Նվիրվում է դավադրությունների ու «դաբրոների» սիրահարներին
Սերժ Սարգսյանի քարոզչամեքենան վերջին օրերին լծված է Բաղրամյան 26–ի տնօրենից ու Գյուլի կնոջ պատրաստած քյաբաբները համտեսած նախագահից սուպերմեն կերտելու անհեռանկար գործին։ Ըստ այդմ՝ գիշերային կադրային փոխատեղումները փորձ է արվում ներկայացնել որպես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ տարած անվերապահ հաղթանակ և ուժի դրսևորում։ Կարելի է պատկերացնել միայն, թե Սերժ Սարգսյանը տարիներ շարունակ ինչպիսի մաղձով է լցված եղել Քոչարյանի հանդեպ, որ հիմա այսպիսի ինքնահաստատման քարոզ է տանում։ Հոգեբանները տվյալ դեպքում ասում են, թե մարդը վախից է գոռում։ Հետևաբար՝ Սարգսյանի այժմյան վարքագիծը հատուկ է թույլ մարդկանց և զավեշտալի են նրան այլ իմիջով ներկայացնելու փորձերը։
Տեղին է հիշեցնելը, որ Քոչարյանը Սարգսյանին տիրություն է արել ղարաբաղյան պատերազմի տարիներից սկսած, երբ մի կերպ է փրկել նրան Սամվել Բաբայանի ձեռքերից (ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ 1993–ի ամռանը, այսինքն՝ մեր բանակի հարձակողական մարտերի ժամանակ, բանակի պահեստի կառավարմամբ զբաղվող Սերժ Սարգսյանի մոտ պակասորդ է հայտնաբերվել, ինչն էլ բերել էր այն բանին, որ նա ստիպված էր գնալ, իսկ ավելի ճիշտ՝ փախնել Մոսկվա և Երևան վերադառնալ միայն  Բաբայանից «աբիժնիկացածներին» իր շուրջը հավաքել սիրող  Վազգեն Սարգսյանի միջնորդությամբ)։ Ինչևէ։
Նախագահական նստավայրում այս մեկ շաբաթ է քոչարյանական դավադրության բացահայտման թեմաներով հեքիաթներ են հորինել և իրենք իրենց «մուտիլովկեքին» հավատալով՝ տոնում են Սարգսյանի «հաղթանակները»։ Դրանով իսկ Սարգսյանն ու իր երիտշրջապատն ակամայից բացահայտում են իրենց ներքին վախերն ու վաղ տարիքից ունեցած կոմպլեքսները։ Զգացվում է, որ «Նարիմանով» մականունով հայտնի մարդը ժամանակին սովորել է կոմսոմոլական ագիտպրոպի էժանագին հնարքները և դեմագոգիայով զբաղվելու այբուբենը, բայց, նկատենք, որ դրանք արդեն հնամաշ մեթոդներ են, քանի որ մենք անկախ Հայաստանում ենք ապրում։
Ուշագրավ է, որ «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցների բոլոր «վերլուծություններում» և գնահատականներում կարմիր թելով անցնում է «Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ ու Լեհաստան այցելելուց, Սարկոզիին Հայաստանում ընդունելուց և Պուտինին մոտիկից տեսնելուց հետո անցավ ներիշխանական վերադասավորումներին» թեզը։ Ամեն կերպ ուզում են հասկացնել, թե Սերժ Սարգսյանը «դրսի դաբրո» ունի։
Եթե հիմք ընդունենք «հուշագրերի տիրակալի» սազանդարների գրածները, ապա դուրս է գալիս, որ Հայաստանի ղեկավարը աշխարհի մեծերի հետ էր հանդիպում, որպեսզի նրանցից «դաբրո» ստանա և վերջապես կարողանա իր աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալին ու համատեղությամբ նաև փեսային աշխատանքից հեռացնել՝ կանխելով պալատական հեղաշրջումը կամ, ինչպես իրենք են ասում,  քոչարյանական դավադրությունը։ Ավելի մեծ ապուշություն, թերևս, դժվար էր մտածելն ու շրջանառության մեջ դնելը, բայց արի ու տես, որ սրանց երևակայությանը  չափ ու սահման չկա. երևի DVD–ով մի քանի «կռիվ կինո» են նայել ու անցել գործի։
Փաստորեն Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ–ն փալաս սարքելու գնով, ձգտում է «պապաներ» փնտրող ինչ–ինչ շրջանակների ցույց տալ, թե ինքն արդեն գտել է այդ «պապային» կամ «պապաներին», և խաղն ավարտված պետք է համարել։
ՀՀ քաղաքացիներին ներշնչում են, թե ամեն ինչ դրսում է որոշվում, իսկ «դուրսն» էլ որոշել է Սերժին կրկին նախագահ կարգել։ Այլ խոսքերով՝ իշխանական քարոզչամեքենան Հայաստանի ղեկավարի պաշտոնը ներկայացնում է,  պատկերավոր ասած, որպես այլ երկրների առաջնորդների կոշիկ սրբող ու հավաստիացնում, որ այդ կոշիկ սրբողը կրկին Սերժ Սարգսյանն է լինելու։ Անկախ այն հանգամանքից, թե ով է այսօր իշխանության գլուխ՝ նման հակապետական քարոզն, այն էլ նախագահական նստավայրի թելադրանքով, ցույց է տալիս, թե ինչպիսի սուբյեկտներով են լցված իշխանական կաբինետները։ Մարդիկ, ամենայն հավանականությամբ, չեն հասկանում, որ Սերժն այսօր կա, վաղը չկա, բայց մի քանի օր իշխանությունը երկարաձգելու համար չի՛ կարելի Հայաստանն այսպես վարկաբեկել և քար գցել մեր ապագայի վրա։
Ամփոփելով նշենք, որ Սերժ Սարգսյանը բլեֆ է մտնում ու փորձում հոգեբանական տեխնոլոգիաների օգնությամբ փրկվել կոտրած տաշտակի առաջ հայտնվելու հեռանկարից։ Սակայն պարզ է, որ հոգեբանական գրոհն ու տեղեկատվական աղբակույտի վերածված PR–արտադրանքը կարող են արդյունավետ լինեն ընդամենը կարճ ժամանակահատվածում։ Դրանից հետո բոլորը կֆիքսեն, որ տեղի ունեցածը մեկ բաժակ ջրում կազմակերպած փոթորիկ էր և մի լավ կծիծաղեն։
Հ.Գ.։ Այլ պետությունների ղեկավարների հետ նկարվելուց հետո «դաբրոների» մտացածին պատմություններ շրջանառության մեջ դնողների սիրահարներին հիշեցնենք, որ, օրինակ, Ֆրանսիայի նախագահ Սարկոզիի հետ ջերմ ձեռքսեղմումներ էին ունեցել Բեն Ալին,  Մուբարաքը, Քադաֆին և ինչպես հոդվածին կից նկարից է երևում՝ Սերժ Սարգսյանը։
Ասելս այն է, որ կարևորը մարդու վերջը բարի լինի, թե չէ Սարկոզիին ով ասես ձեռքով բարևել է, ով ասես Սարկոզիի հետ նկարվել է։

Посвящается любителям заговоров и карт-бланшей
В последние дни агитпроп Сержа Саргсяна занят бесперспективным делом превращения своего хозяина в супермена. В соответствии с этим,  делается попытка преподнести ночные кадровые перестановки в качестве одержанной против Роберта Кочаряна безоговорочной победы и проявления силы. Можно только представить, какой желчью по отношению к Кочаряну годами был полон Серж Саргсян, что сейчас проводит такую самоутвердительную пропаганду. Психологи в подобных случаях говорят, что человек кричит от страха. Следовательно, нынешнее поведение Саргсяна свойственно слабым людям, а попытки создать ему иной имидж курьезны.
Уместно вспомнить, что Кочарян взял шефство над Саргсяном еще в годы Карабахской войны, когда кое-как спас его от Самвела Бабаяна (поговаривают, что летом 1993г., то есть во время наступления нашей армии, у занимавшегося снабжением армии Сержа Саргсяна была обнаружена недостача, что и привело к тому, что он был вынужден уехать, а точнее – сбежать в Москву и вернуться в Ереван лишь при посредничестве любившего собирать вокруг себя «обиженных» на Бабаяна Вазгена Саркисяна).
Всю неделю в президентской резиденции сочиняли сказки про раскрытие кочаряновского заговора и, веря в свои же выдумки, праздновали «победы» Саргсяна. Тем самым  Саргсян и его молодежь невольно раскрыли свои внутренние страхи и идущие с детства комплексы. Чувствуется, что человек, известный по прозвищу «Нариманов», в свое время изучал дешевые приемы комсомольского агитпропа и азы демагогии, но заметим, что это уже устаревшие методы, поскольку мы живем в независимой Армении.
Примечательно, что во всех «анализах» и оценках «свободных, но подсержевских» СМИ красной нитью проходит следующий тезис: «После посещения США и Польши, приема Саркози в Армении и встречи с Путиным Саргсян приступил к внутривластным перестановкам». Всячески хотят дать понять, что Серж Саргсян получил «добро» внешних сил (карт-бланш).
Если предположим, что написанное сазандарами «повелителя меморандумов» соответствует действительности, то выходит, что президент Армении встречался с сильными мира сего, чтобы получить от них «добро» и суметь окончательно снять с должности заместителя руководителя своего аппарата и по совместительству зятя, предотвратив дворцовый переворот или, как они говорят, кочаряновский заговор. Большую глупость, пожалуй, трудно было придумать, но выходит, что их воображение не знает границ: наверное, посмотрели на DVD несколько «боевиков» и приступили к делу.
Фактически, Серж Саргсян стремится ценой превращения Республики Армения в тряпку показать тем или иным ищущим «пап» кругам, что он уже нашел такого «папу» или «пап», и игру следует считать оконченной.
Гражданам РА внушается, что всё решается за пределами страны, а «там» решили назначить Сержа президентом еще раз. Иными словами, властный агитпроп преподносит пост президента Армении, образно говоря, в качестве чистильщика обуви лидеров других стран, заверяя, что этим чистильщиком обуви снова будет Серж Саргсян. Независимо от того, кто сегодня является главой государства, подобная антигосударственная пропаганда, к тому же по указке президентского дворца, показывает, какими субъектами заполнены кабинеты власти. Люди, по всей видимости, не понимают, что сегодня Серж есть, а завтра его не будет. Ведь нельзя ради продления власти на несколько дней дискредитировать Армению до такой степени и ставить под вопрос ее будущее.
Подводя итоги, отметим, что Серж Саргсян блефует и пытается при помощи психологических технологий спастись от перспективы оказаться у разбитого корыта. Однако ясно, что психологическая атака и превратившаяся в информационный мусор PR–продукция могут быть эффективны лишь короткий промежуток времени. После этого все осознают, что произошедшее является бурей в стакане воды и хорошенько посмеются.
P.S. Напомним любящим придумывать после фотографирования с руководителями других государств истории о карт-бланшах, что теплые рукопожатия с президентом Франции Николя Саркози были не только у Саргсяна, но, как видно на фотографии к этой статье, также у Бен Али, Мубарака и даже Каддафи.
Иными словами, важно, чтобы конец у человека был хороший, а так кто только с Саркози за руку ни здоровался, кто только с  ним ни фотографировался.