Ի՞նչ կցուցաներ ՀՀԿ տնտեսական կոնֆերանսը
Նախ պետք է արձանագրել, որ զուտ կազմակերպչական առումով կոնֆերանսն այդ հիշեցնում էր սովետական կոլխոզի ժողով։ Այն ժամանակ կոլխոզի ակտիվը կանգնում ու զեկուցում էր, թե որքան է բարձրացել կաթնատվությունը և կովերի գլխաքանակը, բայց մարդկանց տներում, սառնարանների պարունակությունը լրիվ ուրիշ բանի մասին էր վկայում։ Հիմա էլ նույն պատկերն ունեցանք «Արմնյուզի» ուղիղ եթերում. խոսվեց աճերի ու նվաճումների մասին, բայց որևէ մեկը չպատասխանեց այն պարզ հարցերին, թե եթե այդքան լավ է աշխատել Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարությունը, ապա ինչո՞ւ երեք տարի շարունակ կա ՀՆԱ փաստացի անկում, գնաճի բարձր մակարդակ, կապիտալի արտահոսք, աղքատության աճ և վերջապես ինչպո՞վ բացատրել արտագաղթի տեմպերը։
Բնականաբար նման հարցերի քննարկման համար չէ, որ հավաքվել էին կիրակի օրով։ Կոնֆերանսի նպատակը միաձայն «ադաբրյամս» անելն էր կառավարության 2008-2011 թթ. քաղաքականությունն ու կոտրած տաշտակի մասնագետ և պեդոֆիլության մեջ մեղադրվողի նախկին ղեկավար վարչապետի գործունեությունը։
Կոլխոզի ժողովից Տիգրան Սարգսյանի վարած կոնֆերանսը կարող էր տարբերվել, եթե «տիրացուի» մոտիկ շրջապատից մեկը (օրինակ՝ Նավասարդ Կճոյանը) իր «Բենթլիով» եկած լիներ  և մի երկու խոսք ասեր հարկային արտոնությունների թեմայով՝ որպես շահառու կողմ գովելով կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը, բայց երևի նորաթուխ ՀՀԿ–ականները խառն էին եղել ու մոռացել ՀՀ տնտեսության գաղափարական հենասյուներից մեկի ներկայացուցչին հրավիրել։ Արդյունքում ստացվեց եվրոկոլխոզ։
Ինչ վերաբերում է կոնֆերանսի քաղաքական ենթատեքստին, ապա ակնհայտ դարձավ, որ՝
ա. հակառակ հերքումներին՝ ՀՀԿ–ում կան թևեր և կիրակնօրյա կոնֆերանսին մասնակցում էր սերժատիգրանական թևը, որի մեջ ձևականորեն և օգտագործման նպատակով ներառվել է նաև Անդրանիկ Մարգարյանի որդի Տարոնը, որպեսզի որոշակիորեն քողածածկվեն կուսակցության ներսում առկա սողացող գործընթացները (ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի, ԱԺ տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Այվազյանի, ինչպես նաև հին հանրապետականների ու ՀՀԿ–ական պատգամավորների ճնշող մեծամասնության բացակայությունը կոնֆերանսին ասվածի վառ ապացույցներից է),
բ. Սերժ Սարգսյանը մարտահրավեր է նետում հասարակությանն ու պետական ապարատին, քանզի պատրաստվում է բոլոր առումներով տապալված Տիգրան Սարգսյանի և այսպես կոչված նոր սերնդի՝ անհայրենիք խունվեյբինների միջոցով լուծել իր վերարտադրման խնդիրը և «քցել» մյուսներին, որպեսզի հետագայում կարողանա կյանքի կոչել իր «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» թուրքմենբաշիական  ծրագիրը։
Տիգրանսարգսյանական կոնֆերանսը ցույց տվեց նաև, որ ցինիզմն ու դեմագոգիան սահմաններ չեն ճանաչում և երկնիշ անկում ապահոված վարչապետը շարունակում է երեսը պնդացրած խոսել առաջընթացից։ Մարդ, ով ճգնաժամ չէր կանխատեսում, բայց այն եղավ, ով միջազգային կենտրոններ էր խոստանում, բայց դրանք չեղան, ով տարիներ շարունակ դոլար–դրամ է խաղացնում, բայց դատախազությունում դեռ չի հարցաքննվել (մասնավորապես՝ 2009–ի մարտի 3–ին դրամի արժեզրկման թալանչիական մեթոդի կիրառման թեմայով), ով երկրի արտաքին պարտքը երեք տարվա ընթացքում եռապատկել է, բայց պետությանն օգուտ չի տվել, ով սիրում է պետական «բուրդը» սեփականի հետ խառնել՝ դեռ ականջ է «քշում»։ Ոչինչ, շատ չմնաց, թող խոսի։ Ուղղիչ աշխատանքային գաղութում երկար լռելու և խորհելու ժամանակ երևի կունենա, եթե, իհարկե, խցակիցները պեդոֆիլ խորհրդական ունենալու թեմաներով չնեղեն Տիգրան Սարգսյանին ։

О чем поведала экономическая конференция РПА?
Прежде всего, нужно констатировать, что сугубо в организационном плане состоявшаяся 30-го октября экономическая конференция Республиканской партии Армении напоминала собрание советского колхоза. В те годы актив колхоза вставал и докладывал о том, насколько увеличилась удойность и поголовье коров, но содержимое холодильников в домах у людей свидетельствовало совершенно о другом. Сейчас такую же картину мы получили в прямом эфире «Армньюз». Говорилось о росте и достижениях, но никто не ответил на простой вопрос о том, что если возглавляемое Тиграном Саркисяном правительство работало так хорошо, то почему три года подряд наблюдается фактический спад ВВП, высокий уровень инфляции, отток капитала, рост бедности и, наконец, чем объяснить темпы эмиграции.
Естественно, не для обсуждения подобных вопросов собрались в воскресный день. Целью конференции было единогласное одобрение политики правительства за 2008-2011гг. и деятельности премьера – специалиста по разбитым корытам и бывшего руководителя обвиняющегося в педофилии Сероба Тер-Погосяна.
Проведенная Тиграном Саркисяном конференция могла бы отличаться от собрания колхоза, если кто-нибудь из близкого окружения «дьячка» (например, Навасард Кчоян) приехал на своем «Бентли» и выступил по теме налоговых привилегий, воспевая, как заинтересованная сторона, экономическую политику правительства, но, наверное, новоиспеченные члены РПА были в замешательстве и забыли пригласить представителя одной из идеологических опор экономики РА. В результате получился «евроколхоз».
Что касается политического подтекста конференции, то стало очевидным следующее:
а) несмотря на опровержения, в РПА есть различные крылья, и на воскресной конференции участвовало сержетиграновское крыло, в которое демонстративно и с целью использования был включен также сын Андраника МаргарянаТарон, чтобы несколько замаскировать существующие в партии поползновения (отсутствие на конференции председателя НС Овика Абрамяна, главы парламентской фракции РПА Галуста Саакяна, председателя экономической комиссии НС Вардана Айвазяна, а также старых членов РПА и подавляющего большинства депутатов РПА является ярким доказательством сказанного),
б) Серж Саргсян бросает вызовы обществу и госаппарату, поскольку собирается решить задачу воспроизводства своей власти посредством провалившегося во всех отношениях Тиграна Саркисяна и так называемого нового поколения – не имеющих родины хунвейбинов, «кинув» при этом остальных, чтобы суметь в дальнейшем воплотить в жизнь свою туркменбашистскую программу «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять».
Тигрансаркисяновская конференция показала также, что цинизм и демагогия не знают границ, и обеспечивший двузначный спад премьер продолжает горделиво говорить о прогрессе. Человек, который говорил, что кризис обойдет Армению стороной, который обещал создать в стране международные центры, который на протяжении многих лет играет с курсом драма, но до сих пор не допрашивался в прокуратуре (в частности, по теме ограбления населения при помощи резкой девальвации драма 3-го марта 2009г.), который за три года утроил внешний долг государства, но не принес стране пользы, который любит путать казенные средства с собственными, еще и разглагольствует, вешая людям лапшу на уши. Но ничего, пусть поговорит – мало осталось. В трудовой исправительной колонии, наверное, у него будет много времени, чтобы молчать и размышлять, если, конечно, сокамерники не прижмут его к стенке за советника-педофила.