Բնական մենաշնորհներ և արհեստական խնդիրներ
Գաղտնիք չէ, որ Հայաստանի տնտեսական համակարգը սերտաճած է իշխանության հետ և կան արհեստական մենաշնորհներ, ինչը բերում է մրցակցային խաղի կանոնների ու շուկայական հարաբերությունների աղճատմանը։
Հայաստանում գործում է կլանա–օլիգարխիկ համակարգ, իսկ իրական օլիգարխները իշխանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներն են՝ Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ։ Իսկ սա էլ իր հերթին բացառում է ազատ մրցակցությունը, որքան էլ, որ ոմանք տերտերական առոգանությամբ ճառեր արտասանեն շուկայական տնտեսություն կառուցելու մասին։
Ազատ մրցակցության բացակայությունը հանգեցնում է նրան, որ փոքր ու միջին բիզնեսը հնարավորություն չի ունենում զարգանալու, իսկ երկիրը չի կարողանում իրական առաջընթաց ապահովել։ Արդյունքում ստանում ենք այսօրվա վիճակը. աղքատության ավելացում, տնտեսական անկում, գների աճ և մարդկանց ու կապիտալի արտահոսք։
Մեր տնտեսության զարգացմանը խոչընդոտող գործոններից է նաև բնական մենաշնորհների դաշտում տիրող իրավիճակը։ Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է գազի ոլորտին։ Այստեղ մենք ունենք մոնոպոլ բարձր գներ և սպասարկման ցածր որակ։ Անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ է մեր պետությունը սահմանի վրա ձեռքբերած գազը գրեթե կրկնակի թանկ վաճառում սպառողին։ Հայռուսգազարդը վերածվել է մոնստր կազմակերպության, որի հետ մեր ժողովուրդը շփվում է թանկ վարձավճարները մուծելու ժամանակ և որի աշխատանքները, մեծ հաշվով, փակ են ու վերահսկելի չեն։ Հայռուսագազարդի ղեկավար Կարեն Կարապետյանն էլ այս ամենի համար պատասխան տալու փոխարեն դարձավ Երևանի քաղաքապետ ու ոտքը «գազին» դրած՝ «դրայվ» է զգում նախագահական նստավայրի զգոն հայացքի ներքո։
Վերջերս գազի գնի հետ կապված իշխանությունները մի հաղորդագրություն տարածեցին, ըստ որի այն չէր թանկանալու սպառողի համար։ Ենթադրվում է, որ Ռուսաստանը թանկացրել էր մեզ մատակարարվող գազի գինը, բայց ՀՀ իշխանությունները, մտահոգություն ունենանոլով սոցիալական հնարավոր լարումների հետ կապված, սպառողի համար գինը չէին բարձրացրել։ Ստացվում է, որ սպառողներին տրվող գազի գինը չփոխվեց Հայռուսգազարդի ու որոշ մարդկանց շահույթի մի փոքր պակասեցման հաշվին, իսկ դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ դրանից առաջ գազի վաճառքը գերշահույթ է ապահովել համապատասխան սուբյեկտներին ու հիմա էլ շարունակում է ապահովել։ Այ սա արդեն խնդիր է։ Հետևաբար՝ բնական մենաշնորհները պետք է հստակ կարգավորման ենթարկվեն։ Անհրաժեշտ է օրենսդրորեն սահմանափակել շահույթի նորման, իսկ սակագները հաստատող համապատասխան հանձնաժողովն էլ պետք է թափանցիկ աշխատի և խնդիրն ունենա հանրային շահերը, այլ ոչ թե մենաշնորհատերերի ու իր նեղ շահերը պաշտպանել։
Լավագույն մոտեցումներից կլիներ նաև ռուսական գազին այլընտրանք ունենալը, սակայն Իրան–Հայաստան գազատարը, ցավոք, չի կատարում իր այդ դերը։ Եթե Սերժ Սարգսյանը մի կողմից հայտարարում է, թե պետք է մրցունակ արտադրանք ունենալ, բայց մյուս կողմից էլ նույն բնական մենաշնորհների կողմից սահմանվող գները բերում են մեզանում արտադրված ինքնարժեքի թանկացմանը, ապա ստացվում է, որ նախագահը խոսում է խոսելու համար, կամ էլ լավ չի պատկերացնում իրական վիճակը։
Իսկ վիճակը հետևյալն է. երկրում կան արհեստական մենաշնորհներ, ինչպես նաև բնական մենաշնորհներ, որոնց անվերահսկելի և անարդյունավետ աշխատանքը ոչ պակաս է վնաս հասցնում ՀՀ–ին, քան արտաքին թշնամու կողմից զինադադարի պարբերական խախտումը։ Վիճակը բարդանում է նրանով, որ այդ արհեստական ու բնական մենաշնորհները, մեծ հաշվով, սերտաճած են նախագահական նստավայրի ու գործադիր իշխանության հետ։  Սրանք խնդիրներ են, որոնք հրատապ լուծումներ են պահանջում։ Նյուվասյուկիստական ծրագրերով ու գործիչներով առաջընթաց դժվար է ակնկալել։

Естественные монополии и искусственные проблемы
Не секрет, что экономическая система Армении сращена с властью и существуют искусственные монополии, что приводит к искажению правил конкурентной игры и рыночных отношений.
В Армении действует кланово-олигархическая система, а настоящими олигархами являются высокопоставленные представители власти во главе с Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном. А это тоже в свою очередь  исключает свободную конкуренцию, сколько бы некоторые ни произносили с интонацией священника речи о построении рыночной экономики.
Отсутствие свободной конкуренции приводит к тому, что малый и средний бизнес не имеют возможности развиваться, а страна не может обеспечить реальный прогресс. В результате получаем сегодняшнюю ситуацию: рост нищеты, экономический спад, повышение цен, отток людей и капитала.
Фактором, препятствующим развитию нашей экономики, является также ситуация в сфере естественных монополий. Речь, в частности, касается газовой сферы. Здесь у нас наблюдаются монопольно высокие цены и низкое качество обслуживания. Непонятно, почему приобретенный на границе газ наше государство продает потребителям почти вдвое дороже. «АрмРосгазпром» превратился в компанию-монстр, чьи работы, по большому счету, закрыты и неконтролируемы, а наш народ контактирует с этим «монстром» лишь во время оплаты дорогих услуг. Вместо того, чтобы ответить за всё это, глава «АрмРосгазпрома» Карен Карапетян стал мэром Еревана, и, надавив на «газ», под бдительным взглядом из президентской резиденции он испытывает «драйв».
Недавно власти распространили сообщение, согласно которому цены на газ для потребителей не повысятся. Предполагается, что Россия повысила цену на поставляемый нам газ, но власти Армении, беспокоясь о возможном усилении социального напряжения, не повысили цену для потребителей. Выходит, что цена поставляемого потребителям газа не изменилась за счет небольшого сокращения прибыли «АрмРосгазпрома» и определенных людей, а это тоже в свою очередь означает, что продажа газа обеспечивала и продолжает обеспечивать соответствующим субъектам сверхприбыль. Вот это уже проблема. Следовательно, естественные монополии должны подвергнуться четкому регулированию. Необходимо законодательно ограничить норму прибыли, а утверждающая тарифы соответствующая комиссия должна работать прозрачно и защищать интересы общества, а не монополистов.
Одним из лучших подходов было бы обеспечение альтернативы российскому газу, однако газопровод Иран-Армения, к сожалению, не выполняют свою данную роль. Если Серж Саргсян, с одной стороны, заявляет, что нужно иметь конкурентное производство, но, с другой стороны, устанавливаемые теми же естественными монополиями цены приводят к подорожанию себестоимости отечественного производства, то выходит, что президент говорит, чтобы говорить, или плохо представляет реальную ситуацию.
А ситуация следующая: в стране существуют искусственные и естественные монополии, чья неконтролируемая и неэффективная деятельность наносит РА не меньше вреда, чем периодическое нарушение врагом режима прекращения огня.
Ситуация усложняется тем, что эти искусственные и естественные монополии, по большому счету, сращены с президентской резиденцией и исполнительной властью. Это проблемы, которые требуют срочного решения. Не стоит ожидать прогресса от нью-васюкистских программ и деятелей.