Փորձագետ. «Դերսիմի կոտորածների համար Էրդողանի ներողությունը փարիսեցիության նման մի բան էր»
Թուրքագետ Անուշ Հովհաննիսյանն այսօր անդրադարձել է օրերս Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի արած հայտարարությանը, որտեղ նա ներողություն է խնդրել Դերսիմում 1938-1939թթ. տեղի ունեցած կոտորածների համար։
Թուրքագետը նշել, է որ իրականում Էրդողանի այդ հայտարարության արժեքը չափազանցված է, և այդ հայտարարությունը պետք է դիտարկել նախ և առաջ  Թուրքիայում ներկուսակցական պայքարի համատքեստում։ Ըստ Հովհաննիսյանի՝ Էրդողանն ամեն կերպ փորձում է նսեմացնել ընդդիմադիր Հանրապետական ժողովրդավարական կուսակցությունն  ու դրա առաջնորդ Քեմալ Քլըչդարօղլուին, ով, ըստ թուրքագետի, հենց Դերսիմից է ծագումով։  Եվ դա պատահական չէ, որովհետև այդ կուսակցությունը ժամանակին հիմնադրել է Աթաթուրքը, իսկ Էրդողանն ուզում է դառնալ «նոր աթաթուրք», կարծում է վերլուծաբանը։
–Եթե նայեք Էրդողանի բուն ելույթը, ապա կտեսնեք, որ այդ ժամանակ  հետևում բեմի վրա երկու մեծ դիմանկար կա՝ մեկը Աթա թուրքինը, մյուսը Էրդողանինը՝ նույն չափով ու կողք կողքի դրված,– պարզաբանել է թուրքագետը։
Ինչ վերաբերում է ներողություն խնդրելու բուն փաստին, ապա Անուշ Հովհաննիսյանը ասել է.
–Էրդողանի ներողությունը փարիսեցիության նման մի բան էր, որովհետև հենց այդ նույն պահին թուրքական զինված ուժերը իրականացնում են այսպես կոչված «մաքրման» գործողություններ նույն Դերսիմում։
Բանախոսը նաև Հայոց ցեղասպանությունը շաղկապել է Դերսիմի կոտորածների հետ՝ նշելով.
–Անշուշտ, Դերսիմի իրադարձությունները պետք է գնահատել որպես փորձ վերջակետ դնելու 1915թ. Հայոց ցեղասպանության գործընթացին, որովհետև Դերսիմում բնակվում էին նաև զգալի չափով հայեր, ովքեր այն ժամանակ փրկվել էին կոտորածներից։
Միաժամանակ բանախոսը հավելել է, որ չնայած Էրդողանի հայտարարության քաղաքական ենթատեքստին՝ այն Թուրքիայի համար աննախադեպ էր և որպես հետևանք բուռն քննարկումների առիթ կտա, ու այդ քննարկումների ժամանակ անպայման անդրադարձ կլինի նաև Հայոց ցեղասպանության խնդրին և համապատասխան ներողությանը։

Извинение Эрдогана за погромы в Дерсиме было чем-то вроде фарисейства - тюрколог
Сегодня тюрколог Ануш Ованнисян коснулась озвученного премьер-министром Турции Реджепом Эрдоганом заявления, в котором он попросил прощения за погромы в Дерсиме в 1938-39 гг.
По словам тюрколога, на самом деле значимость  этого заявления турецкого премьера преувеличена и это заявление следует рассматривать прежде всего в контексте внутрипартийной борьбы в Турции.
Как отметила Ануш Ованнисян, Эрдоган всячески пытается унизить оппозиционную Республиканскую народную партию Турции  и ее лидера Кемаля  Кылычдароглу, который, по словам тюрколога, родом из Дерсима.
«И это не случайно, потому что в свое время эту партию основал Ататюрк, а Эрдоган хочет стать «новым ататюрком», - заметила она. - Если посмотреть само выступление Эрдогана, можно увидеть, что на заднем плане видны два больших портрета – портрет Ататюрка и портрет Эрдогана. Они одинаковы по размеру и размещены рядом».
Что касается самого факта извинения, то Ануш Ованнисян отметила:
«Извинение Эрдогана было чем-то вроде фарисейства, потому что именно в этот момент турецкие ВС осуществляли действия, направленные на так называемую «чистку» в том же Дерсиме».
Тюрколог связала Геноцид армян с погромами в Дерсиме, заявив:
«Несомненно, события в Дерсиме нужно оценить как попытку поставить точку в процессе Геноцида армян 1915 года, поскольку в Дерсиме проживало значительное число армян, которые тогда спаслись от погромов».
Кроме того, Ануш Ованнисян добавила, что несмотря на свой  политический контекст, заявление Эрдогана  было беспрецедентным для Турции, и, как следствие, станет поводом для бурных обсуждений, в ходе которых обязательно речь будет идти и о проблеме Геноцида армян и соответствующего извинения.