Արամ Հարությունյան. «Մարտի 1–ի պատասխանատուն Լևոն Տեր–Պետրոսյանն է»
«Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը վստահ է, որ Հայ ազգային կոնգրես–իշխանություններ երկխոսությունն Ազգային ժողովում Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կարգավիճակի շուրջ է լինելու։
–ՀԱԿ–ը ժողովրդին խաբում է, քանի որ արդեն բազմիցս Հանրապետականը՝ տարբեր մարդկանց շուրթերով, հայտարարել է, որ արտահերթ նախադրյալներ չկան, և արտահերթ չի լինելու։ Եվ ակնհայտ է, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի թիմը խաբում է ժողովրդին։ Ինչպես որ երեք տարի խաբել է, հիմա էլ է խաբում,–«7օր»–ին ասել է նա։
Արամ Հարությունյանը համոզված է նաև, որ ՀԱԿ–իշխանություն երկխոսության միջնորդը եղել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
–Լևոն Տեր–Պետրոսյանի 15 պահանջներից մեկը վարչապետի հրաժարականն էր։ Հիմա ի՞նչ տվեց կամ առաջարկեց վարչապետը Լևոն Տեր–Պետրոսյանին, որ այդ պահանջը վերացավ, և մոռացել են, որ, ի վերջո, ընդդիմության հիմնական դերը նաև սոցիալական խնդիրների բարձրացումն է, բայց այսօր ՀԱԿ–ը չի պահանջում վարչապետի հրաժարականը։ Իսկ ինչ վերաբերում է 3 պահանջներին, ապա դրանք նույնիսկ ծիծաղելի են, որովհետև, օրինակ, Ազատության հրապարակն արդեն բաց էր, իսկ եթե իրենք խոսքի ազատության մասին էին խոսում, ապա կարող էին «Ա1+»–ի մասին խոսել, ոչ թե Ազատության հրապարակի,–ընդգծել է Ա. Հարությունյանը։
«Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահը հայտարարել է նաև, որ 2008–ի մարտի 1–ի պատասխանատուն Լևոն Տեր–Պետրոսյանն է։
–Ինքը գրգռեց ժողովրդին, ինքը ասաց՝ եթե մեկ զոհ պահանջվի, ապա դա ե՛ս կլինեմ, բայց ինքը, կոպիտ ասած, փախավ տուն, որովհետև ոչ ոք իրեն չէր պահում։ Ինքը պե՛տք է գնար Մյասնիկյանի արձանի մոտ, բայց չգնաց։ Այս իմաստով նա պատասխանատվություն է կրում։ Հիմա եթե իշխանությունը փոխել է իր կարծիքն այդ մասին, դա արդեն լուրջ խնդիր է, որովհետև այն զոհերը, որ եղան, չէին լինի, եթե այդ հանրահավաքների ժամանակ՝ հատկապես մարտի 1–ին, չգրգռեին ժողովրդին,–ավելացրել է Ա. Հարությունյանը։

Ответственность за первомартовские события несет Левон Тер-Петросян - Арам Арутюнян
Председатель партии «Национальное согласие» Арам Арутюнян убежден, что темой диалога между Армянским национальным конгрессом и властями будет статус Левона Тер-Петросяна в Национальном собрании.
«АНК обманывает народ, поскольку РПА неоднократно устами разных лиц заявляла, что предпосылок для внеочередных выборов нет и они не будут проведены. Очевидно, что команда Левона Тер-Петросяна обманывает народ, точно так же, как обманывала эти три года», - отметил он в беседе с «7or».
По глубокому убеждению Арама Арутюняна, посредником диалога между АНК и властями был премьер-министр РА Тигран Саркисян.
«Одним из 15 требований Левона Тер-Петросяна была отставка премьер-министра. Так что же дал или предложил премьер Левону Тер-Петросяну, что он снял это требование, забыв, что, в конце концов, основная роль оппозиции заключается  в том, чтобы поднимать и социальные вопросы, но на сегодняшний день АНК не требует отставки премьера?», - заявил Арутюнян, подчеркнув: «Что же касается трех требований, то они даже смешны, потому что, например, площадь Свободы уже была открыта, а если бы они говорили о свободе слова, то могли бы говорить об «А1+», а не о площади Свободы».
Лидер партии «Национальное согласие»  заявил также, что ответственность за первомартовские события 2008 года несет Левон Тер-Петросян.
«Он подстрекал народ. Он сказал, что если и понадобится жертва, то ею будет он. Но он, грубо говоря, убежал домой, потому что никто его не удерживал. Он должен был пойти к памятнику Мясникяна, но не пошел. В этом отношении, Тер-Петросян  несет ответственность. Теперь если власти изменили свое мнение в связи с  этим, то это уже серьезная проблема, так как все обошлось бы без жертв, если бы во время этих митингов, в особенности 1 марта 2008 года, они бы не подстрекали народ», - добавил Арутюнян.