Մեղավորը Տիգրան Սարգսյանն է
Այսօր համատեղ ասուլիսում «Վիրք» կուսակցության նախագահ Դավիթ Ռստակյանը և «Ջավախք» ժողովրդական շարժման նախագահ Նորիկ Կարապետյանն անդրադարձել են Ջավախքում տիրող վիճակին:
Դավիթ Ռստակյանը շեշտել է, որ մի քանի տարի առաջ ՀՀ իշխանությունները Ջավախքի հարցով ավելի ակտիվ էին, սակայն այն բանից հետո, երբ ստեղծվեց Սփյուռքի նախարարությունը, և վիրահայերի խնդիրը սկսեց դիտարկվել սփյուռքահայերի համատեքստում, ՀՀ-ի քաղաքական ուշադրությունը Ջավախքի հարցի նկատմաբ  նվազեց:
–Ջավախքի հայերը սփյուռքահայեր չեն,-շեշտել է Դավիթ Ռստակյանը:
Նորիկ Կարապետյանն էլ իր հերթին հավելել է.
Ջավախքի հետ կապերի վարչությունը՝ որպես կառույց, գոյություն ուներ մինչև Տիգրան Սարգսյանի վարչապետ դառնալը, նրա վարչապետության օրոք այդ կառույցն անհայտացավ:

Виновником является Тигран Саркисян
Сегодня на совместной  пресс-конференции председатель партии «Вирк» Давид Рстакян и лидер народного движения «Джавахк» Норик Карапетян коснулись ситуации в Джавахке.
Давид Рстакян отметил, что несколько лет назад власти Армении были более активны в вопросе Джавахка, но после того, как было основано Министерство Диаспоры и вопрос армян Грузии начал рассматриваться в контексте армян диаспоры, вопрос Джавахка стал менее привлекать внимание политических лиц Армении.
«Армяне Джавахка не армяне диаспоры», - подчеркнул Давид Рстакян.
В свою очередь, Норик Карапетян отметил:
«Управление по связям с Джавахком, как структура, существовала до того, как Тигран Саркисян стал премьер-министром. В годы его пребывания на этом посту эта деятельность этой структуры стала незаметной».