Անարժանապատիվ գործարք
2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը միտումնավոր վարկաբեկում էր պետական կառույցները և կառավարման համակարգը ներկայացնում որպես ավազակապետություն, իսկ նախագահի ինստիտուտը՝ համեմատում մոնղոլ–թաթարական տիպի խառնամբոխի հետ։
Նկատենք, որ անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ հարաբերություններ էին տիրում պետական ինստիտուտներում, չէր կարելի այդ ինստիտուտները և հատկապես նախագահի ինստիտուտը պիտակավորել ու համեմատել մոնղոլ–թաթարների հետ, մանավանդ երբ ինքդ մի ժամանակ նախագահ ես եղել։ Բայց Տեր–Պետրոսյանին նման «մանր» հարցերը չէին հետաքրքրում և նա միայն «հայաստանցի–ղարաբաղցի», «հերոսներ–տականքներ», «հայեր–մոնղոլներ» բևեռացման միջոցով էր պատկերացնում իր հաղթելու հնարավորությունը։
Ընտրություններն ավարտվեցին ու Տեր–Պետրոսյանը չկարողացավ հայտնվել Բաղրամյան 26–ում, իսկ այժմ արդեն նա փորձում է «երկխոսության» կիսաբաց դռնով ներս մտնել ու դառնալ «Եղիազար Այնթապցու», այն է ՝ Սերժ Սարգսյանի «միաբանը»։
Հիմա ՀԱԿ առաջնորդն արդեն «մոռացել» է «մոնղոլ–թաթարների», ավազակապետության ու այլ նման փիս որակումների մասին ու պատրաստակամություն է հայտնում ստեղծել իր երազած երկիրը, երբ իշխանությունն ու ինքը «բաց երկխոսում են»։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում. բա ու՞ր մնացին այդ հայհոյանքները, ու՞ր մնաց ավազակապետությունը և ու՞ր մնացին տականքները։
Պարզվում է Տեր–Պետրոսյանը կոմպլեքսներ չունի և կարող է «բաց երկխոսել» նաև իր սիրած «մոնղոլ–թաթարների» հետ՝ հանուն մի քանի մանդատի և հանուն իր անձնական վախի հաղթահարման։ Սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ արժանապատվության իսպառ բացակայություն, էլ չխոսած հարցի քաղաքական կողմի մասին։
Արժանապատվության հետ, փաստորեն, խնդիրներ ունի նաև Սերժ Սարգսյանը, ով հանուն իր աթոռի պահպանման գնում է իրեն մոնղոլ–թաթարների հետ համեմատած մեկի հետ «երկխոսության»՝ «մոռանալով, որ այդ մեկին անվանել է «Ղարաբաղ ծախող»։
Դատելով Սարգսյանի անցյալից ու ներկայից՝ կարելի է ասել, որ նմանատիպ «երկխոսությունները» նրա ամենասիրած զբաղմունքն է։ Նայեք թե ովքեր են այսօր համախմբված նրա շուրջը և կհամոզվեք դրանում։ Սարգսյանի այժմյան թիմակիցներն են մարդիկ, ովքեր ժամանակին իրեն հայհոյել են, մեղադրել են սպանության պատվեր տալու և այլ սարսափելի մեղքերի մեջ, բայց այսօր ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը նրանց ամենամոտ գործընկերն է։ Այնպես որ, Սարգսյանին այժմ որևէ հոգեբանական դժվարություն չի ներկայացնում համագործակցել նաև «միաբանների» հետ։ Կարելի է ասել, որ կողմերը միմյանց արժանի են։ Ե՛վ «Եղիազարը», և՛ «միաբանը» մտածողության նույն տիրույթն ու նույն արժեհամակարգն են  ներկայացնում և հասկանալի է, որ նրանց գործարքին ոչինչ չի կարող խանգարել։ Պարզապես մի հարց է մնում. բա ի՞նչ են անելու նրանք մարտի 1–ի զոհերի, վիրավորների ու նրանց հարազատների հետ։

Во время президентских выборов 2008г. Левон Тер-Петросян преднамеренно дискредитировал государственные структуры и клеймил систему управления «бандократией», а институт президента сравнивал со сбродом монголо-татарского типа.
Заметим, что независимо от того обстоятельства, какие отношения царили в государственных институтах, нельзя было клеймить эти институты и особенно институт президента, сравнивая их с монголо-татарскими, тем более, что в прошлом он сам был президентом. Но Тер-Петросяна столь «мелкие» вопросы не интересовали и он представлял возможность победы лишь посредством поляризации общества на «ереванцы – карабахцы», «герои – подонки», «армяне – монголы».
Выборы закончились, и Тер-Петросяну не удалось попасть в президентский дворец, а сейчас он уже пытается войти через полуоткрытую дверь «диалога» и стать «монахом» «Егиазара Айнтапци», то есть, Сержа Саргсяна.
Лидер АНК уже «забыл» о «монголо-татарах», бандократии и других плохих характеристиках и выразил готовность создать государство своей мечты, в котором он «открыто ведет диалог» с властями. В таком случае возникает вопрос: куда же подевались те оскорбления, бандократия и подонки?
Выясняется, что у Тер-Петросяна нет комплексов и во имя нескольких мандатов и преодоления собственного страха он может открыто вести «диалог» даже со своими любимыми «монголо-татарами». Это не что иное, как полное отсутствие достоинства, не говоря уже о политическом аспекте вопроса.
Фактически, проблемы с достоинством есть и у Сержа Саргсяна, который во имя сохранения своей власти идет на «диалог» с человеком, который сравнивал его с «монголо-татарами», «забыв», что называл его «торгующим Карабахом».
Судя по прошлому и настоящему Саргсяна, можно сказать, что подобные «диалоги» являются его любимым занятием. Посмотрите, кто сегодня его окружает и убедитесь сами. Команда Саргсяна состоит из людей, которые в свое время поливали его грязью, обвиняли в заказе убийства и других ужасных грехах, но сегодня «гибкий» лидер РПА является их самым близким компаньоном. Так что, для Саргсяна не представляет никакой психологической трудности сотрудничать и с «монахами». Можно сказать, что стороны достойны друг друга. И «Егиазар», и «монахи» являются носителями одинакового образа мышления и одинаковой системы ценностей, поэтому понятно, что их сделке ничего не может помешать.
Однако остается один вопрос: что они будут делать с жертвами первомартовских событий и их родственниками?