«Վաշինգտոն թայմս». «Ժողովրդավարության հարցում Ադրբեջանը պետք է հետևի Ղարաբաղի օրինակին»
«Վաշինգտոն թայմս»-ի հոդվածագիր, Մոնրեալի համալսարաններից մեկի իրավաբանական ֆակուլտետի աշխատակից Աբրահամ Նիզիբլյանը գրել է, որ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է սպառնալիքների թիրախ չլինել, ապա պետք է ժողովրդավարության հարցում հետևի Ղարաբաղի օրինակին։
–Անցած ամսում Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Իրանի արտգործնախարարները հանդիպել էին՝ քննարկելու երկրների միջև համագործակցության ոլորտները: Հանդիպումը տեղի ունեցավ Նախիջևանում, որտեղ ադրբեջանական զորքերը 2005թ. սկսած՝ հայկական հազարավոր գերեզմաններ ոչնչացնելով փորձում էին վերացնել հայկական բազմադարյան համայնքի վերջին նշույլները: Զուգահեռ, Ադրբեջանն իրանական պետական «Նավթրիան Ինթերթրեյդ» ընկերության հետ համագործակցում է կասպյան Շահ-Դենիզ գազի հանքավայրի շահագործման հարցում: Սա, անշուշտ, դուր չի գալիս վաշիգտոնյան պաշտոնյաներին, որոնք ձգտում են Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ մտցնել նրա միջուկային ջանքերի համար,–գրված է հոդվածում:
Հոդվածագրի կարծիքով՝ սպառնալիքը, որից միջազգային հանրությունը պետք է մտահոգվի, Ադրբեջանից առկա սպառնալիքն է Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ:
–Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև ստորագրված հրադադարից 18 տարի հետո էլ Բաքուն ընդդիմանում է Ղարաբաղի մասնակցությանը հակամարտության կայուն կարգավորմանն ուղղված Մինսկի խմբի բանակցություններին: Ավելին, նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում պարբերաբար արձանագրվող հրադադարի խախտումների լուծման շարունակական սպառնալիքները հետագայում միայն կարող են ապակայունացնել իրավիճակը: Վերջին երկու տասմանյակներում Լեռնային Ղարաբաղն իր սահմաններում ստեղծել է ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների համապարփակ արժեքներ՝ կանգնած լինելով բռնապետական ու ագրեսիվ հարևանի կողքին: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է սպառնալիքների թիրախ չլինել, ապա պետք է հետևի Ղարաբաղի օրինակին,–ընդգծված է հոդվածում։

Азербайджан должен последовать примеру Карабаха - The Washington Times
Накануне в газете «The Washington Times» была опубликовала статья, в которой оспаривается обоснованность беспокойства эксперта Стефана Бланка касательно иранских угроз в адрес Азербайджана. В качестве аргумента приводятся активные усилия официального Баку по укреплению экономических и политических отношений с Ираном.
«В прошлом месяце главы МИД Азербайджана, Турции и Ирана встретились, чтобы обсудить вопросы сотрудничества между странами. Встреча состоялась в Нахиджеване, где азербайджанские войска, с 2005 г. уничтожая тысячи армянских хачкаров, пытались стереть с лица земли последние свидетельства армянского присутствия. Одновременно, Азербайджан сотрудничает с иранской государственной компанией «NaftIran Intertrade» по вопросу эксплуатации газового месторождения Шах-Дениз. Это, безусловно, не нравится вашингтонским чиновникам, которые стремятся ввести санкции против Ирана за его ядерные планы», - говорится в статье.
По мнению автора статьи Абраама Низибляна, угрозой, которой должно быть обеспокоено международное сообщество, является та, которая исходит от Азербайджана в отношении Армении и Карабаха.
«Даже спустя 18 лет после подписания между Нагорным Карабахом и Азербайджаном соглашения о прекращении огня, Баку продолжает сопротивляться участию Карабаха в переговорах Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию конфликта. Более того, продолжающиеся угрозы Ильхама Алиева решить вопрос нарушений режима прекращения огня, постоянно констатируемых на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, в дальнейшем могут только дестабилизировать ситуацию. За последние два десятилетия Нагорный Карабах в пределах своих границ создал универсальные ценности демократии и прав человека, находясь рядом с тираническим и агрессивным соседом. Если Азербайджан не хочет стать мишенью угроз, он должен следовать в этом вопросе примеру Карабаха», - пишет Низиблян.