Վարդան Օսկանյան. «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այստեղ առկա է»
Նախկին արտգործնախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի հիմնադիր Վարդան Օսկանյանը, իր «Անավարտ տասնամյակ» գրքի շնորհանդեսին, անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին, նշել է, որ հարաբերությունները երկու երկրների միջև մինչ այսօր եղել են համահունչ։ Սակայն վերջերս, մի կողմից Էրդողանի կոշտ հայտարարությունները, մյուս կողմից՝ հայկական կողմի առաջընթաց արձանագրելու մասին հայտարարությունները նախարարի մոտ շփոթմունք են առաջացրել։
- Երբ այս երկու հայտարարությունները դնում ենք կողք կողքի, հասկանալի է դառնում, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն այստեղ առկա է,- ասել է Վարդան Օսկանյանը։
Նա նշել է, որ իր համար սահմանների բացումը առաջնային խնդիրներից մեկն է, և որ դրական և բացասական հետևանքներ իհարկե կլինեն,  սակայն մեծ հաշվով կգերիշխի դրականը։
Հայ-թուրքական բանակցությունների տարբերությունն իր ժամանկահատվածի և այսօրվա միջև Վ.Օսկանյանը տեսնում է հատկապես մոտեցումների մեջ.
-Այն ժամանակ հրապարակային չէր, բայց բովանդակությունը գրեթե նույնն էր, այսօր՝ բովանդակությունը պահելով հրապարակային է դարձել։ Հրապարակային դարձնելու դեպքում Թուրքիան միշտ դրանից օգտվում է։ Ժամանակը այս երկխոսության ընթացքում  հօգուտ Հայաստանի չի աշխատում։ Հայկական կողմը թուրքերի առջև պետք է դնի հստակ ժամկետներ՝ եթե այսինչ օրը, այսինչ ժամին ստորագրում ենք և սահմանը բացվում է, լավ, եթե ոչ՝ եկեք այդ օրվանից ընդհատենք բանակցությունները։ Այսպես թողնել չի կարելի,- կարծում է նախկին արտգործնախարարը։
Նման պարագայում, Վ.Օսկանյանի կարծիքով, միջազգային հանրության մոտ կարծիք  է ստեղծվում, թե թուրքերը հայերի հետ ամեն ինչ համաձայնեցրել են, մնում է միայն Ղարաբաղի հարցը, ինչի պատճառով ճնշումը Հայաստանի վրա կարող է սկսվել Ղարաբաղի հարցով։
Վարդան Օսկանյանը ողջունել է իշխանափոխությունից հետո նոր, նախաձեռնողական քաղաքականությունը, նշելով սակայն, որ «նախաձեռնող պետք է լինել ճիշտ պահին»։ Նախարարը փաստել է, որ նախկինում Թուրքիան Ղարաբաղյան խնդրի մասին խոսելու իրավունք չուներ, այնինչ այսօր այդպես չէ, «արդյո՞ք նման փոփոխությունը մեր օգտին կլինի, թե ոչ՝ ցույց կտա ժամանակը»։
-Կարծում եմ, այստեղ հայկական կողմի քաղաքականության վերանայման կարիք կա, դա նախագահի լիազորությունն է։ Մենք մեր դիրքորոշումներում պետք է հստակ լինենք։ Հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է լինեն կոնֆիդենցիալ,- ասել է նա։
Վ.Օսկանյանն համոզված է, որ ներկայիս նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը փորձառու դիվանագետ է, իսկ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ տեղյակ է ամեն ինչից, և ինքն ուզում է հավատալ, որ «իրենք ինչ-որ բան գիտեն, ինչը մենք չգիտենք, այդ իսկ պատճառով պետք է սպասել և եզրակացություններ անել վերջնական արդյունքներից»։
Անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպիսի՞ն է լինելու իր դերակատարությունը Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին, բացի գիրք գրելուց, Վարդան Օսկանյանը պատասխանել է, որ ինքն առայժմ կենտրոնացած է «Սիվիլիթասի» աշխատանքների վրա, և կան բազմաթիվ ծրագրեր։ Ինչ վերաբերում է քաղաքապետի ընտրություններին, ապա նա մասնակցության ցանկություն «չի ունեցել և չի էլ ունենա, անգամ, եթե անհատ քաղաքացու մասնակցությունն ընտրություններին օրենքը թույլատրեր»։
Նա ցավով է նշել, որ ժողովրդավարացման գործընթացների առումով, հատկապես «մարտիմեկյան» դեպքերից հետո, Հայաստանը հետընթաց է ապրել, ինչը նշվել է նաև բազմաթիվ միջազգային կազմակերպությունների կողմից։

Вардан Осканян: «Нагорно-карабахская проблема здесь присутствует»
Бывший министр иностранных дел, основатель фонда «Сивилитас» Вардан Осканян, во время презентации своей книги «Незавершенное десятилетие», возвращаясь к вопросу армяно-турецких отношений, отметил, что они до сих пор были созвучны. Однако, в последнее время, жесткие заявления Эрдогана с одной стороны и заявления армянской стороны о прогрессе в вопросе двухсторонних отношений - с другой, вызвали у бывшего министра замешательство.
-Когда мы эти два заявления ставим рядом, становится понятно, что Нагорно-карабахская проблема здесь присутствует, - сказал Вардан Осканян.
Он отметил, что для него открытие границы одна из первостепенных проблем, и она будет имеет свои и положительные, и отрицательные последствия, однако, по большому счету перевесят положительные.
Отличие армяно-турецких переговоров его времени и сегодняшних дней он видит, в особенности, в подходах:
-В то время они не были публичными, но содержание было почти то же самое, а сегодня они стали публичными при неизменном содержании. Турция всегда пользуется тем, что вопрос становится публичным. Время, в ходе  процесса этого диалога, работает против Армении. Армянская сторона должна поставить перед турками четкие сроки: если в этот день в этот час мы подписываем документ и граница открывается - хорошо, если же нет, давайте с этого дня прекратим переговоры. Нельзя так оставлять, - считает бывший глава МИД.
В подобных обстоятельствах, по мнению В.Осканяна, у мирового сообщества складывается мнение, что турки с армянами все согласовали и остается лишь Карабахский вопрос, и по этой причине  давление на Армению может начаться в Карабахском вопросе.
Вардан Осканян поприветствовал новую инициативную политику, предпринятую после смены власти, отметив, однако, что «инициативным нужно быть в нужный момент». В.Осканян отметил, что в прошлом Турция не имела права говорить о Карабахской проблеме, сегодня же не так. «На самом ли деле эта перемена будет нам на пользу, покажет время».
-Думаю, есть необходимость пересмотра политики армянской стороны, это в полномочиях президента. Мы должны быть четкими в своих позициях. Армяно-турецкие отношения должны быть конфиденциальными, - сказал В.Осканян.
В.Осканян уверен, что министр индел Эдвард Налбандян опытный дипломат, а президент Серж Саргсян в курсе всего происходящего, и ему хочется верить, что «им известно то, чего мы не знаем, поэтому необходимо подождать и выводы делать по окончательным итогам».
Отвечая на вопрос журналиста о том, какую он будет играть роль в политических процессах Армении, кроме того, что он сейчас занят написанием книги, Вардан Осканян сказал, что он пока сосредоточен на деятельности «Сивилитас»  и у него есть масса программ. Что касается политических выборов, то у него «не было и не будет желания участвовать в них, даже если бы закон разрешал отдельным гражданам принимать участи в выборах».
Он также отметил, что в плане процессов демократизации, в особенности после «первомартовских» событий, в Армении наблюдается «откат», что отмечают также многочисленные международные организации.