Սարգսյան vs Ծառուկյան. դուբլ-2
Վերջին օրերին քաղաքական ու լրագրողական միջավայրում շրջանառվող թիվ 1 թեման Սերժ Սարգսյան – Գագիկ Ծառուկյան հարաբերություններին է վերաբերում։ Խոսվում է նախագահի՝ մի քանի ամիս առաջ ստորագրված կոալիցիոն նոր հուշագրի վերաթարմացումը նախաձեռնելու մասին և այն մասին, որ եթե ԲՀԿ–ն ընդառաջ չգնա «ֆուտբոլասերների» ցանկությանը, ապա իշխող երկու հիմնական ուժերի միջև քաղաքական ապահարզանն անխուսափելի կլինի։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերը նշված լուրերը տարածվում են Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գտնվող «անկախ» և «ընդդիմադիր» որոշ լրատվամիջոցներով՝ կարելի է ասել, որ նախագահական նստավայրում առնվազն դեմ չեն նմանատիպ տեղեկատվական հոսքերին, իսկ ավելի ճիշտ՝ հենց իրե՛նք են կազմակերպում դրանք։
Ի՞նչ է ուզում Սերժ Սարգսյանը
Սերժ Սարգսյանի ուզածն ակնհայտ է՝ գնալ նախագահության երկրորդ ժամկետի։ Բայց նկատենք, որ նման ցանկության իրականացման հավանականությունը զրոյին մոտ է։ ՀՀ արտաքին ու ներքին քաղաքականության մեջ ձախողված, տնտեսական խոշոր անկում արձանագրած իշխանությունը վերարտադրվելու տարբերակ չունի, քանի որ բնության մեջ այդպիսի բան չի լինում։
Որքան էլ ոչ ճշգրիտ գիտություն համարվի քաղաքագիտությունը, այդուհանդերձ այն ունի հստակ  գործող կանոններ, և այդ կանոնները հաշվի չառնելը հղի է շատ կանխատեսելի հետևանքներով։ Նրանք, ովքեր մատների արանքով են նայում մարդկության պատմության փորձով հաստատված քաղաքագիտական կանոններին՝ արժանանում են Անգլիայի թագավոր Կառլի, Ֆրանսիայի թագավոր Լյուդովիկոս 16–րդի և նրա կնոջ՝ Մարիա Անտուանետայի, Գամսախուրդիայի, Շեվարդնաձեի, Մուբարաքի, Ակաեվի, Բեն Ալիի, Բակիեվի, Չաուշեսկուի, Յուշչենկոյի, Գորբաչովի ճակատագրին։ Ասվածի ապացույցներից են նաև աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Տնտեսական հետընթաց արձանագրած բոլոր պետություններում իշխանությունը փափուկ կամ կոշտ ձևով փոխվել է, իսկ մեզանում, ինչպես հայտնի է,  սկսած 2008–ից՝ տնտեսական դաշտը հետադիմում է, գնաճն անկառավարելի է դարձել, արտագաղթը՝ անկասելի։ Հետևաբար՝ միակ բանը, որ պետք է անի Սերժ Սարգսյանը ստեղծված իրավիճակում, դա իշխանության սահուն հանձնման մասին մտածելն է, ինչը հնարավորություն կտա իրեն խուսափել քաղաքական զարգացումների վատագույն սցենարից։ Սա որպես բարի խորհուրդ բոլոր նրանց, ում ագահությունը սահմաններ չի ճանաչում։
Սարգսյանի վերընտրվելու հնարավորության դեմ է խոսում նաև այն հանգամանքը, որ նախագահական ընտրությունների ժամանակ ու դրանից հետո առկա հանրային լեգիտիմության դեֆիցիտին զուգահեռ՝ նա, վարվող քաղաքականության ու արձանագրվող արդյունքների պատճառով, վաստակեց նաև լեգիտիմության և հեղինակության անկում պետական կառավարման համակարգի ներսում, ինչը պաշտոնյայի քաղաքական կարիերան շարունակելու համար Հայաստանի տիպի երկրներում ավելի հզոր խոչընդոտ է, քան ընտրությունների վիճարկվող արդյունքների հետ կապված հարցը (հիշենք Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հետ տեղի ունեցածը 1996թ.և 1998թ.)։
Սարգսյանն իր երիտշրջապատի միջոցով երկու–երեք տարվա ընթացքում համարյա կազմալուծեց պետական ապարատը և պառակտեց իշխող ՀՀԿ–ն՝ կիրառելով խարդավանքների, բամբասանքների, իշխանավորներին իրար դեմ հանելու, «անկախ» լրատվամիջոցների օգնությամբ իր թիմակից համարվողների  դեմ հակաքարոզչություն իրականացնելու և բանսարկության մեթոդը։
Պետական գրեթե բոլոր հիմնարկներում  առնվազն երկու հակամարտող թևեր են ստեղծվել և կան պետական մարմիններ, որտեղ աջ ձեռքը չգիտի, թե ինչ է անում ձախը։ Նախագահական նստավայրի մարտավարությունն, ըստ այդմ, այն է, որ իշխանության ներկայացուցիչները պետք է իրար «ուտեն», որպեսզի Բաղրամյան 26–ի համար իրավիճակը վերահսկելի լինի։  Կառավարելու ուրիշ ձև նրանք չգիտեն։ Նախագահական նստավայրի թելադրած խաղի կանոնը դարձել է խաղի կանոնի բացակայությունը։
Սեյրան Օհանյան – Յուրի Խաչատուրով, Ալիկ Սարգսյան – Ներսիկ Նազարյան, Հովիկ Աբրահամյան – Տիգրան Սարգսյան, Գագիկ Խաչատրյան – Տիգրան Սարգսյան և մյուս ներիշխանական հակամարտությունների հիմնական հրահրողը Բաղրամյան 26–ն է։ Արդյունքում՝ պետական մեքենան փաստացի կանգ է առել, իսկ իշխանավորները շարժվում են «օրվա կուրսով»՝ չկարողանալով կենտրոնանալ սեփական ֆունկցիաների կատարման վրա, քանի որ անորոշության և մառազմի գործոնը խիստ մեծացել է Սարգսյանի օրոք։ Դա է պատճառը, որ, օրինակ, բանակում «բարդակ» է, և գրեթե ամեն օր սպանության ու ինքնասպանության մասին ենք լսում, քանի որ խաթարվել է զինված ուժերի ոսկե օրենքը՝ վերից վար գործող իշխանական կոշտ ուղղահայացի առկայություն և հրամանների անվերապահ կատարում։  Ցավալի է, բայց բանակի վերնախավը հիմա զբաղված է նախագահականի «մուտիլովկաները» հասկանալով և իրար տակ փորելով։ Հասկանալի է, որ այդ պայմաններում արդեն ժամանակ ու էներգիա չի մնում բուն գործով զբաղվելու համար, իսկ դա էլ իր հերթին բանակի միջին ու ստորին օղակներում քաոս է ստեղծում, որն էլ ողբերգական արդյունքների է հանգեցնում։ Նույն վիճակն է նաև այլ պետական կառույցներում։ Ուստի՝ Օհանյանի, Խաչատուրովի, ոստիկանապետի կամ մյուսների հրաժարական պահանջելը պարզապես միամտություն է՝ ձուկը գլխից է հոտած։
Երևանի քաղաքապետարանում, նախարարություններում, ուժային կառույցներում, պատկերավոր ասած, շունը տիրոջը չի ճանաչում, և պաշտոնավարման միակ սկզբունք է դարձել մարդկային դավաճանության պատրաստակամության միջոցով անձամբ Սերժ Սարգսյանին ծառայելը, իսկ այդպես երկար շարունակվել չի կարող։ Դա թույլ մարդու, այլ ոչ թե՝ պետության ղեկավարի գործունեության հայեցակարգ է։ Քաղաքական առաջնորդը և պետական գործիչը պետք է ունենա հանրային լայն աջակցություն, հստակ ծրագիր, գաղափարակիցների մեծ բանակ։ Նա պետք է  նպաստի համաժողովրդական նպատակների շուրջ քաղաքացիների և իշխանական թիմի ինտեգրացիային, ինչպես նաև օժտված լինի որոշակի խարիզմայով։ Սարգսյանի մոտ այս հատկանիշները բացակայում են։ Նրա գործունեությունը ցույց է տալիս, թե ինչպիսին չպետք է լինի երկրի ղեկավարը և քաղաքական առաջնորդը։
ՀՀ նախագահի համար խորթ են գործընկերային հարաբերությունները։ Քաղաքական դաշտում նա միայն հաճախորդացումն է ընդունում որպես համագործակցության ձև, իսկ տնտեսության կառավարման մեջ առաջնորդվում է «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման թուրքմենբաշիական ծրագրով։ Իսկ դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանն իր վերընտրվելու ցանկությամբ մարտահրավեր է նետում մեր հանրության մեծամասնությանը և ցնցումների է տանում երկիրը։
Հուշագրերի «տիրակալը»
ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարն այժմ  փորձում է իր վերարտադրման խնդիրը լուծել թուղթ ստորագրելով, բայց պարզ է, որ հուշագրերով երկրի առջև ծառացած խնդիրները չեն լուծվում, Մարզահամերգայինում կազմակերպվող շոուներով տնտեսությունը չի աճում, իսկ գյալաջիներով հասարակության դժգոհությունը չի վերանում, այլ ճիշտ հակառակը։
Երբ այս տարվա փետրվարին կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրվեց, ակնհայտ էր, որ դա ոչինչ չասող և որևէ հրամայական նորմ չպարունակող փաստաթուղթ է, այսինքն՝ հուշագիրը համաձայնություն էր անհամաձայնությունների մասին, բայց Սարգսյանը գնաց այդ քայլին։ Հարկ է, սակայն, արձանագրել, որ այդ հուշագրով նա պյուռոսյան հաղթանակ տարավ կոալիցիոն «գործընկերոջ»՝ ԲՀԿ–ի նկատմամբ և ընդամենը ժամանակավորապես ամրացրեց իր դիրքերն ու մասամբ վերականգնեց լեգիտիմությունն իշխանական համակարգում (հուշագրի ստորագրումից հետո հասարակության մեջ Սարգսյանի վարկանիշի աճի մասին խոսելն անգամ ավելորդ է. ընդհակառակը՝ դրանից հետո երկրում ստեղծվեց հեղափոխական իրավիճակ)։
Հասկանալի է, որ կոալիցիոն նոր հուշագրի ստեղծման իրական նպատակը ԲՀԿ–ի առաջխաղացումը կանգնեցնելն էր, բայց շատ չանցած պարզ դարձավ, որ այդ թուղթը գործնականում ոչինչ չի տվել Սարգսյանին, բացի սրտի մխիթարանքից։
Ինչ վերաբերում է ԲՀԿ–ի այժմյան պահվածքին, ապա ընկալելի են դրա ղեկավարի քաղաքական մոտիվները։ Գագիկ Ծառուկյանը դեմ է վարվող տնտեսական կուրսին, շատ լավ  տեսնում է, որ հանրային օբյեկտիվ դժգոհություն կա Տիգրան Սարգսյանի «բարեշրջումներից», և դա է պատճառը, որ իր վերջին հարցազրույցում նա վերահաստատեց իր դիրքորոշումը՝
ԱԺ ընտրություններին ԲՀԿ–ն կմասնակցի  իշխող կոալիցիայից առանձին,
գալիք նախագահական ընտրությունների հարցին ԲՀԿ–ն կանդրադառնա խորհրդարանական ընտրություններից հետո։
Այդ հարցազրույցն ակնհայտորեն նյարդայնացրել է նախագահական նստավայրի տիրակալներին, ու դա է պատճառը, որ տեղեկատվական խողովակներով «մեյդան» հանվեց նոր հուշագրի գաղափարը։
Եթե «ազատ, բայց սերժատու» մամուլում գցվող «մեսիջները» համապատասխանում են իրականությանը և նախագահականը փորձ է անում նոր հուշագրով ճշտել ներկոալիցիոն հարաբերությունները, ապա դա արդեն բավական ծիծաղելի է դառնում։ Դա նույն է, թե ընտանիքի հայրը տնեցիներին ամիսը մեկ ստիպի թուղթ ստորագրել և պահանջել, որպեսզի նրանք ընդունեն իր «պապայությունը», կամ էլ որևէ հիմնարկի ղեկավար պարբերաբար նախաձեռնի հուշագրի ստորագրում, որով հիմնարկի աշխատողները կընդունեն իր տնօրեն լինելը։ Եթե այդպիսի անհեթեթություններ են արվում, ուրեմն դրանով կասկածի տակ է դրվում հոր կամ տնօրենի լեգիտիմությունը։
Հիմա նույնը Սերժ Սարգսյանի մոտ է։ Եթե նա իրական առաջնորդ է, ապա կարիք չկա կոալիցիոն հուշագրերով դա ամրագրել, իսկ եթե առաջնորդ չէ և չունի այնքան հեղինակություն, որ իշխանական թիմի համար քննարկման առարկա չդառնա, թե ով պետք է լինի իրենց թեկնածուն գալիք նախագահական ընտրություններում, ապա հազար հուշագիր էլ ստորագրվի, նրան որևէ մեկը ու նախևառաջ ժողովրդի ճնշող մեծամասնությունը լուրջ չի ընկալելու։
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ս. Սարգսյանն ինքնահաստատման բարդույթ ունի և այդ բարդույթը հաղթահարելու համար չի բացառվում, որ գնա «լայն» կոալիցիայի ստեղծման ճանապարհով՝ «հզոր» դաշինք կազմելով Արշակ Սադոյանի, Հեղինե Բիշարյանի, Յուրա Մանուկյանի և քաղաքական այլ կարկառուն գործիչների հետ։ Միայն նրանց ընկերակցությամբ Սարգսյանը հնարավորություն կստանա ամրագրել իր անվերապահ առաջնորդ լինելը։ Այլ դեպքերում զոռով հնարավոր չէ արդյունքի հասնել։ Եվ վերջապես՝ չի՛ կարելի պետության ղեկավարի պաշտոնն այդքան անլրջացնել ու պարբերաբար թղթի ստորագրում նախաձեռնել՝ դրանով իսկ հայտնվելով անհարմար դրության մեջ։
Եվ վերջում մեկ ուշագրավ դիտարկում. Հայաստանն ունեցել է երեք նախագահ։ Բոլորի հանդեպ էլ հասարակության կողմից հակասական վերաբերմունք կար և կա, բայց այս պահին թողնենք դա և թողնենք այն հարցի քննարկումը, թե ում կառավարումն էր առավել արդյունավետ։ Տվյալ դեպքում ձեր ուշադրությունն եմ ուզում հրավիրել մեկ այլ բանի վրա։ Անկախ այն հանգամանքից, թե ով ինչպես է ընտրվել՝ 3–րդ նախագահը 1–ինից ու 2–րդից տարբերվում է նրանով, որ պետության գլուխ այդպես էլ չդարձավ։
Ե՛վ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի, և՛ Ռոբերտ Քոչարյանի կառավարման տարիներին, երբ նրանք գնում էին իրենց նախագահության երկրորդ ժամկետին, իշխանության ներսում չէր էլ քննարկվում, թե ում են պաշտպանելու իշխանական կուսակցությունները։ 1996թ. և 2003թ. նախագահական ընտրություններից առաջ համապատասխանաբար Տեր–Պետրոսյանն ու Քոչարյանը չէին նախաձեռնում հուշագրերի ստորագրում, որպեսզի հաստատեին իրենց առաջնորդ լինելը և գործընկերներից սատարում կորզեին։ Ասելս այն է, որ առաջին ու երկրորդ նախագահները, անկախ հանրային տրամադրություններից, իրենց թիմերի ներսում անվերապահ հեղինակություն էին նախագահության երկրորդ ժամկետին գնալուց առաջ, կամ առնվազն նրանց դիրքերն այնպիսին էին իշխանական բուրգում, որ ինքնին հասկանալի էր, թե ով է լինելու իշխանության թեկնածուն սպասվող նախագահական ընտրություններում։
Այլ է պատկերը Սերժ Սարգսյանի պարագայում։ Նա, փաստորեն, թղթով է ուզում առաջնորդություն ձեռքբերել կոալիցիայում ու շանտաժով է ուզում սատարում ստանալ ԲՀԿ–ից, բայց այդպես հնարավոր չէ առաջ շարժվել։ Իսկ թե ինչու է այդպես ստացվել՝ պատճառներն ինքն իր մեջ պետք է փնտրի ու չընկնի դավադրությունների տեսության գիրկը։
Հ.Գ.։ Եթե Սերժ Սարգսյանին հաջողվի կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրել ԲՀԿ–ի հետ, ապա նախագահի հանրային ռեսուրսն այդ քայլով չի ավելանա, բայց Գագիկ Ծառուկյանի թիմը քաղաքական առումով կդադարի գոյություն ունենալ, ինչին էլ ձգտում է հասնել նախագահն իր շուրջը հավաքված «ինքնաթիռի մսի» սիրահարների հետ միասին։ Իսկ եթե Սարգսյանը հրապարակավ պնդի, բայց չստանա ստորագրություն, որին հետևի ԲՀԿ–ի դուրս գալը կոալիցիայից, ապա նախագահականն է՛լ ավելի կվատացնի իր այսօրվա դիրքերն ու, ըստ էության, կմնա տխրահռչակ վարչապետի, խունվեյբինների և ՕԵԿ–ի հույսին, իսկ Ծառուկյանի ԲՀԿ–ն միայն կշահի՝ վերածվելով կոնսոլիդացիոն հսկայական ռեսուրս ունեցող սուբյեկտի։
Չի բացառվում, որ ունենանք երրորդ տարբերակը, երբ Սերժ Սարգսյանը, տեսնելով, որ չի կարողանում հասնել իր ուզածին, ստիպված շարունակի պահպանել ներիշխանական ստատուս քվոն, բայց դեմքը փրկելու համար հայտարարի, թե որևէ խնդիր չի էլ եղել ԲՀԿ–ի հետ ու իրենք նոր հուշագրի մասին չեն էլ մտածել։ Այս ամբողջ աղմուկն այդ դեպքում իշխանությունները կվերագրեն սենսացիա փնտրող լրատվամիջոցների երևակայությանը և իրենք իրենց ասածին հավատալով՝ կգնան տուն։

Саргсян vs Царукян: дубль-2
В последние дни главной темой в политической и журналисткой среде стали отношения между Сержем Саргсяном и Гагиком Царукяном. Говорится об инициировании президентом обновления подписанного несколько месяцев назад нового коалиционного меморандума и о том, что если партия «Процветающая Армения» не пойдет навстречу желанию «любителей футбола», то политический развод между двумя основными правящими силами станет неизбежным.
Учитывая то обстоятельство, что вышеуказанные вести распространяются по подконтрольным президентской резиденции «независимым» и «оппозиционным» средствам массовой информации, можно сказать, что на Баграмяна 26, по меньшей мере, не против подобных информационных потоков, а точнее – как раз там они и организовываются.
Чего хочет Серж Саргсян?
Желание Сержа Саргсяна очевидно: он хочет пойти на второй президентский срок. Но заметим, что вероятность осуществления этого близка к нулю. У допустившей множество провалов во внешней и внутренней политике, зафиксировавшей крупный экономический спад власти нет шанса на воспроизводство, поскольку в природе такого не бывает.
Насколько бы неточной наукой ни считалась политология, тем не менее, она имеет четко действующие правила, и игнорирование этих правил чревато вполне предсказуемыми последствиями. Те, кто смотрят на подтвержденные историческим опытом человечества политологические правила сквозь пальцы, удостаиваются судьбы короля Англии Карла, короля Франции Людовика XVI и его жены Марии Антуанетты, Чаушеску, Горбачева, Гамсахурдиа, Шеварднадзе, Акаева, Ющенко, Бакиева, Бен Али, Мубарака и т.д. Доказательством сказанного являются также происходящие в мире события. Во всех зафиксировавших экономический регресс странах власти в мягкой или грубой форме сменились, а у нас, как известно, начиная с 2008г. экономическое поле регрессирует, инфляция стала неуправляемой, эмиграция – неотвратимой. Следовательно, единственное, что должен делать в сложившейся ситуации Серж Саргсяндумать о плавной сдаче власти, что позволит ему избежать худшего сценария развития политический событий. Считайте это советом всем тем, чья алчность не знает границ.
Против возможности переизбрания Саргсяна говорит и то обстоятельство, что параллельно с имевшимся во время и после президентских выборов дефицитом общественной легитимности, он по причине проводимой политики и зафиксированных результатов, «заслужил» спад легитимности и авторитета также и в системе государственного управления, что в странах нашего типа является более мощным препятствием для продолжения политической карьеры, чем вопрос, связанный со спорными результатами выборов (вспомним произошедшее с Левоном Тер-Петросяном в 1996 и 1998гг.).
В течение двух-трех лет Саргсян при помощи своего молодежного крыла почти развалил государственный аппарат и расколол правящую РПА, применив метод козней, сплетен, натравливания власть имущих друг против друга и антипропаганды при помощи «независимых» СМИ против тех, кто считались его товарищами по команде.
Почти во всех государственных учреждениях образовались, по меньшей мере, два конфликтующих крыла, а есть государственные органы, в которых правая рука не знает, что делает левая. Выходит, что тактика президентской резиденции заключается в том, что представители власти должны «съесть» друг друга, чтобы на Баграмяна 26 могли контролировать ситуацию. Другого способа управления они просто не знают. Диктуемым президентской командой правилом игры стало отсутствие правил игры.
Основным подстрекателем в противостоянии между Сейраном Оганяном и Юрием Хачатуровым, Аликом Саркисяном и Нерсиком Назаряном, Овиком Абрамяном и Тиграном Саркисяном, Гагиком Хачатряном и Тиграном Саркисяном, а также в других внутривластных конфликтах является президентский дворец. В результате, государственная машина фактически остановилась, а власть имущие двигаются по «курсу дня», не умея сосредоточиться на выполнении собственных функций, поскольку фактор неопределенности и маразма при Саргсяне возрос. В этом причина того, что, например, в армии царит бардак, и почти каждый день мы слышим об убийствах и самоубийствах, поскольку нарушено золотое правило вооруженных сил – наличие жесткой вертикали власти и безоговорочное выполнение приказов. Прискорбно, но верхушка армии сейчас занята создаваемыми президентской командой интригами и междоусобицами. Понятно, что в этих условиях не остается времени и энергии для выполнения своих основных обязанностей, а это в свою очередь создает хаос в средних и низших звеньях армии, что и приводит к трагическим последствиям. Такая же ситуация и в других государственных структурах. Поэтому требовать отставки Оганяна, Хачатурова, главы полиции или кого-то еще просто наивно – рыба гниет с головы.
В мэрии Еревана, министерствах, силовых структурах, образно говоря, собака не признает своего хозяина, и единственным принципом управления стала личная служба Сержу Саргсяну посредством готовности к предательству, но долго так продолжаться не может. Это концепция слабого человека, а не главы государства. Политический лидер и государственный деятель должен иметь широкую поддержку общества, четкую программу, большую армию идеологических соратников. Он должен содействовать интеграции граждан и команды власти вокруг общенациональных целей, а также быть наделенным определенной харизмой. У Саргсяна эти признаки отсутствуют. Его деятельность показывает, каким не должен быть глава государства и политический лидер.
Президенту РА чужды партнерские отношения. В качестве вида сотрудничества на политическом поле он признает только клиентизацию, а в управлении экономикой руководствуется туркменбашистской программой построения «экономики одного олигарха». Это значит, что своим желанием переизбраться Серж Саргсян бросает вызов большинству членов нашего общества и ведет страну к потрясениям.
«Повелитель» меморандумов
«Гибкий» руководитель РПА сейчас пытается решить задачу воспроизводства своей власти подписанием бумаги, но ясно, что меморандумами стоящие перед страной проблемы не решаются, шоу в Спортивно-концертном комплексе не способствуют росту экономики, болтовней же не устранить недовольство общества, а как раз наоборот.
Когда в феврале этого года был подписан новый коалиционный меморандум, было очевидно, что ничего не значащий и не содержащий в себе никакой императивной нормы документ, то есть, меморандум был соглашением о несогласии, но Саргсян пошел на этот шаг. Нужно, однако, зафиксировать, что этим меморандумом он одержал над ППА пиррову победу, всего лишь временно закрепив свои позиции и частично восстановив легитимность в системе власти (говорить о росте рейтинга Саргсяна после подписания меморандума даже излишне: напротив, после этого в стране сложилась революционная ситуация).
Понятно, что реальной целью составления нового коалиционного меморандума было пресечение продвижения ППА, но вскоре стало ясно, что эта бумага на практике ничего не дала Саргсяну, кроме утешения.
Что касается нынешнего поведения ППА, то политические мотивы его руководителя понятны. Гагик Царукян против проводимого экономического курса.  Он видит, что есть объективное общественное недовольство «реформами» Тиграна Саркисяна, и в этом причина того, что в своем последнем интервью он вновь подтвердил свою позицию:
–на парламентских выборах ППА выступит отдельно от правящей коалиции,
–свою позицию по предстоящим президентским выборам ППА выразит после парламентских выборов.
Это интервью явно взбесило нынешних хозяев президентского дворца, и в этом причина того, что по информационным каналам была распространена идея нового меморандума.
Если мелькающие в «свободной, но подсержевской» прессе «мессиджи» соответствуют действительности и команда президента пытается выяснить внутрикоалиционные отношения при помощи нового меморандума, то это уже становится слишком комичным. Это то же самое, что, скажем, глава семьи раз в месяц будет заставлять домочадцев подписывать бумагу и требовать, чтобы они признавали его «отцовство», или руководитель какого-либо учреждения будет периодически инициировать подписание меморандума,  по которому сотрудники учреждения будут признавать его директором. Если происходят подобные нелепости, то это ставит под сомнение легитимность отца или директора.
Сейчас то же самое происходит с Сержем Саргсяном. Если он является реальным лидером, то нет нужды закреплять это коалиционными меморандумами, а если он не является лидером и не имеет столько авторитета, чтобы команда власти не стала обсуждать вопрос о том, кто станет их кандидатом на предстоящих президентских выборах, то даже если будут подписаны тысячи меморандумов, то никто и, прежде всего, подавляющее большинство народа не будет воспринимать его всерьез.
Всё это показывает, что Саргсян страдает комплексом самоутверждения и не исключено, что для преодоления этого комплекса он пойдет по пути создания «широкой» коалиции, сформировав «мощный» альянс с Аршаком Садояном, Эгине Бишарян, Юрой Манукяном и другими яркими политическими деятелями. Лишь при их помощи Саргсян получит возможность закрепить свое безоговорочное лидерство. В других случаях невозможно добиться результата силой. И, в конце концов, нельзя настолько несерьезно относиться к посту главы государства, чтобы периодически инициировать подписание бумаг, ставя себя этим в неловкое положение.
И в конце одно примечательное наблюдение: у Армении было три президента. По отношению к каждому из них в обществе было и есть противоречивое отношение, но сейчас оставим обсуждение вопроса о том, чье управление было более эффективным. В данном случае хочу привлечь ваше внимание к другому обстоятельству. Независимо от того, кто как избирался, нынешний президент отличается от первого и второго тем, что так и не стал настоящим главой государства.
Когда Левон Тер-Петросян или Роберт Кочарян шли на второй срок своего президентства, внутри власти даже и не обсуждалось, кого будут поддерживать партия власти. Перед президентскими выборами 1996г. и 2003г. Тер-Петросян и Кочарян не инициировали подписание меморандумов, чтобы подтвердить свое лидерство и выклянчить у партнеров поддержку. Иными словами, первый и второй президенты, независимо от общественных настроений, внутри своих команд перед вторым сроком были бесспорными авторитетами, или, по меньшей мере, их позиции в пирамиде власти были такими, что само по себе было понятно, кто будет кандидатом власти на предстоящих президентских выборах.
Иная картина в случае с Сержем Саргсяном. Фактически, он хочет приобрести при помощи бумаги лидерство в коалиции, а при помощи шантажа – поддержку ППА, но так невозможно двигаться дальше. Причины же того, почему так вышло, он должен искать в самом себе, не впадая в иллюзии относительно теории заговора.
P.S. Если Сержу Саргсяну удастся подписать новый коалиционный меморандум с ППА, то общественный ресурс президента от этого не увеличится, но команда Гагика Царукяна прекратит существовать в политическом смысле, чего и пытается достичь президент вместе с собранными вокруг него любителями «мяса самолета». Если же Саргсян будет публично настаивать, но не получит подпись, за чем последует выход ППА из коалиции, то президентская команда еще больше ухудшит свои сегодняшние позиции и, по сути, ей останется уповать лишь на печально известных хунвейбинов, премьер-министра и «Оринац еркир», а царукяновская ППА только выиграет, превратившись в субъект с мощным консолидационным ресурсом.
Не исключено, что будет и третий вариант, когда Серж Саргсян, видя, что не может добиться желаемого, вынужденно продолжит сохранять внутриполитический статус-кво, но, чтобы спасти свое лицо, заявит, что никакой проблемы с ППА не было и они даже не думали о новом меморандуме. В таком случае весь этот шум власти припишут воображению ищущих сенсацию СМИ и сами, поверив в свои слова, пойдут по домам.