Տիգրան Թորոսյան. «Հայ–թուրքական հարաբերություններում բացվել է նոր էջ»
-Ապրիլի 23-ով փակվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների մեկ էջ, և այժմ բացվել է նոր էջ,- «7 օր»-ի հետ զրույցում ասել է ԱԺ նախկին նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Թորոսյանը։ Նրա համոզմամբ՝ թուրքերը մեծ մտավախություն ունեին, թե ապրիլի 24-ին Միացյալ Նահանգների նախագահը «Ցեղասպանություն» բառը կներառի իր ուղերձում, և հանուն դա թույլ չտալու՝ փորձեցին անել ամեն ինչ ։
-Հիմա  այդ նպատակին հասել են, և վստահ եմ, որ հայ-թուրքական հարաբերություններում  թուրքերի հետագա գործողությունները նոր որակ են ստանալու։ Մյուս կողմից, այս նախընթաց ժամանակահատվածում Էրդողանի հայտարարությունները եղել են նույն հարթությունում. նոր բան չի ասում։ Հայաստանի իշխանությունները համառորեն չէին ուզում տեսնել, որ Թուրքիայի առաջին դեմքը՝ վարչապետը, ասում է բոլորովին այլ բան, քան արտգործնախարարը, ավելին՝ նույնիսկ նախագահն ավելի մեղմ էր արտահայտվում, քան Էրդողանը։
Ըստ Տիգրան Թորոսյանի՝ Գյուլի հայտարարություններն ավելի երկիմաստ են դարձել. «Կարծում եմ՝ Էրդողանի այս դիրքորոշումն արտահայտում է Թուրքիայի իրական մոտեցումը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը»։
-Ցավոք, Հայաստանի իշխանությունները տարվեցին արարողակարգային և քարոզչական ինչ-ինչ թվացյալ ձեռքբերումներով և անցած ութ ամիսներին Թուրքիային հնարավորություն տվեցին հասնել այն բանին, ինչ իրենք անգամ չէին կարող երազել այս ժամանակահատվածի համար։ Սա է իրողությունը,- ասել է ԱԺ պատգամավորը։
-Այս հայտարարությունն ինքնին նախապայման չէ՞։
-Ընդհանրապես, այդ մոտեցումն ինքնին թուլացնում էր Հայաստանի դիրքերը ի սկզբանե՝ դեռևս 15-16 տարի առաջ, երբ այս մոտեցումը հռչակվեց որպես հայ-թուրքական հարաբերությունների նկատմամբ Հայաստանի դիրքորոշում։ Այն հասկանալի է, բայց Թուրքիայի ագրեսիվ պահվածքի հանդեպ պասիվ  վերաբերմունք է պարունակում։ Ի վերջո, Թուրքիան որևէ իրավունք չուներ միջազգային իրավունքին հակասող այդ քայլն անելու՝ Հայաստանի առաջ սահմանը փակելու, և հայ-թուրքական հարաբերությունների նախապայմանը պետք է լիներ հենց սահմանը բացելը։ Թուրքերը կբացեին սահմանը, և դրանից հետո  նոր իմաստ կունենար նստել ու խոսել։ Այս ութ ամսվա ընթացքը, իմ կարծիքով, Հայաստանի համար անիմաստ էր և ապարդյուն, բայց շատ արդյունավետ՝ Թուրքիայի համար։ Հայաստանը մեկ հստակ մոտեցում պետք է ունենար՝ կհարգեք միջազգային իրավունքի նորմերը, կբացեք սահմանը, դրանից հետո կխոսենք հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Սա պետք է լիներ հարաբերությունների կարգավորման պայմանը,- պատասխանել է Տիգրան Թորոսյանը։

Тигран Торосян: «В армяно-турецких отношениях открылась новая страница»
-23-им апреля закрылась одна из страниц армяно-турецких отношений,  и открылась новая, -  в беседе с «7 օր»  сказал бывший спикер НС, депутат Тигран Торосян. По его словам, турки были сильно обеспокоены тем, что президент США 24-го апреля мог  использовать в своем обращении слово «Геноцид» и они сделали все, чтобы не допустить этого.
-Они добились своего. Я уверен, что в армяно-турецких отношениях дальнейшие действия турок получат новое качество. С другой стороны, последние заявления Эрдогана были в той же плоскости,  и  ни о чем новом не говорят. Власти Армении упорно не хотят видеть, что слова первого лица турецкого государства и министра иностранных дел страны кардинально отличаются друг от друга. Даже президент Турции выражался мягче, чем премьер.
Согласно Тиграну Торосяну, заявления Гюля стали более двусмысленными:  «Думаю, данная позиция Эрдогана выражает  реальный подход Турции к урегулированию армяно-турецких отношений».
-К сожалению, власти Армении увлеклись мнимыми церемониальными и пропагандистскими приобретениями и за последние 8 месяцев дали Турции возможность добиться того, о чем они не могли и мечтать на данном этапе. Такова реальность, - сказал депутат НС.
-Не является ли само данное заявление предварительным условием?
-Вообще данный подход сам по себе ослабляет позиции Армении. Так было изначально,  еще 15-16 лет назад, когда  данный подход был провозглашен в качестве позиции Армении по армяно-турецким отношениям.  Просто непонятно,  что мы так пассивны в отношении агрессивных требований Турции. В конце концов, у Турции не было никакого права делать подобный шаг, противоречащий   международным нормам - закрывать границу с Арменией. В армяно-турецких отношениях предварительным условием должно было быть именно открытие границы. Турки открыли бы границы, и уже после этого имело бы смысл садиться за стол переговоров. За эти 8 месяцев, на мой взгляд, переговоры были для Армении бессмысленными и  нерезультативными, а для Турции - наоборот. Армения должна была иметь один четкий подход: будете уважать нормы международного права,  откроете границу, тогда и поговорим об урегулировании армяно-турецких отношений. Это должно было быть условием налаживания отношений, - ответил Тигран Торосян.