Ձվի շուկան ուզում են տալ մեկի՞ն
Այսօր լրագրողնդրի հետ հանդիպման ժամանակ ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն անդրադարձել է  Ամանորի նախաշեմին ձվի գների կտրուկ բարձրացմանն ու ապրանքատեսակի խանութներից վերանալու խնդրին։«Ես ենթադրում եմ, որ ձվի շուկան ուզում են տալ մեկին, ենթադրում եմ՝ Ջրառատի թռչնաֆաբրիկայի տնօրենին»,-ասել է Հ. Բագրատյանը։
Ինչ  վերաբերում է Ազգային վիճակագրական ծառայության տարեվերջին ներկայացված այն տեղեկությանը, թե 2010թ.-ին երկրում 700 մլն ձու է արտադրվել՝ նախկին վարչապետը նշեց. «Դա խայտառակ սուտ է։ Ես Հայաստանի վիճվարչության պետին և վարչապետին մակրոէկոնոմիկայի դասախոսության եմ հրավիրում։ Եթե բնակչության թիվը նվազում է, ձվի արտադրության քանակը 500 մլն-ից հասնում է 700 մլն-ի, ապրանքը ո՞նց է թանկանում։ Ստացվում է՝ մենք յուրաքանչյուրս ամեն օր ուտում ենք երեք հատ ձու։ Այսպիսի բան հնարավոր չէ։ Այն օրվանից, երբ Տիգրան Սարգսյանը մտել է այս կառավարություն, որևէ վերլուծություն չի եղել»,- ընդգծել է Հ. Բագրատյանը։

Рынок яиц хотят отдать кому-то одному?
Сегодня на встрече с журналистами бывший премьер-министр РА Грант Багратян коснулся проблемы резкого подорожания и дефицита яиц в преддверии Нового года. «Я полагаю, что они хотят отдать рынок яиц кому-то одному, предположительно, директору Джраратской птицефабрики», - заявил Багратян.
Относительно поступившей к концу года из Национальной статистической службы РА информации о том, что в 2010 году в стране было произведено 700 млн. яиц, экс-премьер отметил: «Это позорная ложь! Я приглашаю начальника Национальной статистической службы РА и премьер-министра на лекцию по макроэкономике. Если численность населения уменьшается, а количество производства яиц с 500 млн доходит до 700 млн, то как они могут подорожать? Выходит, каждый из нас ежедневно потребляет три яйца. Это невозможно. С тех пор, как Тигран Саркисян вошел в это правительство, ни одного анализа не проводилось», - подчеркнул Грант Багратян.