Երկրաբաններն ուժեղ երկրաշարժ են կանխատեսում Ստամբուլում
«Ռեգնում» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ երկրաբանական ծառայության (USGS) առաջատար մասնագետ Թոմ Փարսոնսը և Վաշինգտոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոն Վիդալը Թուրքիայի տարածքում ուժգին երկրաշարժ են կանխատեսել։
Ըստ նրանց՝ մեծ է հավանականությունը, որ Ստամբուլի շրջանում կարող է գրանցվել 7,5-7,7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ։ Թոմ Փարսոնսի խոսքերով՝ Ստամբուլում այդպիսի երկրաշարժի հավանականությունը 40-60% է։
Ջոն Վիդալն իր հերթին հայտարարել է. «Մեր դիտարկումները ցույց են տվել, որ Թուրքիայում և մասնավորապես Էգեյան ծովի շրջանում նկատվում է սեյսմիկ ակտիվություն։ Հետևաբար երկրաշարժի ռիսկի մեծ հավանականություն գոյություն ունի նաև Իզմիրում»։
Տեղեկացնենք, որ 1999թ. օգոստոսի 17-ին Մարմարա ծովի շրջանում գրանցվել էր Թուրքիայի ամենաավերիչ երկրաշարժերից մեկը, որի ուժգնությունը կազմել էր 7,4 մագնիտուդ։ Երկրաշարժի հետևանքով, պաշտոնական տվյալներով, զոհվել էր մոտ 18 000 մարդ, երկրաշարժի պատճառած վնասը կազմել էր 8,5 մլրդ դոլար։

Сейсмологи прогнозируют сильное землетрясение в Стамбуле
Как сообщает «Regnum», ведущий специалист геологической службы США (USGS) Том Парсонс и профессор Вашингтонского университета Джон Видал прогнозируют сильное землетрясение на территории Турции.
Они не исключают землетрясения магнитудой 7,5-7,7 балла (по шкале Рихтера) в районе Стамбула. По словам Тома Парсонса, вероятность землетрясения в Стамбуле составляет 40-60%.
«Каковы будут последствия землетрясения для Стамбула, будет зависеть от того, как к нему подготовлены городские власти и насколько сейсмоустойчивы здания. Однако турецкое общество можно считать самым подготовленным к землетрясениям общество, что может также минимизировать урон стихии», - отметил эксперт.
Напомним, что 17 августа 1999 года в районе Мраморного моря произошло одно из самых разрушительных землетрясений в истории Турции, которое, по официальным данным, унесло жизни около 18 тысяч человек. Подземный толчок магнитудой 7,4 практически до основания разрушил индустриальный центр страны. Общий ущерб от землетрясения власти страны оценили в $8,5 млрд. Последнее сильное землетрясение Турции произошло в провинции Ван 23 октября магнитудой 7,2. Его жертвами стали более 600 человек.