Ինչու՞ է «Ժառանգությունը» հրաժարվել խորհրդարանում հանձնաժողովի նախագահներ ունենալու առաջարկից
«Հայելի» ակումբում հրավիրված բանավեճի ժամանակ՝ բանախոսներ Արմեն Մարտիրոսյանն ու Արման Սահակյանը  խոսել են մայիսի 31-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրությունների, ՀՅԴ-ի ընդդիմադիր դաշտ տեղափոխվելու և այլ հարցերի շուրջ։
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանն ասել է, որ ինքը նորմալ է գնահատում այն փաստը, որ Դաշնակցությունը հետ է վերցնում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոններից հրաժարականի դիմումները, քանի որ այդ հանձնաժողովի նախագահները պրոֆեսինալ են իրենց բնագավառում։
Իսկ թե ինչու՞ է «Ժառանգությունը» հրաժարվել խորհրդարանում հանձնաժողովի նախագահներ ունենալու առաջարկից, Արմեն Մարտիրոսյանը պատասխանել է.
- Որովհետև երեք նոր հանձնաժողովները պայմանավորված են մարտիմեկյան իրադարձությունների հետ, իսկ «Ժառանգությունը» չէր կարող մարտի 1-ի արյան վրա առևտրի մեջ մտնել: Խնդրում եմ, որ սա բոլորը հասկանան։ Ոչ թե պատասխանատվությունից հրաժարվելու քայլ է  եղել, այլ՝ առևտրից հրաժարվելու քայլ։
Պատգամավոր Արման Սահակյանն էլ «Ժառանգություն»  կուսակցությանը մեղադրել է ժամանակին հանձնաժողովներ ղեկավարելուց հրաժարվելու, ԱԺ «մարտիմեկյան» ժամանակավոր հանձնաժողովում չընդգրկվելու մեջ.
-Մայիսի 31-ին կայանալիք Երևանի ավագանու ընտրություններին նույնպես չմասնակցեցիք։ Ամեն ինչը դուք փորձում եք կապել մարտի 1-ի հետ։ Մենք բոլորս շատ լավ գիտենք, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունն այսօր որոշակի ընտրազանգված ունի, բայց ինչի՞ համար հրաժարվեցիք Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցելուց և հուսախաբ արեցիք ձեր ընտրողներին, հանրությանը։ Պահն է եկել, որ դադարեք որոշակի սեթևեթանքներ տածելուց և չփորձեք իշխանություններին ներքաշել ձեր ասած առևտրի մեջ։ Երբևիցե իշխանությունները ձեզ հետ առևտուր չեն արել։ Իշխանությունները պարկեշտ ձևով առաջարկել են, որպեսզի դուք էլ ղեկավարեք ինչ-որ մի ոլորտ։

Почему «Наследие» отказалось от предложения иметь своих председателей комиссий НС?
В клубе «Айели» Армен Мартиросян и Арман Саакян говорили о предстоящих 31-го мая выборах авагани Еревана, о переходе АРФД в оппозиционное поле и др. вопросах.
Руководитель парламентской фракции «Наследие» Армен Мартиросян сказал, что он нормально оценивает тот факт, что АРФД берет обратно заявления об отставке с постов председателей комиссий, так как председатели этих комиссий являются профессионалами в своем деле.
А насчет того, почему «Наследие» отказалось от предложения иметь своих председателей  комиссий в парламенте, Армен Мартиросян сказал:
-Потому что три новых комиссии обусловлены событиями 1-го марта, а «Наследие» не могло войти в торги на пролитой 1-го марта крови. Прошу, чтобы все это поняли. Этот шаг не попытка избежать ответственности, а скорее - отказ от торгов.
А депутат Арман Саакян обвинил партию «Наследие» в отказе взять на себя в свое время руководство комиссиями, а также в нежелании участвовать во временной комиссии НС «по событиям 1-го марта»:
-Вы также отказались участвовать в выборах авагани Еревана 31-го мая. Вы все пытаетесь связать с событиями 1-го марта. Мы все сегодня прекрасно знаем, что у партии «Наследие» сегодня есть определенный электорат. Но зачем  вы отказались от участия в выборах авагани Еревана и предали надежды ваших избирателей, общественность.  Пришел момент, когда вам надо отказаться от пустой манерности, и не пытайтесь втягивать власти в названные вами торги. Власти никогда не торговались  с вами. Власти подобающим образом предлагали вам руководить одну из сфер.