Անարդյունավետ կառավարում
Այս իշխանության կառավարումը կարելի է բնութագրել մեկ բառով՝ անարդյունավետություն։ Այդ եզրակացությանն, ի դեպ, կարելի է գալ անցած երեք տարիների պաշտոնական վիճակագրության տվյալներին ծանոթանալով։
Արդեն դպրոցական երեխաներն էլ են հասկանում, որ Սերժ Սարգսյանը տնտեսական քաղաքականությունից ունի միայն մեկ ակնկալիք, այն է՝ որքան հնարավոր է շատ գումար հավաքել պետական կոչված բյուջե։
Հիմա կասեք, թե ի՞նչ վատ բան կա դրա մեջ։ Պատասխանենք. պետական բյուջեի մեծ լինելը վատ բան չէ, բայց եթե այդ բյուջեի ծախսային մասը մեծ հաշվով չի վերահսկվում հասարակության կողմից և ծառայում է «լեգալ» կոռուպցիային, ապա, կոպիտ ասած, թքած այդ «մեծ» բյուջեի վրա, որը պետք է դառնա մարդկանց նեղ խմբի հարստացման աղբյուր ու հանրության լայն  շրջանակների կյանքի որակի անկման պատճառ։
Սերժ Սարգսյանն իր «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» ծրագիրը կյանքի կոչելու համար վարչապետ նշանակեց Տիգրան Սարգսյանին, ում խնդիրը նշյալ ծրագիրն իրագործելն է, ինչը նշանակում է, որ տնտեսական քաղաքականությունը միտված է բիզնեսին ու հասարակությանը, բառիս ֆինանսատնտեսական իմաստով, քերթելուն։ Այդ ամենն, իհարկե, վարչապետը ներկայացնում է ժողովրդին որպես «Հայկական աշխարհ» կառուցելու, համեստ ապրելակերպով առաջնորդվելու,  քրիստոնեավայել կենցաղ վարելու լույսի ներքո, բայց ակնհայտ է, որ դա բլեֆ է. իշխանամերձ «հոգևորական» Նավասարդ Կճոյանի «Բենթլին» վկա։
Նմանատիպ քաղաքականությունը, բնական է, որ պարբերաբար դժգոհություններ է առաջացնելու մարդկանց մոտ։ Կառավարությանն այլ բան չի մնում, քան որոշակի  դիմադրության հանդիպելիս՝ հետուառաջ քայլեր անելը։ Այդպես եղավ մի շարք օրինագծերի հետ, երբ շատ կարճ ժամանակահատվածում դրանք ընդունվեցին, իսկ հետո արագ փոխվեցին։ Այժմ նման ճակատագրի է արժանացել նաև գործադիրի առաջարկած «Հսկիչ դրոշմապիտակների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում էր լրացուցիչ հարկ մտցնել շշալցված, փաթեթավորված և պահածոյացված որոշակի խումբ ապրանքների դեպքում (ջուր, հանքային ջուր, սուրճ, մուրաբա և այլն)։
Նկատենք, որ հսկիչ դրոշմապիտակների կիրառումը, բացի բիզնեսին քերթելու լրացուցիչ լծակ լինելուց, նաև բիզնեսի յուրօրինակ տեսակ կարող է դառնալ, երբ այդ պիտակների արտադրությամբ կամ ներմուծմամբ զբաղվի, ասենք, նախագահական նստավայրին մոտ կանգնած մեկը։ Պատկերացնել կարելի է, թե ինչպիսի գերշահութաբեր բիզնես կդառնա դրոշմապիտակ վաճառելը։ Նման դեպքերում ասում են՝ «օդից փող բռնել»։ Ինչևէ։
Կառավարությունը նշյալ օրինագիծը հիմա հետ է կանչել, թերևս, վախենալով սոցիալական ընդվզումներից, քանի որ լրացուցիչ հարկատեսակ մտցնելը կբերեր գնաճի է՛լ ավելի մեծացմանը։ Ինչպես հայտնի է, գնաճը մեզանում այժմ երկնիշ թվերով է չափվում։
Դատելով այն բանից, որ, ինչպես նշեցի, Սերժ Սարգսյանի ու նրա կամակատար Տիգրան Սարգսյանի տնտեսական քաղաքականությունը ծառայում է մարդկանց նեղ խմբի ֆինանսական ախորժակի բավարարմանը, մտահոգություն կա, որ տխրահռչակ դրոշմապիտակներին առնչվող օրինագիծը հետ է կանչվել՝ այն է՛լ ավելի վատացնելու նպատակով։ Վատացնել ասելով՝ նկատի ունեմ բիզնեսից ու, ի վերջո, սպառողներից ավելի շատ գումարներ գանձելու միտումը և ավելի շատ քանակի փաթեթավորված ապրանքների ներառումը հսկիչ դրոշմապիտակով հարկվելու դաշտ։ Արդարացվա՞ծ են մեր այս մտահոգությունները, թե՞ ոչ՝ ժամանակը ցույց կտա։ Այս կառավարությունը ապացուցել է, որ ամենաձախողվածն է ՀՀ նորանկախ պատմության ընթացքում և նրանից լավ բան սպասել հնարավոր չէ։ Տառապանքներս փորձ ունի։
Մնում է միայն հուսալ, որ «տիրացուն» մի նոր բան չի մոգոնի առաջիկայում, և ՀՀ տնտեսությունը կդիմանա նրան ու նախագահին, մինչև հասարակությունը կարողանա նրանց ուղարկել չվաստակած հանգստի։ Չվաստակածն, ի դեպ, նրանց հանրային ու քաղաքական գնահատականները հաշվի առնելով եմ ասում, թե չէ ֆինանսատնտեսական առումով նրանք լավ էլ վաստակած կլինեն։

Неэффективное управление
Правление этой власти можно охарактеризовать одним словом – неэффективность. К такому заключению, кстати, можно прийти, ознакомившись с данными официальной статистики последних трех лет.
Уже и школьники понимают, что Серж Саргсян ожидает от экономической политики лишь одно – накопление как можно больше денег в так называемый государственный бюджет.
Вы можете спросить, мол, что в этом плохого. Действительно, в том, что госбюджет большой ничего плохого нет, но если расходная часть этого бюджета по большому счету не контролируется обществом и служит интересам «легальной» коррупции, то, грубо говоря, наплевать на «большой» бюджет, который должен стать источником обогащения маленькой группы людей и причиной спада качества жизни широких кругов общества.
Для реализации своей программы «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять» Серж Саргсян назначил премьер-министром Тиграна Саркисяна, чья задача заключалась в осуществлении указанной программы, а это значит, что экономическая политика направлена на сдирание с бизнеса и общества семи шкур. Конечно же, премьер преподносит всё это народу в качестве построения «Армянского мира», в свете скромной, подобающей христианину жизни, но очевидно, что это блеф: доказательством тому является «Бентли» приближенного к властям представителя «духовенства» Навасарда Кчояна.
Естественно, подобная политика периодически будет вызывать у людей недовольство. Правительству не остается ничего иного, как, встречая определенное сопротивление, лавировать, делая то шаг вперед, то шаг назад։ так было с рядом законопроектов, когда за очень короткий промежуток времени они были приняты, а потом быстро изменены. Сейчас подобной судьбы удостоился также предложенный исполнительным органом проект закона РА «Об акцизном налоге», который предусматривал введение налога на определенную группу бутилированной, фасованной и консервированной продукции (вода, минеральная вода, кофе, варенье и т. д.).
Заметим, что применение акцизных марок может стать не только дополнительным рычагом обобрания бизнеса, но и своеобразным видом бизнеса, когда производством акцизок или импортом будет заниматься, скажем, человек из окружения президента. Можно представить, сколь сверхприбыльным бизнесом станет продажа акцизок.
Сейчас правительство отозвало данный законопроект, видимо, опасаясь социального бунта, поскольку введение дополнительного налога привело бы к еще большему росту инфляции. Как известно, инфляция сейчас измеряется двузначными цифрами.
Судя по тому, что, как я отметил, экономическая политика Сержа Саргсяна и его прислужника Тиграна Саркисяна служит удовлетворению финансового аппетита маленькой группы людей, есть беспокойство, что законопроект о печально известных акцизных марках был отозван с целью его еще большего ухудшения. Под ухудшением я имею в виду стремление к взиманию с бизнеса и с потребителей еще больших сумм денег и включение в список товаров, подлежащих обязательной маркировке акцизами, еще большего числа товаров. Время покажет, оправданны ли наши опасения или нет.  Это правительство доказало, что является самым провальным в истории новонезависимой Армении и невозможно ждать от него чего-то хорошего.
Остается лишь надеяться, что в ближайшее время «дьячок» не выдумает чего-то нового, и экономика Армении выдержит его и президента до тех пор, когда общество сумеет отправить их на незаслуженный отдых.