Վարչապետը ճանապա՞րհ է հարթում Թևոսիկի համար
Բազմիս առիթ ունեցել եմ գրելու, որ Սերժ Սարգսյանի երազածը «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգն է, որին հասնելու համար, մասնավորապես, «տիրացուին»՝ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, վերապահված է սեփականության վերաբաշխման գործիքի դեր կատարելն ու դեմագոգիկ ելույթներով վարվող տնտեսական քաղաքականության  էությունը քողածածկելը։
Ըստ այդմ, ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի անվան տակ` պետական տարատեսակ կառույցները ծառայեցվում են թուրքմենբաշիզմի կառուցմանը։ Ընդամենը։ Ու երբ խոսում ես այդ մասին, իշխանության հայտնի շրջանակները, դեմքի անմեղ հայացքով, հայտարարում են, թե բա չարժե՞ փոխել գործող համակարգը։ Որևէ բանական էակ, իհարկե,  չի կարող ասել, թե չէ՛, մի՛ փոխեք։ Բայց երբ հարցնում ես, թե ի՞նչ եք ուզում գործող համակարգի փոխարեն ունենալ՝ լռում են կամ էլ դատարկախոսությամբ զբաղվում։
Բերեմ մի օրինակ։ Վերջերս բազմաչարչար հայ հեռուստադիտողին «ազատ, բայց սերժատու» հեռուստաալիքները ցույց տվեցին, թե ինչպես է վարչապետի դրածո Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը «ավետում» Թուրքիայից ներկրմամբ զբաղվող 4 խոշոր ընկերություններին 100 միլիոն դրամի կարգի տուգանք նշանակելու մասին։
Թվում է, թե վատ չէ ու պետք է ողջունել, որ իշխանությունները սկսել են պայքարել իրենց «չսիրած» օլիգոպոլիաների դեմ ու անցել են տուգանքների մեթոդին, բայց երբ սկսում ես խորանալ հարցի մեջ՝ պարզվում է, որ վարչապետի դրածոյի ձեռքերով Թուրքիայից ապրանք ներկրելու բիզնես դաշտն է որոշակիորեն վերաձևվվում։ Այսինքն՝ տնտեսվարող այս կամ այն սուբյեկտին ՏՄՊՊՀ–ի ձեռքերով խաղից հանելը կամաց–կամաց դառնում է «բարի» ավանդույթ։
Մեր ունեցած տեղեկություններով՝ Թուրքիայից ապրանք ներկրող թվով չորս ընկերությունների տուգանումն իրականում նպատակ է հետապնդել նրանց ֆինանսապես թուլացնելով՝ ճանապարհ հարթել այդ ոլորտում բիզնես–հետաքրքրություններ ունեցող քրեական հեղինակություն համարվող ոմն Թևոսիկի համար։ Ենթադրաբար՝ իշխանության կոնկրետ շրջանակներն այդ քայլին գնացել են  ոչ առանց անձնական շահագրգռվածության։
Փաստորեն, վարչապետն ու նրան ենթակա Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը կոնկրետ դեպքում տուգանքներ նշանակելով ոչ թե պաշտպանել է մրցակցությունը, այլ Թևոսիկի շահերն ու վերջինիս առավելություն ստանալը մյուսների նկատմամբ։ Ահա՛ ձեզ Տ. Սարգսյանի սիրած վարքականոնի փոփոխության վառ ապացույցներից։ Իրոք որ վարքականոն է փոխում «տիրացուն»։ Բայց հարց է առաջանում, թե ի օգուտ ու՞մ է փոխվում այդ վարքականոնը։

Премьер расчищает дорогу для Тевосика?
У меня многократно был повод писать о том, что  Серж Саргсян мечтает построить систему «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», для достижения которой на «дьячка» (премьер-министра Тиграна Саркисяна) возложена роль инструмента передела собственности и маскирование демагогическими выступлениями сущности проводимой экономической политики.
В соответствии с этим, под именем борьбы против теневой экономики, различные государственные структуры используются для построения туркменбашизма. Вот и всё. Когда же говоришь об этом, то известные круги власти с невинным выражением лица вопрошают: «Разве не нужно изменить систему?». Конечно, ни одно разумное существо не может сказать, что систему не нужно менять. Но когда пытаешься выяснить у них, чем они хотят заменить действующую систему, то они молчат или занимаются демагогией.
Приведу один пример. Недавно «свободные, но подсержевские» телеканалы показали многострадальному армянскому телезрителю, как ставленник премьера – председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артак Шабоян возвестил занимающимся импортом из Турции четырем крупным компаниям о назначении штрафа примерно на 100 миллионов драмов.
Кажется, что ничего плохого в этом нет и нужно приветствовать то, что власти начали бороться против своих «нелюбимых» олигархов, прибегнув к методу штрафов, но когда углубляешься в вопрос, то выясняется, что руками премьерского ставленника определенным образом перекраивается сфера импорта из Турции. То есть, выводить руками ГКЗЭК того или иного хозяйствующего субъекта из игры потихоньку становится «доброй» традицией.
Согласно имеющейся у нас информации, штрафование импортирующих товары из Турции четырех компаний в действительности преследовало цель ослабить их финансово, чтобы расчистить дорогу для имеющего в этой сфере бизнес-интересы и считающегося криминальным авторитетом некоего Тевосика. Предположительно, конкретные круги власти пошли на этот шаг не без личной заинтересованности.
Фактически, назначив в данном конкретном случае штрафы, премьер-министр и подведомственная ему Государственная комиссия по защите экономической конкуренции защищали не конкуренцию, а интересы Тевосика и преимущество последнего над всеми остальными. Вот вам яркий пример того, как Т. Саркисян меняет правила поведения. «Дьячок» действительно меняет их, но напрашивается вопрос: на пользу кому меняются эти правила?