономическую систему.
Возврат первого президента РА заставил Саргсяна на некоторое время забыть о программах по присвоению собственности «своих», сплотиться вокруг Р. Кочаряна и крупной буржуазии, чтобы суметь оказаться на Баграмяна 26.
Нет вечных врагов, есть вечные клиенты
Сейчас вышло так, что Саргсян, чтобы закончить начатую им в 2007г. необольшевистскую революцию, объединился с Левоном Тер-Петросяном, и вместе они объявили войну всем слоям бизнеса, всем находящимся за пределами узкого окружения Саргсяна членам РПА, различным кругам власти, приведшим Саргсяна к власти людям, коалиционному «партнеру» ППА, оппозиционным АРФД и «Наследию», всему политическому полю, а следовательно, большей части общества.
Бывшие соперники сейчас пытаются монополизировать политическое поле в формате «власть одного человека, оппозиция одного человека». Кто же не понимает всего этого и говорит о каких-то абстрактных понятиях (например, объединение оппозиции, подразумевающее объединение АНК, «Наследия», АРФД и других), тот, значит, еще не успел понять сущность той ужасной сделки, которая существует между Тер-Петросяном и Сержем Саргсяном, или же настолько должен быть наивен, чтобы считать механическое объединение решающим фактором в политической борьбе. Объединяться, безусловно, нужно, но объединяться вокруг идеи, общих интересов, принципов, а не для невольного содействия реализации серже-левоновских программ.
Процессы, произошедшие 17-го марта, показали, что политическое поле, действительно, разделено на две части, но не так, как преподносят властные и «оппозиционные» деятели, действующие при них средства массовой информации и наемные писаки.
Настоящее разделение нынешнего политического поля следующее: с одной стороны – узкое окружение Сержа и Левона (не путать с коалицией власти и широкими кругами АНК), а с другой стороны – все остальные субъекты политического поля, широкие круги общества, которые недовольны данной социально-экономической ситуацией, все слои буржуазии, средние и нижние звенья государственной системы, включая силовые структуры.
Очевидно, что ресурсный потенциал всех находящихся вне серже-левоновской коалиции субъектов мощнее, но пока он не организован и не мобилизован в необходимом объеме, что, безусловно, является вопросом времени. И пусть вас не смущает мощность обороняемых Левоном саргсяновских позиций. Это лишь кажущаяся мощь. Он силен, поскольку «площадью» пока владеет его партнер Тер-Петросян. Однако, время сейчас работает против них, и это же время будет способствовать тому, чтобы сформировалась альтернативная «площадь», а другие субъекты политического поля перестали говорить о создании бессмысленных объединений и стали реалистами.
Нужно хорошо осознавать, что серже-левоновская коалиция поставила задачу приватизировать всё политическое поле. Оба руководствуются концепцией «одного человека». Оба содействуют друг другу в данном вопросе.
Вспомните, как Тер-Петросян и «его» пресса защищали саргсяновскую сторону и нападали на ППА, делая всё, чтобы Гагик Царукян пошел на подписание нового коалиционного меморандума, а сейчас Саргсян содействует Тер-Петросяну, чтобы последний смог собрать весь протестный электорат в свои руки и ликвидировать революционные настроения.
Действия Тер-Петросяна и Саргсяна направлены на то, чтобы в результате очередных парламентских выборов обеспечить воспроизводство власти нынешнего президента и превратить АНК в штатную оппозицию. Поэтому оба, давая друг другу «пас», закрывают путь смене власти и смене оппозиции.
Предполагается, что серже-левоновская коалиция пришла к согласию в рамках программы «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи», о чем многократно публично говорил лидер АНК. Простите, но после всего этого разговоры об объединении с Тер-Петросяном являются признаком политической невменяемости. Это то же самое, что деятель, считающий себя оппозиционным, объявит об объединении с Сержем Саргсяном.
Так что, нужно оставить выгодные Сержу Саргсяну бесплодные обсуждения по части объединения оппозиционного поля с АНК и думать о формировании широкой коалиции против «егиазаровских» полюсов.