Մանկապիղծին 15 տարի, իսկ տնտեսապիղծի՞ն
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախկին խորհրդական Սերոբ Տեր–Պողոսյանը վերջերս դատապարտվեց 15 տարվա ազատազրկման՝ մանկապղծության համար։
Այն, որ այդ ծերունի պեդոֆիլն արժանի է խիստ պատժի՝ քննարկման թեմա չէ, սակայն հասարակական վտանգավորության տեսակետից շատ ավելի դատապարտելի գործունեությամբ է զբաղված պեդոֆիլի նախկին ղեկավարը (պեդոֆիլի շեֆի նախկինը լինու՞մ է), ում Սերոբն ի պաշտոնե խորհուրդներ է տվել և կարելի է միայն ենթադրել, թե ինչպիսի խորհուրդներ։
Մի կողմ թողնելով Տիգրան Սարգսյան–Սերոբ Տեր–Պողոսյան միջանձնային շփումների մակարդակն ու աշխատանքային հարաբերությունների բնույթը՝ նկատենք, որ Սերոբը Տիգրանի համեմատ անմեղ գառնուկ է, և ահա թե ինչու։
Եթե Սերոբը, օգտվելով մի քանի անչափահասի սոցիալական անապահով վիճակից, պղծել է նրանց, ապա Տիգրան Սարգսյանը տարիներ շարունակ պղծում է մի ամբողջ պետության տնտեսություն, բայց մնում է անպատիժ և դեռ շարունակում է իր սև գործը՝ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանու և Բենթլի Սամոյի փոխադրամիջոցի ցածր «պասադկայի» ներքո։
ԿԲ նախագահ աշխատած տարիներին Տ. Սարգսյանն իր բիզնես–շրջապատին ձեռնտու այսպես կոչված ուժեղ դրամի քաղաքականություն էր վարում, ինչը բերեց տեղական արտադրության ու արտահանման անկմանը։ Փոխարենը շահեցին ներմուծողները, մասնավորապես՝ Տիգրան Սարգսյանի «դոստ» և «տերտերական» մոմենտներով ընկեր Բարսեղ Բեգլարյանը (բենզին ներկրող «Ֆլեշ» ընկերության ղեկավարն է)։
Ցանկացած նորմալ երկրում «տիրացուի» պես ԿԲ նախագահը վաղուց հրաժեշտ տված կլիներ պետական կառավարման համակարգին և լավագույն դեպքում կուղարկվեր դդում աճեցնելու, բայց մերն ուրիշ է։ Տ. Սարգսյանին ապաշնորհ դրամավարկային քաղաքականության համար պատժելու փոխարեն, Սերժ Սարգսյանը, նախագահ դառնալուն պես, նրան ավելի առաջ տարավ ու նշանակեց վարչապետ։ Արդյունքում պղծվեց արդեն ամբողջ բիզնես դաշտը՝ այս անգամ ուղղակի ձևով։
Դե հիմա եկեք «ծուռ» նստենք և շիտակ խոսենք. եթե մանկապիղծին 15 տարի են տալիս ու շատ էլ լավ են անում, ապա սկզբունքի տեսակետից որքանո՞վ է արդար, որ տնտեսապիղծ վարչապետը, ով անհամեմատ  ավելի մեծ վնասներ է տվել Հայաստանին, քան Սերոբը ու ավելի մեծ քանակի մանուկների է հասցրել աղքատության եզրին, շարունակում է մնալ ազատության մեջ ու նորանոր ավերածություններ գործել։
Կարծում եմ, որ սպասվող իշխանափոխությունից հետո այս հարցին լրջորեն պետք է անդրադառնալ և Տիգրան Սարգսյանին ուղարկել իր նախկին (ներկա՞) խորհրդականի մոտ։ Թող այնտեղ իրար հետ շփվեն որքան ուզում են։

Насильнику детей – 15 лет тюрьмы, а сколько насильнику экономики?
Бывший советник премьер-министра Тиграна Саркисяна Сероб Тер-Погосян недавно был осужден по обвинению в педофилии на 15 лет лишения свободы.
То, что этот старый педофил заслужил строгого наказания, бесспорно, но с точки зрения социальной опасности гораздо более осудительной деятельностью занят бывший руководитель педофила (шеф педофила бывшим бывает?), кому Сероб по долгу своей службы давал советы и можно лишь догадываться, какие советы.
Оставив в стороне уровень межличностных контактов и характер рабочих отношений Тиграна Саркисяна и Сероба Тер-Погосяна, заметим, что Сероб по сравнению с Тиграном является невинным ягненком.
Дело в том, что если Сероб, пользуясь социальной необеспеченностью нескольких несовершеннолетних ребят, насиловал их, то Тигран Саркисян многие годы насилует экономику всего государства, но остается безнаказанным и продолжает совершать свое черное дело под высоким покровительством Сержа Саргсяна.
Долгие годы проработавший председателем Центрального банка Саркисян проводил выгодную своему бизнес-окружению политику сильного драма, что привело к спаду местного производства и экспорта. Вместо этого выиграли импортеры, в частности, друг и товарищ Тиграна Саркисяна по «клерикальным» вопросам Барсег Бегларян (руководитель импортирующей бензин компании «Флеш»).
В любой нормальной стране подобный «дьячку» председатель ЦБ давно распрощался бы с системой госуправления и в лучшем случае был бы отправлен выращивать картофель, но у нас всё иначе.
Вместо того, чтобы наказать Тиграна Саркисяна за бездарную кредитно-денежную политику, Серж Саргсян, став президентом, продвинул его вперед и назначил премьер-министром. В результате было «изнасиловано» всё бизнес-поле: уже напрямую.
Давайте будем откровенны: если педофилу вполне заслуженно дают 15 лет, то насколько с точки зрения принципа справедливо, что насилующий экономику премьер, который нанес Армении несравненно больший урон, чем Сероб и по чьей вине на грани бедности оказалось еще больше детей, продолжает оставаться на свободе и разрушать?
Считаю, что после ожидаемой смены власти нужно серьезно рассмотреть данный вопрос и отправить Тиграна Саркисяна к бывшему (нынешнему?) советнику.  Пусть общаются там сколько хотят и как хотят.