Իշխանությունը «ժամո» արեց ՀԱԿ–ի պատվիրակությանը
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է իշխանություն–ՀԱԿ սպասվող գյալաջիի տեղն ու ժամը։ Ուրիշ էլ ի՞նչ է պետք «ընդդիմադիրներին» լիովին երջանիկ լինելու համար։
Վերջապես իրականացավ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի երազանքը. իշխանական կոալիցիան միևնույն սեղանի շուրջ է նստելու ՀԱԿ–ի հինգհոգանոց պատվիրակության հետ ու «մին լյավ» գյալաջի է անելու։
ՀԱԿ առաջնորդը, կարելի է ասել, Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների համագործակցության պես մի բան նախապատրաստող «երկխոսությանը» սպասել էր «անհիշելի» ժամանակներից։ Հիմա արդեն ամեն ինչ իր տեղն ընկավ։
Սերժ Սարգսյանի հետ «երկխոսություն» իրականացրած Ա. Գեղամյանին «դհոլ», իսկ Ա. Բաղդասարյանին «ախք» որակումը տված թիմն այժմ գնում է վերջիններիս հետևից ու մտնում «սահմանադրական» ճանապարհի «վազքուղի», որը, ինչպես պարզվեց ԱԺ խոսնակի խոսքերից, սկսվում է Հանրային խորհրդի փոքր դահլիճից։
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ իշխանությունը ՀԱԿ–ի պատվիրակությանը «ժամո» է արել Հանրային խորհրդի գրասենյակի տարածքում՝ դրանով, թերևս, ցույց տալով, թե ինչպիսի նշանակություն է տալիս Տեր–Պետրոսյանի թիմի հետ քննարկումներին։
Ուշագրավ է նաև այն, որ «երկխոսության» ժամադրավայր «Էրեբունի» հյուրանոցում է տեղակայված նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը, ինչը նշանակում է, որ քոչարյանենք ցանկության դեպքում քննարկումները «on line» ռեժիմով հետևելու հնարավորություն կունենան։
Դե ինչ, բարի երթ մաղթենք հանրային գյալաջիի մասնակիցներին և հուսանք, որ այս շոգ օրերին մեզ զվարճանալու ահագին առիթ կտան «ընդդիմախոսները»։
Հ.Գ.։ Նկատենք, որ իշխանությունը քցիբություն արեց ու ՀԱԿ–ին, ինչպես Գալուստ Սահակյանն էր առաջարկում, չտարավ «Օջախ» ռեստորան, իսկ այնուհետև՝ քաղաքից դուրս՝ Սևանի հանրային լողափ։
Հ.Գ.–2: «Դարակազմիկ» քննարկման հետ կապված մի առաջարկ անենք. թող մասնակիցներին մատուցվի «Բջնի» հանքային ջուր՝ որպես «երկխոսությանը» նպաստող ատրիբուտ, որը կխորհրդանշի կողմերի «իշխանափոխության» ձգտումը։
Հ.Գ.–3։ «Միաբանների» բախտը բերել է, որ իշխանության թիմում իրենց հետ միևնույն սեղանի շուրջ չի նստելու ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը։ Բանն այն է, որ «թարս» խոսք լսելու դեպքում (ասենք՝ արտահերթ ընտրություններ) Կարապետյանը կարող էր «համբալ»–ով դիմել հակառակ կողմին ու խանգարեր «ազգային» միասնության կայացմանը։ Հիմա, փառք Աստծո, նման վտանգ չկա և ՀԱԿ–ի պատվիրակները կարող են հանգիստ ուղևորվել դեպի «Էրեբունի» հյուրանոց։

Власти «забили стрелку» делегации АНК
Председатель Национального собрания Армении Овик Абрамян объявил время и место ожидаемого между властями и АНК «лясоточения». Что еще нужно «оппозиционерам» для полного счастья?
Наконец сбылась мечта Левона Тер-Петросяна: коалиция власти сядет с делегацией АНК за один стол и хорошенько «поточит лясы».
Лидер АНК ждал «диалога», подготавливающего сотрудничество вроде того, что было между Егиазаром Айнтапци и эчмиадзинскими монахами, можно сказать, еще с незапамятных времен. Сейчас уже все встало на свои места.
Команда, поливавшая грязью Арташеса Гегамяна и Артура Багдасаряна за «диалог» с Сержем Саргсяном, сейчас идет по пути последних и выходит на «беговую дорожку» «конституционного» пути, которая, как стало ясно из слов спикера парламента, начинается в малом зале Общественного совета.
Кстати, примечательно, что власти «забили стрелку» делегации АНК на территории офиса Общественного совета, тем самым, видимо, желая показать, сколь «важное» значение они придают обсуждениям с командой Тер-Петросяна.
Примечательно также и то, что в гостинице «Эребуни», где должен состояться «диалог», расположен и офис второго президента РА Роберта Кочаряна, а это значит, что при желании кочаряновцы будут иметь возможность следить за обсуждениями в режиме «on line».
Ну что ж, пожелаем участникам общественного «лясоточения» доброго пути и будем надеяться, что в эти жаркие дни «оппозиционеры» предоставят нам много поводов для смеха.
P.S. Заметим, что власти «пожмотничали» и не повезли членов АНК в ресторан «Оджах», а затем загород – на публичный пляж озера Севан, как предлагал Галуст Саакян.
P.S.–2. Хочу сделать предложение в связи с «эпохальным» обсуждением: пусть его участникам подадут минеральную воду «Бжни», как способствующий «диалогу» атрибут, который будет символизировать стремление сторон к «смене власти».
P.S.–3. «Монахам» повезло, что среди представителей команды власти, которые будут сидеть с ними за одним столом, не будет главы администрации президента РА Карена Карапетяна. Дело в том, что если вдруг он услышал бы то, что ему не понравилось (скажем, про внеочередные выборы), то мог бы назвать своих оппонентов «амбалами», помешав становлению «национального» единства. Теперь, слава Богу, подобной опасности нет, и делегаты АНК могут спокойно отправиться в гостиницу «Эребуни».