Արամ Կարապետյան. «Խոսվում է նաև իշխանություն–ՀԱԿ հնարավոր դաշինքի մասին»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Նոր ժամանակներ կուսակցության ղեկավար Արամ Կարապետյանը հայտարարել է, թե այսօր, իհարկե, ողջունելի է, որ  իշխանության ներկայացուցիչներն այլևս ՀԱԿ–ի հասցեին հայհոյախառն արտահայտություններ չեն անում, սակայն ինքը հակված է մտածելու, որ դա հրահանգված է։
Իշխանության մի կետից է հրաման իջել, որ չենք կռվում, հիմա բարիշում ենք։ Իմ այս ասածը թող օդում մնա, բայց որոշակի ձևով հիմա  ներկայացվում է, որ կարող է այնպես պատահել, որ  Հայաստանում մի նոր միասնության դաշինք ստեղծվի։ Հիշո՞ւմ եք, որ մի այդպիսի դաշինք ստեղծվեց Կարեն Դեմիրճյանի և Վազգեն Սարգսյանի միջև։ Կարող է հասնել  նրան, որ  եթե գաղափարախոսությունները համընկնեն, այդպիսի մի դաշինք ձևավորվի, որովհետև եթե հիշում եք, ժամանակին Կարեն Դեմիրճյանին հեռացրեցին իշխանությունից շատ մեծ  հայհոյանքներով, բայց հետո, վերջում շատ լավ համագործակցության եզր գտան։ Ես չասացի, որ նման բան հնարավոր եմ համարում, բայց ես ասացի, որ  նման միտք էլ  կարող է ծագել,–ասել  է նա։
Ըստ  Արամ Կարապետյանի՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու Սերժ  Սարգսյանը նույն գաղափարախոսության մարդիկ են։
Եթե Լևոն Տեր–Պետրոսյանը Սերժ  Սարգսյանին նշանակել է ամենաբարձրագույն պաշտոններին, այդ մարդուն քաղաքական դաշտ է բերել, ապա այդ մարդու հետ  պրոբլեմները (որովհետև  Հայաստանում ամեն ինչ  անհատականացված է) ինչո՞ւմ են։ Այդ ի՞նչ գաղափարական խնդիր կա։ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ստոարգրել է Դաշնակցության փակելը, իսկ Սերժ Սարգսյանը  հետո՝ ոչ այդ պահին, մասնակից է եղել այդ ամբողջ գործընթացին։ Այսինք՝ կարելի է ենթադրել, որ ազգային գաղափարախոսություն կրող (ինչքանով է ճիշտ թե սխալ, այլ հարց է) Դաշնակցության հարվածը հասցնելուց երկուսն էլ  նույն կարծիքին են եղել։ Այսինքն՝ պետք է նայել, թե այդ գլոբալիզացիայի կոսմոպոլիտիզմի լիբերալության մե՞ջ են այս մարդիկ իրար հետ, թե՞ ոչ,–ասել  է նա։

Возможно, в Армении образуется альянс единства между АНК и властью – Арам Карапетян
На сегодняшней встрече с журналистами председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян заявил, что сегодня, конечно, приветствуется то обстоятельство, что представители власти  больше не озвучивают оскорбительные фразы в адрес АНК, однако он склонен думать, что это  является  чьим-то распоряжением.
«Власти отдали приказ о примирении из одного центра. Пусть сказанное мной останется в воздухе, но сейчас в определенной форме преподносится так, что, возможно, в Армении образуется новый альянс единства. Если помните, такой альянс был образован между Кареном Демирчяном и Вазгеном Саркисяном. Может дойти до того, что их идеология найдет точки соприкосновения и сформируется такой альянс, потому что, если помните, в свое время Карена Демирчяна отстранили от власти с оскорбительными фразами. Однако потом они нашли точки соприкосновения. Я не говорю, что считаю такое возможным – я лишь говорю, что такая мысль тоже может возникнуть», - отметил он.
По словам Карапетяна, Левон Тер-Петросян и Серж Саргсян придерживаются одной и той же идеологии.
«Если Левон Тер-Петросян назначил Сержа Саргсяна на высшие должности, привел его на политическую арену, то в чем тогда проблемы с ним? Ведь в Армении все персонифицировано. В чем состоит идеологическая проблема? Левон Тер-Петросян запретил деятельность «Дашнакцутюн», а Серж Саргсян затем, не в это время, стал участником всего этого процесса. То есть, можно предположить, что при нанесении удара по «Дашнакцутюн», как носителя национальной идеологии, оба придерживались одного и того же мнения», - отметил Карапетян.