Միասնական ցուցակի ջատագովները
Արդեն տևական ժամանակ է Սերժ Սարգսյանն ու իր շրջապատը ցանկանում են Գագիկ Ծառուկյանից խոստում կորզել առ այն, որ ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ համատեղ ցուցակով մասնակցի խորհրդարանական ընտրություններին, իսկ նախագահական ընտրությունների ժամանակ էլ սատարի Սերժ Սարգսյանին։ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի թիմակիցները, հղում անելով «կոալիցիոն նոր հուշագիր» կոչված անհեթեթ և իրավական ոչ մի հրամայական պարտավորվածություն չպարունակող փաստաթղթին, համոզմունք են հայտնում, որ Ծառուկյանը հենց այդպես էլ կվարվի, իսկ «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցները «վերլուծություններ» են ներկայացնում՝ որպես կայացած փաստ համարելով միասնական ցուցակը։
Այս թեմայով հոդված գրելիս առիթ ունեցել եմ ասելու, որ նախագահականում ցանկալին իրականության տեղ են անցկացնում։
Իրականությունն այն է, որ Գագիկ Ծառուկյանն իր հայտնի հարցազրույցում «պասլատ» էր արել միասնական ցուցակի գաղափարը, իսկ նախագահական ընտրությունների հարցը թողել էր «հաջորդ դասին», ինչը փաստացի նշանակում է, որ ԲՀԿ–ն սեփական պատկերացումներն ունի առաջիկա քաղաքական զարգացումների մասով։
Եթե այսքանից հետո Բաղրամյան 26–ում ինքնահանգստացմամբ են զբաղվում ու տարածում, թե միասնական ցուցակի գաղափարն ընդունված է, ապա պատկերացնել կարելի է, թե ինչ օրն են ընկել «ֆուտբոլասերները», որ ստիպված են «հալվա–հալվա» ասելով բավարարվել։
Ակնհայտ է, որ միասնական ցուցակի նպատակը «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» հետադիմական համակարգ կառուցելն է, քաղաքական դաշտը ոչնչացնելն է, ԲՀԿ–ին խաղից հանելն է ու սեփականության խոշորամասշտաբ վերաբաշխման գնալն է։ Միասնական ցուցակը քաղաքական ու տնտեսական դաշտը սեփականաշնորհելն ու գերկենտրոնացնելն է։ Սա հասկանում են բոլորը, և բացի Սերժ Սարգսյանից ու իր նեղ շրջապատից որևէ այլ սուբյեկտ շահագրգռված չէ միասնական ցուցակի մեջ։ Իսկ դա նշանակում է, որ ԲՀԿ–ն առանձին կմասնակցի ընտրություններին։ Այսինքն՝ նախագահականի մուրազը փորը կմնա, իսկ կոալիցիոն նոր հուշագիրը կվերածվի մակուլատուրայի, եթե, իհարկե, արդեն չի վերածվել։ Իսկ թե ինչ կլինի ընտրությունների արդյունքում՝ կարծում եմ, որ տեսանելի է անգամ ամենահոռետեսներին։
Հ.Գ.։ Եթե Սերժ Սարգսյանը վստահ է իր ու «տիրացուի» վրա, եթե Սերժ Սարգսյանը համոզված է, որ բարձր վարկանիշ ունի, ապա հետաքրքիր է, թե ինչու է ընկել Գագիկ Ծառուկյանի հետևից ու նրանից սատարում մուրում։ Իր ներկայիս վարքագծով իշխանության սերժսարգսյանական թևը պարզապես ի ցույց է դնում սեփական թուլությունը։ Ուրիշ ոչինչ։

Апологеты единого списка
Уже длительное время Серж Саргсян и его окружение желают выудить у Гагика Царукяна обещание о том, что на парламентских выборах партия «Процветающая Армения» примет участие единым списком с Республиканской партией Армении, а во время президентских выборов поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна. Соратники «гибкого» лидера РПА, ссылаясь на нелепый и не содержащий никакого правового императива так называемый «новый коалиционный меморандум», выражают уверенность в том, что Царукян именно так и поступит, а «свободные, но подсержевские» средства массовой информации публикуют «аналитику», преподнося единый список в качестве состоявшегося факта.
В одной из статей на данную тему я уже отмечал, что в президентском дворце выдают желаемое за действительное.
Действительность в том, что Гагик Царукян в своем известном интервью «послал» идею о едином списке, а вопрос президентских выборов оставил на «следующий урок», что фактически означает, что ППА имеет собственные представления по части предстоящих политических процессов.
Если после всего этого в президентском дворце занимаются самоуспокоением и распространяют, что идея единого списка принята, то можно представить до чего докатились «футбололюбы», что вынуждены удовлетворяться, многократно повторяя слово «халва».
Очевидно, что целью единого списка является построение регрессивной системы «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», разрушение политического поля, вывод ППА из игры и крупномасштабный передел собственности. Иначе говоря, целью единого списка является приватизация и сверхцентрализация политического и экономического полей. Это понимают все, и кроме Сержа Саргсяна да его тесного окружения ни один другой субъект не заинтересован в едином списке. Это означает, что ППА будет участвовать на выборах отдельно. То есть, заветная мечта президентского дворца так и останется всего лишь мечтой, а новый коалиционный меморандум превратится в макулатуру, если, конечно, уже не превратился. Что касается результатов выборов, то думаю, что они обозримы даже для самых скептически настроенных пессимистов.
P.S. Если Серж Саргсян уверен в себе и своем «дьячке», если Серж Саргсян убежден в том, что имеет высокий рейтинг, то интересно, почему он увязался за Гагиком Царукяном и клянчит у него поддержку. Своим нынешним поведением сержсаргсяновское крыло власти демонстрирует свою слабость. Ничего другого.