Մեկ օլիգարխի հեռուստատեսություն
Այն որ հայկական հեռուստաեթերն ամբողջությամբ վերահսկվում է նախագահական նստավայրից՝ նոր երևույթ չէ։ Նոր է, սակայն, այն, որ եթերը հիմա ոչ միայն վերահսկվում է, այլ նաև փորձ է արվում սեփականաշնորհել բառիս բուն իմաստով։ Ասել է թե՝ իշխանությունները «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման շրջանակներում ստեղծում են նաև «մեկ օլիգարխի հեռուստատեսություն»։
Եթե նախկինում հեռուստատեսային ոլորտում կային բիզնես առումով ինքնուրույն գործող մասնավոր տնտեսվարողներ, որոնք քաղաքականապես ենթարկվում էին Բաղրամյան 26–ին, ապա այժմ նկատվում են սեփականատերերի փոփոխության միտումներ, որոնց արդյունքում, ըստ մամուլի հրապարակումների, նախագահական նստավայրի երիտթիմի ղեկավարի՝ Միքայել Մինասյանի ուղղակի կամ անուղղակի (դրածոների միջոցով) տնօրինման տակ են անցնում հեռուստաալիքները։
Այս պահին Բաղրամյան 26–ում խնդիր է դրված սեփականատիրոջ փոփոխություն իրականացնել ևս մեկ հեռուստաընկերությունում։ Այսինքն իշխանությունը չի բավարարվում այն բանով, որ TV–ները քաղաքականապես հլու–հնազանդ են։ Իրենց պետք է նաև «թղթով» ենթարկվածություն ու դրա համար էլ տեղի է ունենում դաշտի կենտրոնացման գործընթաց։
Եթե այս ամենը դիտարկում ենք վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի՝ օլիգոպոլիաների դեմ պայքարելու հայտարարությունների ֆոնին, ապա ակնհայտ է դառնում իշխանական կլանի կողմից կիրառվող դեմագոգիան, բլեֆը և երկակի ստանդարտները։
Վարչապետը մի կողմից խոսում է մենաշնորհները վերացնելու անհրաժեշտության մասին, բայց մյուս կողմից՝ «չի նկատում», որ էլեկտրոնային մեդիա–դաշտում մենաշնորհայնացման գործընթաց է սկսվել։ Իշխանության համար, ըստ այդմ, կան ճիշտ և սխալ մենաշնորհներ ու օլիգոպոլիաներ։ Որ ոլորտը (կամ ինչպես կասեր Տիգրան Սարգսյանը՝ «ոլոլորտը») իրենց տակ է անցնում, այնտեղ աչք է փակվում, իսկ որ ոլորտը դեռ իրենք չեն սեփականաշնորհել՝ հայտարարվում է անընդունելի և անհանդուրժելի։
Հարկ է նկատել, որ հեռուստադաշտի սեփականաշնորհումն ունի ոչ միայն քաղաքական, այլ նաև տնտեսական բաղադրիչ։ Վերահսկվող հեռուստադաշտը նշանակում է նաև հեռուստագովազդի շուկայի մենաշնորհային կառավարում ու մենաշնորհային բարձր գներ՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ ամալյանական հանձնաժողովը, որը պետք է զերծ պահեր եթերն այնքան չարչրկված կրիմինալի ու գռեհիկության քարոզից՝ դրանով չզբաղվեց, իսկ ավելի ճիշտ զբաղվեց ընտրովի և մահակը կիրառեց դեռևս տնտեսական առումով ոչ յուրային TV-ների վրա։ Իշխանական սեփականության տակ անցած հեռուստաալիքներով այժմ ցուցադրվում է կրիմինալ, ավտովթարներ և այլ բաներ, որոնք արգելվել էին այլ ալիքներին։ Նույնն է վիճակը նաև գովազդի վերահսկման առումով։ Գրպանային ԱԺ–ն իրենց համար օրենք է ընդունում, իսկ իրենց հանձնաժողովն էլ անում է այն, ինչ պետք է։
Նկատենք, որ եթե ոմանց հաջողվի հեռուստադաշոտւմ «որակական հեղափոխություն» ապահովել, այն է՝ խժռել բոլորին ու դառնալ միակ հեռուստամագնատը, ապա դա անխուսափելիորեն կբերի գովազդի գնի շեշտակի բարձրացման (տղաները հաստատ կուզենան արագ ետ բերել «մեկ օլիգարխի հեռուստատեսության» կառուցման վրա ծախսած գումարները և բավարարել անսպառ ախորժակը), ինչն էլ կհարվածի տեղական արտադրողներին՝ ներքին գովազդատուներին, որոնք չդիմանալով ներմուծված ապրանքների համար նախատեսված դրսի հսկայական բյուջեներով նախատեսված գովազդային արշավների հետ մրցակցությանը՝ դուրս կմղվեն շուկայից։
Ակնհայտ է, որ որևէ ոլորտում, այդ թվում և հեռուստաոլորտում չի կարելի թույլ տալ արհեստական մենաշնորհներ։ Ակնհայտ է նաև, որ նման բան թույլ չտալու համար պետք է քաղաքական լուծում գտնել։ Առաջիկա համապետական ընտրությունները հարմար առիթ են բոլորին իրենց տեղը դնելու և մրցակցային ու ազատ գործող տնտեսաքաղաքական համակարգ կառուցելու համար։

Телевидение одного олигарха
То, что армянский телеэфир полностью контролируется президентским дворцом, не является новым явлением. Новым, однако, является то, что эфир сейчас не только контролируется, но и делается попытка приватизировать его в прямом смысле слова. Иными словами, власти в рамках строительства «экономики одного олигарха» создают также «телевидение одного олигарха».
Если в прошлом в телевизионной сфере были самостоятельно действующие в вопросах бизнеса частные субъекты, которые политически подчинялись президентскому дворцу, то сейчас заметна тенденция к смене собственников, в результате которой, согласно публикациям прессы, каналы переходят под прямое или косвенное (посредством ставленников) управление главы молодежного крыла президентского дворца Микаэла Минасяна.
В данный момент в президентской резиденции поставлена задача осуществить смену собственника еще одной телекомпании. То есть, власти не удовлетворяются тем, что телекомпании являются политически покорными им. Им нужно также подчинение «по бумаге», что и является причиной процесса централизации поля.
Если рассматривать всё это на фоне заявлений Тиграна Саркисяна о борьбе против олигополий, то становятся очевидными применяемые кланом власти демагогия, блеф и двойные стандарты.
Премьер-министр говорит о необходимости ликвидировать монополии, но в то же время «не замечает», что в электронном медиа-поле начался процесс монополизации. Выходит, что для власти монополии и олигополии бывают правильные или неправильные. Они закрывают глаза на то, что сфера переходит под их контроль, а то, что они еще не приватизировали сферу, объявляется неприемлемым и нестерпимым.
Следует заметить, что приватизация телевизионной сферы имеет не только политическую, но и экономическую составляющую. Контролируемое телевизионное поле означает также монопольное управление рынком телерекламы и высокие монопольные цены со всеми вытекающими из этого отрицательными последствиями.
Кстати, примечательно, что амаляновская комиссия, которая должна была удержать эфир от столь надоевшей пропаганды криминала и пошлости, не занялась этим, а точнее занялась выборочно и применила «дубинку» против еще не своих в экономическом смысле телекомпаний. По телеканалам, перешедшим в собственность властей, сейчас демонстрируют криминал, автокатастрофы и всё то, что было запрещено другим каналам. Такая же ситуация и в вопросе контроля над рекламой. «Карманный» парламент принимает для них закон, а их комиссия делает то, что нужно.
Заметим, что если некоторым удастся обеспечить на телевизионном поле «качественную революцию», то есть поглотить всех и стать единственным телемагнатом, то это неизбежно приведет к резкому повышению цен на рекламу. (парни точно захотят быстро вернуть суммы, потраченные на строительство «телевидения одного олигарха», и удовлетворить неиссякаемый аппетит), что нанесет удар по местным производителям – внутренним рекламодателям, которые будут вытеснены с рынка, не выдержав конкуренции с имеющими огромные бюджеты для рекламных кампаний импортными товарами.
Очевидно, что ни в какой сфере, в том числе в сфере телевидения, нельзя допустить искусственные монополии. Очевидно также, что для недопущения этого нужно найти политическое решение. Предстоящие общегосударственные выборы являются удобным поводом для того, чтобы поставить всех на свои места, построить конкурентную и свободно действующую политико-экономическую систему.