«Moody’s»–ը Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսումները «կայուն»–ից իջեցրել է «բացասական»–ի
«Moody's Investors Service» վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի վարկանիշի կանխատեսումները «կայուն»–ից փոխել է «բացասական»–ի` այն նվազեցնելով մինչև «Ba2»–ի մակարդակի։ Դրա պատճառ է հանդիսացել երկրի տնտեսության դանդաղեցման ռիսկերի մեծացումը։
Դրանից բացի, գործակալության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ «Moody’s»–ի փարձագետներն անհանգստացած են, որ 2009թ. ճգնաժամից հետո Հայաստանում վատացել են վարկային չափումները։
Ըստ գործակալության՝ Ռուսաստանը և Եվրամությունը միասին կազմում են Հայաստանի արտահանման շուկայի 58%–ը, այդ պատճառով էլ այդ երկրների տնտեսական իրավիճակի վատթարացումը մեծապես ազդում է նաև Հայաստանի խոցելիության վրա։ Հայաստանի արտահանման վրա կարող է բացասաբար ազդել նաև հումքի միջազգային գների նվազումը (լեռնային հանքարդյունաբերությունը, մետաղները, թանկագին քարերը 2010թ. կազմել են Հայաստանի ամբողջ արտահանման 73%–ը)։
«Moody’s»–ի փորձագետների գնահատմամբ՝ 2011թ. Հայաստանում սպասվում է պետբյուջեի բարձր պակասուրդ (ՀՆԱ–ի 11%–ի չափով) և պետական պարտքի ցուցանիշի ավելացում՝ հասնելով մինչև ՀՆԱ 35%–ին, այնինչ 2008թ.՝ մինչճգնաժամային պայմաններում, այն ՀՆԱ–ի ցուցանիշի համեմատ կազմել է 14%։

«Moody's» изменило прогноз по Армении со "стабильного" на "негативный"
Агентство «Moody's» изменило прогноз по долгосрочному рейтингу дефолта эмитента Армении в иностранной и национальной валюте (Ва2) со "стабильного" на "негативный", сообщает «Регнум» со ссылкой на  пресс-службу агентства.
Аналитики связали возросшие риски для экономического роста в Армении с замедлением развития экономики ее основных торговых партнеров - ЕС и России, а также с отрицательным воздействием потенциально слабых цен на сырьевые товары, оказываемое на горно-металлургическую промышленность. Беспокойство экспертов вызывает и ухудшение кредитных метрик Армении после рецессии 2009 года, что также тормозит развитие, поскольку страна входит в еще один период повышенной экономической неопределенности.
"Ухудшение экономической ситуации в них существенным образом скажется на уязвимости Армении, так как в совокупности Россия и Евросоюз составляют 58% экспортного рынка Армении. Негативное влияние на армянский экспорт могут оказать и низкие мировые цены на сырье, так как страна в основном экспортирует продукцию горной промышленности, металлы и драгоценные камни (в 2010 г. 73% экспорта страны)", - говорится в сообщении.
«Moody's» отмечает, что в 2011 году Армения столкнулась с высоким уровнем дефицита госбюджета (прогнозируется на уровне 11% к ВВП) и повышение показателя госдолга до 35% к ВВП по сравнению с докризисными 14% к ВВП в 2008 году.