Էմմիի «Եվրատեսիլը» և Սերժ Սարգսյանի «գյուլատեսիլը»
Մայիսի 10-ին Դյուսելդորֆ քաղաքում կայացավ «Եվրատեսիլ» մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը, որտեղ Հայաստանը ներկայացնում էր երգչուհի Էմմին:
Ստացվեց այնպես, որ 10 թիվն անհաջող դուրս եկավ նաև Էմմիի համար, ինչպես Սերժ Սարգսյանի համար 2009–ի հոկտեմբերի 10-ը:
«Եվրատեսիլյան» քվեարկությունից հետո պարզ դարձավ, որ մրցույթի հաջորդ փուլ չեն անցել Հայաստանն ու Թուրքիան: Արդյոք սա ուղակի զուգադիպությո՞ւն էր: Շատ ծայրահեղ կհնչի այն կարծիքը, որ մրցույթի օրը Եվրոպան կրկին փորձեց ցույց տալ Հայաստանին և Թուրքիային իր անելիքը, բայց, այնուամենայնիվ, այստեղ կարելի է գտնել ճշմարտության մասնիկ:
Եկեք այժմ դիտարկենք Էմմիի հետ կատարվածը՝ զուգահեռներ անցկացնելով   Սերժ Սարգսյանի վարած քաղաքականության հետ։
Եթե հիշում եք,  2008–ին կայացած նախագահական ընտրություններում ոչ օրինական ընտրված նախագահը, չունենալով հանրային հենարան և լինելով «ճկուն» քաղաքական գործիչ, նախաձեռնեց հայ–թուրքական ֆուտբոլային դիվանագիտությունը, որի դառը պտուղները մինչ այսօր վայելում է հայությունը: Նույն ուղին ընտրեց նաև երգչուհի Էմմին, ով, 2010–ին տեղի ունեցածի համար նեղացած լինելով գրեթե ողջ հայկական շոու–բիզնեսից, արեց ամեն հնարավորը, որպեսզի «Եվրատեսիլ» 2011-ի Հայաստանի ներկայացուցիչն ինքը լինի: Բոլորս հիշում ենք՝    ինչպես անցավ Հայաստանի եվրատեսիլյան նախընտրական փուլը՝ առանց հանրային կարծիքը հաշվի առնելու և առանց մրցակցության: Փաստորեն, զայրացած Էմմին հանրային հենարան չունենալը փորձեց կոմպենսացնել  Եվրոպայում:
Սերժ Սարգսյանի վարած «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը հանգեցրեց նրան, որ այսօր մենք եվրոպական երգի սովորական մրցույթի շնորհիվ կարողանում ենք տեսնել, թե ինչպիսի ջրբաժան է (Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ականջը կանչի) առաջացել Հայաստանի և սփյուռքի  (կամ, ինչպես կասեր, իմաստասեր վարչապետը՝ Հայկական աշխարհի) միջև: Միգուցե  հենց այս ջրբաժանն էլ համարվում է Էմմիի պարտության գլխավոր պատճառներից մեկը, բայց, այնուամենայնիվ, պետք է հիշել շատ կարևոր մի սկզբունք՝ ըստ որի, եթե չունես ներքին կայունություն և հենարան, ապա պետք չէ այն փնտրել հարևանների ծոցում:
Պարտվելով դրսում՝ Սերժ Սարգսյանն այժմ փորձում է ներքին հենարան գտնել ի դեմս նոր դհոլ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի։ Իսկ ի՞նչ կանի Էմմին, որպեսզի ռեաբիլիտացվի Հայաստանում։ Եթե նա գնա Սարգսյանի ճանապարհով, ապա պետք է «դուետ» մտնի Եվա Ռիվասի հետ, բայց դա կլինի «երկխոսություն» ու հազիվ թե դա Էմմիին պատիվ բերի։
Ամեն դեպքում ինչ էլ որ անի Էմմին՝ ճիշտը Սերժ Սարգսյանի օրինակին չհետևելն է և արհեստական «երկխոսությունների» չգնալը, իսկ ինչ վերաբերում է դհոլին, ապա երգչուհին այն  կարող է օգտագործել իր երգարվեստում որպես ազգային գործիք։

«Евровидение» Эмми и «гюлевидение» Сержа Саргсяна
10-го мая в городе Дюссельдорф (Германия) состоялся первый полуфинал конкурса песни «Евровидение», на котором Армению представляла певица Эмми.
Вышло так, что число 10 оказалось неудачным и для Эмми, подобно тому, как 10-го октября 2009г. оно оказалось неудачным для Сержа Саргсяна.
После голосования стало ясно, что в финал не прошли многолетние фавориты конкурса – Армения и Турция. Неужели это просто совпадение? Будет преувеличением сказать, что в день конкурса Европа попыталась снова напомнить Армении и Турции об их обязательствах по нормализации отношений, но, тем не менее, в этом есть доля истины.
Давайте рассмотрим то, что произошло с Эмми, проводя параллели с политикой Сержа Саргсяна.
Если помните, на состоявшихся в 2008г. президентских выборах незаконно избранный президент, не имея общественной опоры и будучи «гибким» политическим деятелем, инициировал армяно-турецкую футбольную дипломатию, горькие плоды которой армянство пожинает по сей день. Тот же путь избрала певица Эмми, которая, обидевшись из-за произошедшего в 2010г. почти на весь армянский шоу-бизнес, сделала всё возможное, чтобы представить Армению на «Евровидение-2011». Все помнят, как прошел национальный отборочный тур: без учета общественного мнения и без конкурсного отбора. Фактически, возмущенная Эмми попыталась компенсировать в Европе отсутствие общественной опоры в своей стране.
«Футбольная» дипломатия Сержа Саргсяна привела к тому, что сегодня мы благодаря обычному конкурсу европейской песни можем видеть, какой барьер возник между Арменией и Диаспорой (или как сказал бы мудрый премьер-министр, «Армянским миром»). Возможно, именно этот барьер многие считают главной причиной поражения Эмми, но, тем не менее, нужно помнить один очень важный принцип, согласно которому, если нет внутренней стабильности и опоры, то не стоит искать их у соседей.
Потерпев поражение заграницей, Серж Саргсян сейчас пытается найти внутреннею опору в лице Левона Тер-Петросяна. А что сделает Эмми, чтобы реабилитироваться в Армении? Если она пойдет по пути Саргсяна, то должна согласиться на «дуэт» с Евой Ривас, но это будет «диалогом» и вряд ли сделает Эмми честь.
В любом случае, как бы Эмми ни поступила, будет правильно, если она не последует примеру Сержа Саргсяна и не пойдет на искусственные «диалоги».