101 միլիարդանոց բլեֆ
2012 թվականաի պետբյուջեի հետ կապված գլխավոր ինտրիգը շարունակում է մնալ հարկային եկամուտների 101 միլիարդ դրամով ավելացնելու հարցը։
Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած թիմը շարունակ պնդում է, թե լրացուցիչ գումարները հավաքվելու են խոշորի բիզնեսի և ստվերի կրճատման հաշվին։ Սակայն բյուջեի նախագծին կից ներկայացված հարկային փաթեթից պարզ է դառնում, որ գործադիրը հերթական բլեֆն ու դեմագոգիան է անում։ Սա մառազմ է։ Ի դեպ, մեկ այլ մառազմ է այն, որ խոշոր բիզնեսը շարունակ թիրախ է հայտարարվում, բայց սա այլ խոսակցության թեմա է։
Ըստ «միջազգային կենտրոնների» սիրահարների՝ 101 միլիարդը հավաքվելու է 30 միլիոնից թանկ, շարժիչի առնվազն 4 լիտր ծավալ ունեցող (ուզում են ասել՝ 8 «պորշին» և ավելի շարժիչ ունեցող) և «երիտասարդության» որոշակի չափանիշներին համապատասխանող մեքենաների հարկումից, ինչպես նաև 2 միլիոն դրամից ավել աշխատավարձ ստացողների սոցվճարներից։
Սոցվճարների մասով մտցվել է սանդղակ, ըստ որի՝ մինչև 2 միլիոն դրամ աշխատավարձ ստացողներից գանձվելու է 3%, իսկ 2 միլիոնից ավել ստացողները պարտավոր կլինեն վճարել 60 000 դրամ գումարած 2 միլիոն դրամը գերազանցող գումարի 8%–ը։
Փաստորեն, Տիգրան Սարգսյանի հույսը թանկարժեք ավտոմեքենաներից հարկ գանձելն ու բարձր աշխատավարձ ստացողներն են, որոնց վճարած գումարներից էլ նախատեսվում է ապահովել 101 միլիարդը։
Դե հիմա եկեք տեսնենք, թե Հայաստանում ի՞նչ քանակի են 30 միլիոնից թանկ ավտոմեքենաները և որքա՞ն մարդ է 2 միլիոն դրամից ավել աշխատավարձ ստանում։ Ակնհայտ է, որ այս «բարեշրջումներով» բյուջեի լրացուցիչ եկամուտները չեն հավաքվելու, և թմբկահարված 101 միլիարդը քամվելու է փոքր ու միջին բիզնեսից, իսկ վերջնարդյունքում՝ սպառողներից։
Որպես սխալ իրականացվող հարկաբյուջետային քաղաքականության հետևանք՝ անխուսափելի է դառնում նաև ինֆլյացիան։ Հետևաբար՝ հերթական անգամ գալիս ես այն եզրակացության, որ Հայաստանում առկա տնտեսական ճգնաժամը ոչ այնքան արտաքին բացասական գործոնների, որքան կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականության արդյունք է։
Ճգնաժամի աղբյուրը Բաղրամյան 26–ում և Հանրապետության հրապարակում է։
Հ.Գ.։ Վերջերս հրավիրած ասուլիսում Տիգրան Սարգսյանի թիմակից Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը նշեց, թե գյուղատնտեսության ոլորտը միայն ԱԱՀ–ից է ազատված, այնինչ դա այդպես չէ։ Ասել է թե, ֆինանսների նախարարը պարզապես անտեղյակ է և միֆ է այն, որ վարչապետի թիմակիցները բարձր պրոֆեսիոնալներ են։ Բարձր հեքիաթասածներ՝ միգուցե (Ներսես Երիցյանի անունը չտաք), բայց պրոֆեսիոնալներ՝ հազիվ թե։
Ընդհանրապես գյուղի ու գյուղատնտեսության վրա սրանց բախտը չի բերում։ Վարչապետի՝ դեմքով դեպի գյուղ շրջվելն ավարտվեց կովերի պտուկները գոլ ջրով լվալու կոչով, իսկ ահա ֆիննախարարի գիտելիքներն էլ այդ առումով սահմանափակվում են գյուղատնտեսության հետ կապված հարկային համակարգի աղոտ պատկերացումներով։

101-миллиардный блеф
Главной интригой в связи с бюджетом 2012 года продолжает оставаться вопрос увеличения налоговых поступлений на 101 миллиард драмов.
Возглавляемая Тиграном Саркисяном команда продолжает утверждать, что дополнительные средства соберут за счет крупного бизнеса и сокращения теневой экономики. Однако из приложенного к бюджету налогового пакета становится ясно, что исполнительный орган в очередной раз блефует и занимается демагогией. Это маразм. Кстати, другим маразмом является то, что крупный бизнес продолжает объявляться мишенью, но это тема для отдельного разговора.
Согласно «любителям международных центров», 101 миллиард будет собран с автомобилей стоимостью выше 30 миллионов драмов, с двигателем, объем которого не меньше 4 литров (имеют в виду, двигатели с 8 и более поршнями), и определенного возраста, а также из соцвыплат людей, получающих зарплату выше 2 миллионов драмов.
По части соцвыплат введена шкала, согласно которой с получающих зарплату выше 2 миллионов драмов будет взиматься 3%, а те, кто получают больше двух миллионов, будут обязаны выплачивать 60 000 драмов плюс 8% от суммы, превышающей 2 миллиона драмов.
Фактически, Тигран Саркисян надеется на взимание налогов с дорогих автомобилей и высокооплачиваемых людей, благодаря чему планируется получить 101 миллиард.
Теперь давайте посмотрим, сколько в Армении автомобилей, стоящих дороже 30 миллионов, и сколько людей, получающих зарплату выше 2 миллионов драмов. Очевидно, что этими «реформами» дополнительные доходы бюджета не будут обеспечены. Что касается заявленного 101 миллиарда, то он будет выжат с малого и среднего бизнеса, а в конечном итоге – с потребителей.
В качестве следствия неправильной налогово-бюджетной политики, неизбежной становится и инфляция. Следовательно, в очередной раз приходишь к выводу, что существующий в Армении экономический кризис является результатом не столько внешних негативных факторов, сколько проводимой правительством экономической политики.
Источник кризиса находится на Баграмяна 26 и площади Республики.
P.S. На состоявшейся недавно пресс-конференции член команды Тиграна Саркисяна министр финансов Ваче Габриелян отметил, что сельскохозяйственная сфера освобождена только от НДС, но на деле это не так. Иначе говоря, министр финансов просто не осведомлен, а разговоры о том, что товарищи премьера по команде являются профессионалами высокого уровня не более, чем миф. Возможно, что они являются сказочниками высокого уровня, но уж точно не профессионалами.
Вообще в вопросе села и сельского хозяйства им не везет. Поворот премьер-министра лицом к селу закончился призывом мыть коровье вымя теплой водой, а знания министра финансов по данному вопросу ограничиваются смутными представлениями о связанном с сельским хозяйством налоговом пакете.
Не менее «искусными» в этом вопросе являются также Тигран Давтян и другие единомышленники премьер-министра.