Մուրազները մնաց փորում
Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Կազանում տեղի ունեցած հանդիպումն ավարտվեց։ Նախագահների կողմից, ըստ էության, ընդունվեց հայտարարություն հայտարարության մասին։  Ինչպես ասում են՝ Ալիևի մուրազը փորում մնաց։
Մնում է միայն արձանագրել, որ այս անգամ էլ պրծանք, բայց դա չի նշանակում, թե Սերժ Սարգսյանի վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը արդյունավետ է։ Սարգսյանն ի՛նքն է այսպիսի վիճակի մեջ դրել իրեն ու Հայաստանին, երբ ստիպված ես սրտատրոփ սպասել, թե ինչ կլինի։ Իսկ այսպես շարունակվել չի կարող, քանի որ երկրի ղեկավարի հմուտ կառավարումն այն չէ, երբ սպասում ես միայն վատ լուրերի ու երբ իմանում ես, որ այդ վատ բանն այս անգամ չի տեղի ունեցել, թեթևացած շունչ ես քաշում։ Կազանն այդ իմաստով յուօրինակ սթրես էր։ Ինչևէ։
Կազանի պահով Հայ ազգային կոնգրես կոչված հինգերորդ շարասյան ներկայացուցիչների և հատկապես դրա լիդերի՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի մուրազը նույնպես փորում մնաց։ Կարելի է պատկերացնել, թե հիմա ինչպիսի սուգ է տիրում երկխոսագլուխների մոտ։
Դատելով «փողոցայինների» հրապարակային խոսքից՝ սրանք սրտատրոփ սպասում էին, որ Կազանում Ղարաբաղի մասով հակահայկական մի բան կստորագրվի, ինչը հնարավորություն կտար դեմագոգիայով զբաղվելու և «երկխոսության» մեջ առավելության հասնելու համար։ Սակայն ի դժբախտություն Կոնգրեսի՝ Ս. Սարգսյանը չարդարացրեց սպասելիքները։
Ղարաբաղի հարցում հակահայկական որոշում ընդունելուն չօգնեց անգամ Տեր–Պետրոսյանի՝ Հայաստանին հասցրած թիկունքից հարվածը, որը նա իրականցրել էր «Մոսկովսկիե նովոստիին» տված իր տխրահռչակ հարցազրույցի միջոցով։
ՀԱԿ առաջնորդն իր խոսքում ներսից «իշմար» էր տալիս Ալիևին, թե ինչպիսի արգումենտներով է հնարավոր ճնշումներ բանեցնել մեզ վրա (դեմոգրաֆիա, տնտեսության վիճակ և այլն)։
«Հայաստանը ժամանակ չունի։ Հայաստանը սպառվում է»,– հայերեն լեզվով ադրբեջանական վայրահաչոց հիշեցնող ձևակերպումներ էր միջազգային լսարանին ներկայացնում ՀԱԿ առաջնորդը։ Այսինքն՝ Տեր–Պետրոսյանը հերթական անգամ դասական հինգերորդ շարասյան դեր կատարեց՝ ուժեղացնելու համար իր դիրքերը ներքաղաքական պայքարում՝ «Եթե Ղարաբաղը հանձնվի՝ իմ շանսերը կմեծանան» թեմայով։ Բայց պարզ էր, որ Սարգսյանը տարբերակ չուներ Կազանում որևէ կոնկրետ փաստաթուղթ ստորագրելու, քանի որ դրանով նա կստորագրեր իր կործանման փաստաթղթի տակ։ Բնականաբար նա այդ քայլին չէր գնա։
Այն, որ Կազանում որևէ լուրջ բան չէր սպասվում պարզ դարձավ նաև «երկխոսության» թեմայով Սերժ Սարգսյանի ՀԱԿ–ին ուղղված պատասխանից։ Նա «պասլատ» արեց Տեր–Պետրոսյանին իր հինգ հոգանոց պատվիրակությամբ հանդերձ։ Իսկ դա նշանակում էր, որ Սարգսյանը կարիք չուներ Լևոնի հետ քիրվայական համաձայնության, որպեսզի երկուսով քարոզչական տեռորի ենթարկեին Հայաստանի հանրությանը և հիմնավորեին Ղարաբաղի հարցով «նախաձեռնողականության» անհրաժեշտությունը, ինչի ականատեսը մենք արդեն եղել էինք «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում, երբ ՀԱԿ–ն ու սերժսարգսյանական թիմը փողոցից և հեռուստատիրույթից հակահայկական տոտալ հարձակում էին կազմակերպել։
Այսպիսով. Կազանի հանդիպումն ավարտվեց՝ ազդարարելով Ղարաբաղի հարցում ստատուս քվոյի պահպանումը, իսկ ներհայաստանյան դաշտում՝ ՀԱԿ–ի հաճախորդացման ամրագրումը։ Հաճախորդացում, որի արդյունքում Կոնգրեսին մնում է միայն ԱԺ նախագահին, Վարչապետին կամ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարին զանգելու կամ մոտիկից տեսնելու հնարավորությունը։ Չնայած հիմա կարող է դրան էլ համաձայն չլինի Ս. Սարգսյանը. չէ՞ որ երկխոսագլխի գինն այժմ, պատկերավոր ասած, մի զրո պակասել է։

25 июня в Казани состоялась трехсторонняя встреча президентов Армении, Азербайджана и России по урегулированию Карабахского конфликта. По сути, президенты приняли заявление ради заявления. Как говорится, Алиев остался с носом.
Остается лишь констатировать, что и на этот раз нас пронесло, но это не означает, что проводимая Сержем Саргсяном внутренняя и внешняя политика являются эффективными. Саргсян сам завел себя и Армению в такое состояние, когда вся страна вынуждена с замиранием сердца ждать чего-то плохого. А так продолжаться не может, поскольку рациональное управление государством не совместимо с тем, когда граждане ждут лишь плохих вестей и облегченно вздыхают, когда узнают, что это плохое в этот раз не произошло. В этом смысле, Казань была своеобразным стрессом.
По части Казани представители пятой колонны, прозванной Армянским национальным конгрессом, и особенно их лидер Левон Тер-Петросян также остались с носом. Можно лишь представить, какой траур сейчас царит у «диалогоголовых».
Судя по публичной речи «уличных», они с замиранием сердца ждали, что в Казани будет подписан антиармянский документ по урегулированию Карабахского конфликта, что позволило бы им заниматься демагогией и добиться преимущества в «диалоге». Однако, к несчастью Конгресса, С. Саргсян не оправдал их ожиданий.
Принятию антиармянского решения по Карабахскому конфликту не помог даже нанесенный Тер-Петросяном из-за спины удар по Армении, который он осуществил посредством своего печально известного интервью газете «Московские новости».
В своей речи лидер АНК «подсказывал» Алиеву, какими аргументами можно оказать на нас давление (демография, состояние экономики и т. д.).
«У Армении нет времени. Армения исчерпывается», – такие, напоминающие азербайджанское пустозвонство, но на армянском языке, формулировки сообщил лидер АНК международной аудитории. То есть, Тер-Петросян в очередной раз выполнил функцию классической пятой колонны, преследуя цель усилить свои позиции во внутриполитической борьбе по логике «Если Карабах будет сдан, то его шансы возрастут».
Но было ясно, что у Саргсяна не было варианта подписать в Казани какой-то конкретный документ, поскольку этим он подписался бы под собственным приговором. Естественно, он не пошел бы на этот шаг.
То, что в Казани не ожидалось ничего серьезного, стало ясно и из ответа Сержа Саргсяна, данного АНК по теме «диалога». Он «послал» Тер-Петросяна вместе с его состоящей из пяти человек делегацией. А это означало, что Саргсян не нуждался в соглашении о «братании» с Левоном, которое позволило бы ему подвергнуть общественность Армении совместному пропагандистскому террору и аргументировать необходимость «инициативности» в Карабахскому вопросе, очевидцами чего мы уже были на этапе «футбольной» дипломатии, когда АНК и сержсаргсяновская команда организовала тотальную антиармянскую пропаганду на улице и по телевидению.
Таким образом, Казанская встреча закончилась, ознаменовав сохранение статус-кво, а на внутриполитической арене Армении – закрепление клиентизации АНК. Клиентизация, в результате которой Конгрессу остается лишь возможность позвонить председателю НС, премьер-министру или руководителю президентской администрации либо увидеть их сблизи. Хотя возможно, что сейчас Серж Саргсян не согласится и на это, поскольку сейчас цена «диалогоголовых», образно говоря, понизилась на один ноль.