Քամի անողին՝ քամու քաղաք
Աշխարհահռչակ «Ֆորբս» ամսագիրը վերջերս ահագին ուրախություն պարգևեց մեզ։ Պարզվում է, որ տնտեսական առումով Հայաստանից ավելի վատ վիճակում գտնվող երկիր էլ կա, որի անունը Մադագասկար է։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ ու Տիգրան Սարգսյանի կատարմամբ իրականացվող տնտեսական քաղաքականությունն աշխարհում ամենավատը չէ, այսինքն՝ Աստված էլ «բեթարից» ազատի։
Նախքան «Ֆորբսի» հրապարակումը մենք կարծում էինք, թե Տիգրան Սարգսյանն իր դեմագոգիկ ու փարիսեցիական պահվածքով վերջն է։ Պարզվեց վերջը չէ։ Ըստ ամսագրի՝ վերջը Մադագասկարում է, որտեղ, հավանաբար, իրենց փայ տիգրանսարգսյանները և «ծովի» գործ անող ներսեսերիցյանները կան և ոչ միայն։
Մադագասկարում էլ, երևի, «միջազգային կենտրոններ» սարքող, կով կթել սովորեցնող և «նանոտեխնոլոգիաներ» զարգացնող իշխանություն կա, համամադագասկարյան բանկ սարքող կա, Մադագասկարի հանգստավայրերի մոծակների դեմ պայքարի անվան տակ բյուջեից փող դուրս գրող կա։
Մադագասկարում էլ, հաստատ, ներիշխանական կայունության երաշխիքի դեր կատարող ու «երկխոսության» պատրաստ ՄԱԿ (Մադագասկարի ազգային կոնգրես) կա։
Մադագասկարում էլ, ամենայն հավանականությամբ, իշխանություններն առաջնորդվում են «Չի սխալվում նա՝ ով ոչինչ չի անում» սկզբունքով ու գյուղացիներին կոչ անում կովի պտուկ լվալ։
Եվ վերջապես, Մադագասկարում էլ, չի բացառվում, որ առկա է իշխանական մի վերնախավ, որը տերտերական առոգանությամբ խոսում է օլիգարխների ու օլիգոպոլիաների դեմ պայքարի մասին, բայց հենց ի՛նքն է երկրի թիվ մեկ օլիգարխը, իսկ օլիգոպոլիաների դեմ է դուրս գալիս զուտ այն նպատակով, որպեսզի ի՛ր շրջապատի օլիգոպոլիստները գերշահույթներ ստանան ու հագեցնեն իշխանության ֆինանսական ծարավը։
Բայց ինձ Մադագասկարի ճակատագիրն ու այնտեղի «նախաձեռնողական» իշխանությունն այնքան էլ չի հետաքրքրում։ Եկեք, ուրեմն, թողնենք Մադագասկարը, ու սրտներիս մխիթարանք չանենք, թե «զատո» այնտեղ ավելի վատ է, քան մեզ մոտ։ Չեմ կասկածում, որ առաջիկայում Տիգրան Սարգսյանն այնպիսի վարքագծային կանոն կորդեգրի, որ կտանք ու կանցնենք Մադագասկարին։
Մեզ հիմա այլ բան պետք է հետաքրքրի. ինչպե՞ս ապահովել ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցությունը և ինչպե՞ս հաղթել Հայաստանի հետ «սառը» պատերազմի մեջ գտնվող Ադրբեջանին։
Ես հիմա կառաջարկեմ լուծում, որը մեկ կրակոցով երկու նապաստակ բռնելու պես մի բան կլինի։ Լուծումն այդ շատ պարզ է. ձև ենք գտնում և Տիգրան Սարգսյանին ուղարկում ենք Ադրբեջան՝ վարչապետ աշխատելու։ Հավատացնում եմ ձեզ, որ դրանից հետո.
–հարևանների նավթադոլարների իզն ու թոզը կվերանա,
–եղած գումարները կփոշիացվեն,
–մանաթի հետ այնպիսի խաղեր կտրվեն, որ ադրբեջանցիները կկողոպտվեն օրը ցերեկով,
–Ադրբեջանը կթաղվի խորը պարտքերի մեջ,
–զարկ կտրվի «Ադրբեջանական աշխարհի» ստեղծմանը, ինչն անկասկած կբերի ադրբեջանցիների արտագաղթին և այլն, և այլն, և այլն։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ քաղաքացիների բարեկեցության ապահովմանը, որը ես խոստանում եմ Տիգրան Սարգսյանի Բաքու գործուղումից հետո, ապա ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահության օրոք բարեկեցության մասին խոսելը գիտաֆանտաստիկայի ոլորտից կլինի, բայց որ առանց «տիրացուի» մեր բնակչության սոցիալ–տնտեսական վիճակը գոնե է՛լ ավելի չի վատանա՝ դա հաստատ։ Սա էլ ձեզ բարկեցության մի յուրօրինակ ու ժամանակավոր դրսևորում՝ մինչև տեսնենք, թե Սերժ Սարգսյանի՛ն ուր ենք ուղարկում։
Համաձայնե՛ք, որ կարճաժամկետ, սակայն միջանկյալ լուծում է Տիգրան Սարգսյանին քամիների քաղաք ուղարկելը։ Նա թող Ադրբեջանում իր սիրած նյուվասյուկիզմով զբաղվի ու այնպիսի քամի–խոստումներ տա, որ ոչ միայն Ալիևի Բաքվի կենտրոնում տնկած ադրբեջանական տխրահռչակ դրոշը պարբերաբար քրքրվի, այլ նաև հարևան պետությունն ամբողջությամբ։

Бросающего слова на ветер премьера – в город ветров Баку!
Недавно всемирно известный журнал «Forbes» доставил нам огромную радость. Выяснилось, что в мире есть страна, которая находится в еще худшем экономическом состоянии, чем Армения. Этой страной оказалось островное африканское государство Мадагаскар. А это значит, что проводимая под главенством Сержа Саргсяна и в исполнении Тиграна Саркисяна экономическая политика не самая худшая в мире.
До публикации «Forbes» мы считали, что Тигран Саркисян со своим демагогическим и фарисейским поведением является худшим вариантом. Выяснилось, что это не так. Согласно журналу, худший вариант на Мадагаскаре, где, вероятно, есть свои тигрансаркисяны и нерсесерицяны, да и не только.
На Мадагаскаре, наверное, тоже есть власти, создающие «международные центры», обучающие доить коров и развивающие «нанотехнологии». Видимо, должны быть и те, кто создают панмадагаскарский банк, выписывают бюджетные деньги на борьбу с комарами на курортах Мадагаскара.
Наверняка, есть на Мадагаскаре и АНК (Африканский национальный конгресс), выполняющий роль гаранта внутривластной стабильности и готовый на «диалог» с властями.
На Мадагаскаре тоже, по всей вероятности, власти руководствуются принципом «Не ошибается тот, кто ничего не делает» и призывают крестьян промывать коровье вымя.
И наконец, не исключено, что и на Мадаскаре есть представители верхушки власти, которые с интонацией святош говорят о борьбе против олигархов и олигополий, но именно они являются главными олигархами, а против олигополии выступают сугубо для того, чтобы олигополисты из их окружения получали сверхприбыль и утоляли финансовую жажду властей.
Лично меня судьба Мадагаскара и тамошняя «инициативная» власть не особо интересуют. Значит, давайте оставим Мадагаскар, и не будем утешать себя тем, что, там еще хуже, чем у нас. Не сомневаюсь, что в ближайшее время Тигран Саркисян изберет такой курс, что наша страна догонит и перегонит Мадагаскар.
Нас сейчас другое должно интересовать: как обеспечить благосостояние граждан РА и как победить находящийся с Арменией в состоянии «холодной» войны Азербайджан?
Я хочу предложить решение, которое одним выстрелом убьет двух зайцев. Решение очень простое: нужно найти способ, как сделать Тиграна Саркисяна премьер-министром Азербайджана. Заверяю вас, что после этого:
–от нефтедолларов соседей не останется и следа,
–валютные резервы будут распылены,
–он такие игры затеет с манатом, что азербайджанцев будут грабить среди бела дня,
–Азербайджан погрязнет в долгах,
–будет дан старт созданию «Азербайджанского мира», что, несомненно, приведет к эмиграции азербайджанцев и т. д., и т. п.
Что касается обеспечения благосостояния граждан РА, которое я обещаю после отправки Тиграна Саркисяна в Баку, то очевидно, что разговоры о благосостоянии граждан в годы правления Сержа Саргсяна относятся к сфере научной фантастики, но то, что без «дьячка» социально-экономическое состояние нашего населения хотя бы не ухудшится, это точно. Вот вам своеобразный временный «рецепт» благосостояния – до тех пор, пока не решим, куда отправить Сержа Саргсяна.
Согласитесь, что отправка Тиграна Саркисяна в город ветров является краткосрочным, но необходимым решением. Пусть он занимается своим любимым нью-васюкизмом в Азербайджане, бросая слова на ветер и раздавая пустые обещания, от которых разорвется не только установленный Алиевом в центре Баку флаг, но и вся азербайджанская государственность.