Դատելով տեղի ունեցող որոշ գործընթացներից՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն, անկախ իր կամքից, անուղղակիորեն վերածվում է մամուլի որոշակի միջոցների և  մի շարք հոդվածագիր–գռդոնչիների բարեկամի կամ հովանավորի։ Խոսքս այն մամուլի միջոցների ու գռդոնչիների մասին է, որոնց ընդունված է լևոնական համարել, որոնք, սակայն, վաղուց «ազատ, բայց սերժատու» են ու իրենց օրվա հացը վաստակում են Սերժ Սարգսյանի համար դատարկ դհոլություն անելով՝ հավակնելով թիվ մեկ ժողգործիքի դափնիներին։
Բանն այն է, որ նշյալ «լևոնականներն» ակտիվանում են այն ժամանակ, երբ Քոչարյանը հարցազրույց է տալիս ու քննադատում Սերժ Սարգսյանին, և երբ Բաղրամյան 26–ից նույն պահին հերթական «ֆա՛ս» հրահանգն է գալիս. Սարգսյանն իրեն հատուկ ոճով թաքնվում է «լևոնականների» հետևում ու հարձակվում իր երբեմնի ընկերոջ վրա։
Նախագահականից եկած հրահանգի հետ, բնականաբար, նաև «կոռմ» են ուղարկում «լևոնականներին», որոնց ավելի ճիշտ կլինի Սերժի «տղաներ» անվանել։ Վերջիններս  այնքան են ուրախանում պատվերների առատությունից, որ մի պահ կորցնում են զգոնությունն ու «տարբեր» լրատվամիջոցներում, տարբեր անվան տակ նույնաբովանդակ և գրեթե նույն բառերով տեքստեր են ծախում պատվիրատուների վրա՝ դրանով իսկ ինքնաբացահայտվելով և, միևնույն ժամանակ, բացահայտելով նախագահականի PR–շիկների աշխատանքային սխեմաները, նրանց մտքի «թռիչքը» և օգտագործվող լրատվամիջոցների ցանկը։ Սա էլ հենց խոսում է «ըմբոստ»  լրագրողների գռդոնչիական էության մասին։
Սերժի «տղաների» համար հիմա իդեալական ժամանակներ են. իրենց տիտղոսային «վոժդը»՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, «երկխոսում» է  իրենց կոռմատուի հետ, ինչը «լեգիտիմացնում» է մանր ժուլիկությամբ և լրագրողական գռդոնչիությամբ զբաղվողների գործունեությունը։ Արդյունքում Սերժի «տղաները» հաղթահարում են սեփական ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը՝ փորձելով հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ։ Լևոնի շվաքի տակ թուղթ մրոտելով նրանք Ֆորմալ առումով ընդդիմադիր են ներկայանում, բայց քանի որ նույն Լևոնը բռնել է «միաբանացման» ուղին, ուստի նրանք էլ իրենց փայ «միաբանությունն» են անում ու երկրորդ նախագահի դեմ աշխատելով գոհացնում են և՛ այսօրվա նախագահին, և՛ այսօրվա ՀԱԿ–ական «ընդդիմության» առաջնորդին։ Հետևաբար՝ Սերժի «տղաների» համար Քոչարյանի հարցազրույցը սպասված իրադարձություն է, ինչը հնարավորություն է տալիս ինքնադրսևորվել ու փաղաքշանքների արժանանալ նախագահական նստավայրից։
Սերժալևոնական տիրույթի գրչակներն, ըստ այդմ, երկու մոր կաթ ուտողի կարգավիճակում են հայտնվել. զուտ ձևականորեն ցույց են տալիս, թե Տեր–Պետրոսյանին են պաշտպանում, այնինչ՝ Սերժի փաստաբանությունն են անում մի չտեսնված էնտուզիազմով։
Ստեղծված իրավիճակը գնահատելով՝ կարող ենք ասել, որ Սերժի «տղաներն» այս փուլում «զակազի» պակաս չեն ունենալու, և, հետևաբար, պետք է ուրախ լինեն, որ Քոչարյանը կա ու իր գոյությամբ ապահովում է ծպտյալ սերժականների կերակրման աղբյուրը, թեկուզև անկախ իր կամքից։
«Երկխոսության» կիսաբաց դուռը, կարելի է ասել, ցանկալի վիճակ է մանր ժուլիկների համար, և նրանք, թող զարմանալի չթվա, ուզում են, որ այդ կիսաբաց վիճակը երկար մնա, որպեսզի իրենք խաղալու «լուֆտ» ունենան, այլապես եթե դուռն ամբողջությամբ բացվի, ու Լևոնը վերջնականապես հայտնվի այնտեղ, որտեղ արթուրբաղդասարյաններն են, ապա այդ դեպքում Սերժի «տղաների» գինը, հասկանալի պատճառներով, կտրուկ կընկնի՝ մի քանի հազար դրամից դառնալով մի քանի հարյուր դրամ, որից հետո ժուլիկների համար կգա ընդամենն ուսին խրախուսող թփթփոցներ ստանալու փուլը, իսկ կարճ ժամանակ անց այդ թփթփոցներն էլ չեն լինի, ու այդ մարդիկ պարզապես սովից կվնգստան՝ փորձելով բախտ որոնել այլ տիրույթներում, ինչպես որ մի ժամանակ անում էին։ Թե ինչ կլինի դրանից հետո, կարծում եմ՝ պարզ է։ Բայց քանի դեռ նման վիճակ չկա, ապա խորհուրդս Սերժի «տղաներին». աշխատեք փող հետ գցել, որպեսզի սպասվող դժնդակ ժամանակներում կարողանաք գոնե  սեփական լափն ապահովել։ «Բարի» ախորժակ։
Հ.Գ.։ Հոդվածին կից նկարում պատկերված է միջին վիճակագրական Սերժի «տղայի» մոտավոր տեսքը։
Հ. Գ.–2։ Հոդվածը գրելիս մի հին անեկդոտ հիշեցի։ Անգլիացի լորդի պատուհանի տակ մեծ աղմուկ է տիրում։ Լորդը կանչում է իր աշխատակցին ու հարցնում. «Այս ի՞նչ աղմուկ է»։ «Պոռնիկներն են, սը՛ր»,–պատասխանում է աշխատակիցը։ «Բա ինչու՞ են աղմկում»,–շարունակում է հետաքրքրվել լորդը։ «Պոռնիկները պահանջում են իրենց վճարը»,– ասում է աշխատակիցը։ «Իսկ ինչ է, նրանց հետ կենակցել ու չե՞ն վճարել»,– հետաքրքրվում է լորդը, ինչին ի պատասխան աշխատակիցն ասում է, թե վճարել են։ «Բա այդ դեպքում ինչու՞ են աղմկում»,–զարմանում է լորդը։ «Պոռնիկներ են, սը՛ր»,– նկատում է աշխատակիցը։

Судя по некоторым процессам, второй президент РА Роберт Кочарян, независимо от своей воли,  косвенно превращается в друга или спонсора некоторых средств массовой информации и ряда писак-халтурщиков. Речь идет о тех СМИ и халтурщиках, которых принято считать левоновскими, однако они уже давно являются «свободными, но подсержевскими» и зарабатывают на кусок хлеба, выступая в роли «трубадуров» Сержа Саргсяна.
Дело в том, что указанные «левоновцы» активизируются тогда, когда Кочарян дает интервью и критикует Сержа Саргсяна, а с Баграмяна 26 поступает очередная команда «фас!»: Саргсян в свойственном ему стиле прячется за спиной «левоновцев» и нападает на своего бывшего друга.
Естественно, вместе с приказом из президентского дворца «левоновцам», которых правильнее называть «детьми» Сержа, отправляют и «корм». Последние так сильно радуются изобилию заказов, что на некоторое время теряют бдительность и в «различных» СМИ, под различными именами продают заказчикам тексты одинакового содержания и почти с одинаковыми словами, тем самым раскрывая себя и в то же время, раскрывая рабочую схему пиарщиков из президентского дворца, «полет» их мысли и список используемых СМИ. Это тоже как раз говорит о халтурной сущности  «мятежных» журналистов.
Сейчас для «детей» Сержа настали идеальные времена: их титульный «вождь» Левон Тер-Петросян ведет «диалог» с тем, кто дает им «корм», что «легитимизирует» деятельность занимающихся мелким жульничеством и журналистской халтурой. В результате «дети» Сержа преодолевают собственный финансово-экономический кризис, пытаясь совместить приятное с полезным.
Марая под покровительством Левона бумагу, они формально являются оппозиционными, но поскольку тот же Левон избрал путь «монахизации», то они тоже делают свою часть «монашества» и, работая против второго президента, удовлетворяют и сегодняшнего президента, и сегодняшнего лидера АНК-ской «оппозиции».
Следовательно, для «детей» Сержа интервью Кочаряна является долгожданным событием, которое предоставляет возможность самовыразиться и удостоиться похвалы из президентской резиденции. Таким образом, писаки из серже-левоновского окружения, по сути, оказались в роли ласковых телят, которые двух маток сосут: формально показывают, что защищают Тер-Петросяна, а на деле защищают Сержа с невиданным энтузиазмом.
Оценивая сложившуюся ситуацию, можем сказать, что на данном этапе Сержины «дети» не будут испытывать недостатка в заказах, и, следовательно, должны радоваться, что есть Кочарян, который своим существованием обеспечивает источник кормежки криптосержевцев, даже независимо от своей воли.
Можно сказать, что ситуация с полуоткрытой дверью «диалога» выгодна для мелких жуликов, и они, как бы странно это ни звучало, хотят, чтобы это полуоткрытое состояние длилось долго, чтобы у них был «люфт» для игры, а иначе, если дверь полностью откроется, и Левон окончательно окажется там, где пребывают артурбагдасаряны, то в таком случае цена «детей» Сержа по понятным причинам резко понизится с нескольких тысяч драмов до нескольких сотен драмов, после чего для жуликов настанет период, когда они будут получать всего лишь поощрительные хлопки по плечам, а короткое время спустя даже этого не будет, и эти люди просто завоют от голода, пытаясь искать долю в других сферах, как делали это когда-то. Что будет после этого, думаю, ясно. Но, поскольку пока этого не произошло, то дам совет «детям» Сержа: старайтесь откладывать деньги, чтобы в ожидаемые жестокие времена смогли обеспечить себя хотя бы жратвой. «Приятного» аппетита!
P.S. На иллюстрации к статье изображен приблизительный внешний вид среднестатистического Сержина «сына».
P. S. – 2. В процессе написания статьи вспомнил один старый анекдот. Английский лорд, сидя у себя в кабинете слышит за окном крики, шум. Зовет слугу и спрашивает: «Что там случилось?». «Забастовка проституток, сэр», - отвечает слуга. «А чего же они хотят?», - интересуется лорд. «Повышения тарифов, сэр», - говорит слуга. «А разве им мало платят?», - удивился лорд. «Я бы не сказал, сэр», - ответил слуга. «Так что же они бастуют?», - раздраженно спросил лорд. «Проститутки, сэр», - тонко подметил слуга.