Հերթական գիշերային որոշումը կամ «երկխոսական» դավադրություն
Սերժ Սարգսյանի որոշումը՝ կոալիցիոն ուժերի երկուական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ «երկխոսել» ՀԱԿ–ի հետ, ըստ լավատեղյակների, անակնկալ է եղել ոչ միայն «միաբանների» երկխոսիս գլուխ առաջնորդի, այլ նաև ՀՀԿ–ականների ու իշխանական կոալիցիան ներկայացնող լայն շրջանակների համար։
Դատելով ընթացիկ իրավիճակից՝ Կոնգրեսում մտահոգված էին ամառային սեզոնն անցկացնելու խնդրով և իրենք էլ չգիտեին, թե ինչ էին խոսելու օգոստոսի հանրահավաքին, բայց Սարգսյանը փրկօղակ նետեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանին ու հանրահավաքային դեմագոգիայի թեմա տվեց նրան։
Պարզ է, որ Սարգսյանը մտահոգված է բացառապես իր աթոռը պահելու խնդրով և որքան էլ կոնգրեսականները հլու–հնազանդ «էջմիածնական միաբանի» պես են իրենց պահում, այնուհանդերձ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարը խնդիր չուներ նրանց վերակենդանացնելու։ Հետևաբար, հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ հանկարծ ու Սարգսյանը որոշեց պատվիրակություն կազմել ու չսպասելով, ասենք, մինչև սեպտեմբեր՝ «երկխոսության» գործընթաց նախաձեռնեց։
Այս ամենը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլից մեզ հայտնի գիշերային որոշման պես մի բան է հիշեցնում։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանը կարող է Ղարաբաղի հարցում գնալ զիջումների և ՀԱԿ–ի հետ «երկխոսությունն» իրեն անհրաժեշտ է հասարակության ուշադրությունը ՀՀ անվտանգությանն առնչվող այդ կարևորագույն թեմայից շեղելու համար։ Այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել այս «երկխոսական» շտապողականությունը, որով աչքի ընկավ Սարգսյանը՝ հընթացս «քաշելով» իր կուսակիցներին, ովքեր ՀԱԿ–ին արդեն «Օջախ» էին տանում ու «մաչիտ» անում «պո պոլնոյ պռոգռամե»։
Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստվում է «նախաձեռնողական» դառնալ նաև Ղարաբաղի հարցում, ու հիմա, ինչպես հայ–թուրքականի փուլում, ՀԱԿ–ն օգտագործվելու է, իսկ Տեր–Պետրոսյանին վերապահված է լինելու Հայաստանի կողմից միակողմանի զիջումների գնալու անհրաժեշտության «փողոցային» աջակցությունն ապահովելու գործը, ինչի շուրջ էլ, փաստացի, «երկխոսելու» են Կոնգրեսն ու իշխանությունը, իսկ արտահերթ ընտրություններին վերաբերող «արմատականների» պահանջը շղարշի դեր է կատարելու այդ հակահայկական դավադրության գործում։
Այդպես է դա, թե ոչ՝ ցույց կտան առաջիկա օրերը, երբ հայկական կողմը կպատասխանի ՌԴ նախագահ Մեդվեդևի ուղերձին, որը վերջերս Երևանին ու Բաքվին ներկայացրեց Լավրովը։
Մեզ մնում է միայն ուշադիր հետևել ներքին ու արտաքին քաղաքական իրադարձություններին և կոչ անել «երկխոսական» դավադրությունից դուրս գտնվող բոլոր սուբյեկտներին համախմբել ուժերը և պատրատ լինել ֆորս–մաժորային զարգացումների։ Շաբաթն ուրբաթից կարող է ավելի շուտ գալ։

Очередное ночное решение или «диалоговый» заговор
Решение Сержа Саргсяна относительно «диалога» с АНК при участии по паре представителей от каждой коалиционной сил, согласно сведущим в этом вопросе людям, было неожиданностью не только для лидера «уличных», но также для членов РПА и широких кругов коалиции власти.
Судя по текущей ситуации, в Конгрессе были обеспокоены проблемой проведения летнего сезона и они сами не знали, о чем будут говорить на августовском митинге, но Саргсян бросил Левону Тер-Петросяну спасательный круг и подал ему тему для митинговой демагогии.
Ясно, что Саргсян обеспокоен исключительно проблемой сохранения своей власти, и, поскольку конгрессовцы ведут себя подобно рабски покорным «эчмиадзинским монахам», то у «гибкого» председателя РПА не было цели «реанимировать» их. Следовательно, напрашивается вопрос, для чего вдруг Саргсян решил сформировать делегацию и, не дожидаясь, скажем, сентября, инициировать процесс «диалога»?
Все это напоминает известные нам еще с этапа «футбольной» дипломатии ночные решения. Это значит, что Серж Саргсян может пойти на уступки в Карабахском вопросе, а «диалог» с АНК ему нужен для того, чтобы отвлечь внимание общества от этой важнейшей темы, связанной с безопасностью РА. Иначе невозможно объяснить подобную «диалоговую» спешку, которой отличился Саргсян, посторонив членов своей партии, которые уже собирались отвести членов АНК в ресторан «Оджах» и «мочить» их по полной программе.
Саргсян, по всей видимости, готовится стать «инициативным» и в Карабахском вопросе, поэтому сейчас, как и на этапе армяно-турецкого «футбола», АНК будет использован, а Тер-Петросяну будет поручено обеспечить «уличную» поддержку ложной необходимости Армении пойти на односторонние уступки, о чем, фактически, и будут вести «диалог» Конгресс и власти. Что касается требования «радикалистов» относительно проведения внеочередных выборов, то оно будет играть роль завесы в этом антиармянском заговоре.
Так это или нет, станет ясно в ближайшие дни, когда армянская сторона ответит на послание президента РФ Дмитрия Медведева, которое на днях представил в Ереване и Баку глава российского МИД Сергей Лавров.
Нам остается лишь внимательно наблюдать за внутри- и внешнеполитическими событиями, призывая всех субъектов, не участвующих в «диалоговом» заговоре, консолидировать силы и быть готовыми к форс-мажорным ситуациям, которые могут наступить раньше, чем ожидалось.