Նեոբոլշևիզմը պետք է պարտվի
Սերժ Սարգսյանի և Տիգրան Սարգսյանի վարած տնտեսական քաղաքականության հետևանքով ՀՀ բնակչության մեջ աղքատների ու ծայրահեղ աղքատների քանակն ավելացել է։ Այդ մասին է վկայում ոչ միայն վիզուալ դիտարկումը, այլ նաև պաշտոնական վիճակագրությունը։ Աղքատության մակարդակը 30 տոկոսից ավել է։
Նրանք, ովքեր չդիմացան ճնշումներին՝ հայտնվեցին վարչապետի «Հայկական աշխարհում», այսինքն՝ արտագաղթեցին։ Արտագաղթողների մեջ շատ էին փոքր ու միջին բիզնեսի կամ, այլ կերպ ասած, հասարակության մոբիլ և գործունակ շերտի ներկայացուցիչները, ինչը լրջագույն հարված է պետության անվտանգությանը։ Այս թեմային անդրադառնալիս՝ Տիգրան Սարգսյանը, ինչպես հայտնի է, կեսկատակ նկատեց, թե լավ է, որ ակտիվ մարդիկ արտագաղթում են, այլապես Հայաստանում կմնային ու հեղափոխություն կանեին։
Արտագաղթում են նաև աղքատությունից փախչողները՝ դրսում մի կերպ գլուխները պահելու հույսով։ Իսկ այստեղ մնացած աղքատներն էլ, ինչպես ցույց տվեցին Հրազդանի ընտրությունները, պայքարում են ընտրակաշառք ստանալու իրենց իրավունքների համար։
Եթե մենք նորմալ երկիր ունենայինք, ապա այս իշխանությունը վաղուց պատմության գիրկն անցած կլիներ, բայց մեզանում ճիշտ հակառակն է. իշխանությունը ոչ միայն չի հեռանում, այլև վերարտադրվելու խնդիր է դրել՝ առաջնորդվելով նեոբոլշևիկյան գաղափարախոսությամբ։
Ուշագրավն այն է, որ Սերժ Սարգսյանը փորձում է իր վարած կուրսի զոհ դարձածներին՝ աղքատներին, դարձնել իր հենարանը և բացարձակ իշխանության հասնել լյումպեն–պրոլետարիատի վրա հենվելով։ Պատահական չէ, որ ՀՀ նախագահի շրջապատն ու քարոզչական թիմը նեոբոլշևիկյան հռետորաբանություն է կիրառում։
Իշխանությունը գործարարներին, սեփականատերերին ու փող ունեցողներին հայտարարել է պետության ու ժողովրդի թշնամի ճիշտ այնպես, ինչպես կուլակներն էին թիրախավորվում ստալինյան ժամանակներում։ 21–րդ դարում կուլակաթափության կոչեր են հնչում Հայաստանում, և դա այն դեպքում, երբ մենք անկախություն ենք ձեռք բերել ՍՍՀՄ փլուզման արդյունքում ու հայտարարել ենք, որ ուզում ենք շուկայական տնտեսություն ունենալ, որի պայմաններում մասնավոր սեփականության պաշտպանությունը պետության հիմնական ֆունկցիան պետք է լինի։
Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը փորձում են խաղալ աղքատ բնակչության ստորին բնազդների վրա և սեփականության վերաբաշխման իրենց ցանկությունը քողածածկել «բիզնեսմենն է աղքատության պատճառը, և միայն կուլակաթափությունը կփրկի բոլորիս» դեմագոգիկ թեզի միջոցով։
Ի դեպ, Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գործող կայքերից մեկը վերջերս մի տեղեկատվական արտահոսք էր կազմակերպել, որը ևս մեկ անգամ բացահայտում է այս իշխանության նեոբոլշևիկյան էությունը։
Ըստ այդ կայքի ունեցած տեղեկությունների՝   պատգամավորական մանդատի հավակնորդներից ոմանք փորձում են իրենց «ճակատագիրը» ճշտել` կլինե՞ն պատգամավոր, թե՞ ոչ, ուրիշները բանագնացներ են ուղարկում ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ` նրա «դաբրո»-ն ստանալու: Կայքը գրում է, որ վերջերս նման մի բանագնաց ցանկացել է գործարարներից մեկի համար բարեխոսել` տեղ ապահովել ՀՀԿ համամասնական ցուցակում, բայց «միջնորդությունը» ցանկալի արդյունք չի տվել: Սերժ Սարգսյանի արձագանքը բավականին կտրուկ է եղել:
«Նախագահը հայտարարել է, որ եթե որեւէ գործարար ցանկանում է ՀՀԿ համամասնական ցուցակում տեղ ունենալ, թող սեփականությունը հանձնի պետությանը ու շեշտել է, որ ոչ մի գործարար համամասնական ընտրակարգով չի մտնելու խորհրդարան, իսկ եթե շատ են ցանկանում, թող ունեցվածքը հանձնեն ժողովրդին կամ պետությանը եւ նոր գնան»,– ընթերցողների հետ իր ունեցած տեղեկություններով է կիսվել այդ լրատվամիջոցը՝ հղում է անելով հավաստի աղբյուրներին:
Ահա այսպես է կերտվում Սերժ Սարգսյանի իմիջը. գործարարների դեմ պայքարող ու նրանց ունեցվածքը ժողովրդին հանձնելու կողմնակից։ Տվյալ դեպքում էական չէ, թե որքանով է հավաստի իշխանամետ կայքէջի այդ տեղեկությունը և արդյոք Ս. Սարգսյանն այդպիսի զրույց ունեցել է, թե ոչ։ Էականն այստեղ այն է, որ իշխանության  փեսայական թևի խոսափողներից հանդիսացող կայքը նախագահի հետ կապված նման պատմություն է ներկայացնում հանրությանը։
«Ունեցվածքը թող հանձնեն ժողովրդին» դեմագոգիկ ձևակերպումը լյումպեն–պրոլետարիատին ուղղված համագործակցության մեսիջ է։ Դա աղքատների ականջը շոյող դեմագոգիա է, իսկ  իրականում՝ «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգ ստեղծելու ծրագիր։ Դա «հողը՝ գյուղացուն, իսկ գործարանը՝ բանվորներին» համայնավարների սիրած բլեֆ–լոզունգի պես մի բան է։ Ասել է թե՝ «ունեցվածքը թող հանձնեն ժողովրդին» սերժսարգսյանական ծրագիրը հակապետական է։
Նախագահի ու վարչապետի որդեգրած կուրսի պատճառով երկրում աղքատության մակարդակը բարձրացել է, կա մարդկանց արտագաղթ ու կապիտալի արտահոսք։ Իշխանությունը փորձում է նեոբոլշևիկյան հռետորաբանությամբ իր կողմը գրավել կառավարության զոհը դարձած նույն այդ աղքատներին՝ նպատակ ունենալով գերկենտրոնացված տնտեսություն ստեղծել։
Իշխանությունն իր հենարանն ուզում է դարձնել լյումպեն–պրոլետարիատին, քանի որ նրանց հեշտ է ընտրակաշառքով ուղղորդելն ու վերարտադրվելը, և բացի այդ՝ լյումպեն–պրոլետարիատը դեմ չէ նեոբոլշևիզմին և հանգիստ կարող է ներգրավվել բոլոր շերտերի գործարարների դեմ մղվող դասակարգային պայքարի մեջ։
Այսպիսով, առաջիկա ընտրություններում իրար են բախվելու երկու հիմնական ուժեր՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նեոբոլշևիկները մի կողմից և ազգային բուրժուազիան՝ մյուս կողմից։ Ընդ որում՝ չի կարելի է ասել, որ նեոբոլշևիկները ՀՀԿ–ն ներկայացնող բոլոր դեմքերն են, իսկ բուրժուազիան՝ ԲՀԿ–ն։ Ամեն ինչ այնքան է լղոզված, որ միայն լավ տեղեկացված մարդիկ կարող են տարբերել թացը չորից։ ՀՀԿ–ում էլ, ինչպես մյուս կուսակցություններում, քիչ չեն առողջ ուժերը։ ԲՀԿ–ում էլ, ինչպես մյուս կուսակցություններում, կան ականներ և Սերժի դրածոներ։
Մեկ բան հստակ է՝ նեբոլշևիկների քաղաքական գործիքը ՀՀԿ–ն է, իսկ փոքրից մինչև խոշոր բիզնեսի քաղաքական վերնաշենքը՝ ԲՀԿ–ն։ ՀՀԿ–ն փորձում է իր հենարանը դարձնել լյումպեն–պրոլետարիատին, իսկ ԲՀԿ–ի հենարանը ազգային բուրժուազիան է և հասարակության մոբիլ շերտերը, որոնց (համապատասխան աշխատանքի դեպքում) կարող են գումարվել նաև հասարակության այլ խմբեր։ Ահա այս երկու խոշոր ուժերի բախման արդյունքն էլ կորոշի ՀՀ–ի ապագան։
ԲՀԿ–ի առավելությունը ՀՀԿ–ի նկատմամբ այն է, որ այդ կառույցը կողմ է «կոնսենսուս մինուս մեկ» ձևաչափին, ինչը նշանակում է, որ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած թիմը պատրաստ է քաղաքական մյուս ուժերի հետ լայն համագործակցության, ինչը չես ասի Սերժ Սարգսյանի մասին։ Վերջինս չի էլ թաքցնում, որ ձգտում է ամբողջատիրության և թուրքմենբաշիզիմի։ Հետևաբար՝ նեոբոլշևիզմը Հայաստանում պետք է պարտվի։ Այլ տարբերակ չկա։ Իսկ թե ինչպես կպարտվի՝ կախված է մի շարք հանգամանքներից։ Ցանկալին, իհարկե, առանց ցնցումների տարբերակն է։

Необольшевизм должен потерпеть поражение
В результате проводимой Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном экономической политики число бедных и крайне бедных среди населения Республики Армения увеличилось. Об этом свидетельствуют не только визуальные наблюдения, но и официальная статистика, согласно которой, уровень бедности выше 30%.
Кто не выдержал давления – оказался в «Армянском мире» премьер-министра, то есть эмигрировал. Среди эмигрировавших было много представителей малого и среднего бизнеса или, иначе говоря, мобильного и трудоспособного слоя населения, что является серьезным ударом по безопасности государства. Как известно, касаясь данной темы, Тигран Саркисян  полушутя отметил положительное значение того, что активные люди эмигрируют, поскольку иначе они остались бы в Армении и сделали революцию.
Эмигрируют и те, кто бегут от бедности, надеясь, что смогут как-то прокормить себя зарубежом. Оставшиеся же здесь бедняки, как показали выборы мэра Раздана, борются за свое право на избирательную взятку.
Если бы у нас была нормальная страна, то эта власть уже давно канула бы в Лету, но у нас всё с точностью наоборот: власти не только не уходят, но и ставят задачу воспроизвестись.
Примечательно то, что власти пытаются превратить жертв своего курса – бедняков – в свою опору и достичь абсолютной власти, опираясь на люмпен-пролетариат. Неслучайно окружение Сержа Саргсяна и пропагандистская команда применяют необольшевистскую риторику.
Власти объявили предпринимателей, собственников и зажиточных людей врагами народа и государства точно так же, как в сталинские времена мишенью были кулаки. В 21–м веке в Армении звучат призывы к раскулачиванию, и это в том случае, когда мы получили независимость в результате развала СССР и заявили, что хотим построить рыночную экономику, при которой защита частной собственности должна быть основной функцией государства.
Серж Саргсян и его команда пытаются играть на первичных инстинктах бедного населения и замаскировать свое желание осуществить передел собственности при помощи демагогического тезиса «бизнесмен – причина бедности и лишь раскулачивание спасет всех нас».
Кстати, один из подконтрольных президентскому дворцу сайтов недавно организовал информационный слив, который еще раз раскрывает необольшевистскую сущность этих властей.
Согласно информации данного сайта, некоторые из претендентов на депутатский мандат пытаются выяснить свою «судьбу», чтобы понять станут они депутатами или нет, другие отправляют посыльного к председателю РПА Сержу Саргсяну, чтобы получить его «добро». Сайт пишет, что недавно один из таких посыльных хотел замолвить слово за одного предпринимателя, чтобы обеспечить ему место в пропорциональном списке РПА, но «посредничество» не дало желанного результата. Реакция Сержа Саргсяна была достаточно резкой.
«Президент заявил, что, если какой-либо предприниматель желает получить место в пропорциональном списке РПА, то пусть передаст свою собственность государству. Он подчеркнул, что ни один предприниматель не пройдет в парламент по пропорциональной избирательной системе. Если же они очень хотят этого, то пусть сначала сдадут свое имущество народу или государству и потом идут», - поделилось с читателями имеющейся у него информацией данное СМИ, сославшись на достоверные источники.
Вот так создается имидж Сержа Саргсяна, как борющегося против предпринимателей и выступающего за передачу их имущества народу. В данном случае несущественно, насколько достоверна данная информация провластного сайта и была ли у Саргсяна подобная беседа на самом деле. Существенное здесь то, что являющийся рупором зятевского крыла власти сайт преподносит обществу подобную историю.
Демагогическая формулировка «Пусть передадут свое имущество народу» является направленным люмпен-пролетариату мессиджем о сотрудничестве. Это ласкающий слух бедняков мессидж, а в действительности – программа создания системы «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять». Это что-то вроде любимого коммунистами блефового лозунга «Землю – крестьянам, фабрики – рабочим!». Иначе говоря, сержасаргсяновская программа «пусть передадут свое имущество народу» является антигосударственной.
Заключение
По причине взятого президентом и премьером курса в стране повысился уровень бедности, наблюдается эмиграция населения и отток капитала. Власти пытаются при помощи необольшевистской риторики перетянуть на свою сторону ставших жертвой правительства тех же бедняков, преследуя цель построить сверхцентрализованную экономику.
Власти хотят сделать своей опорой люмпен-пролетариат, поскольку ими легко управлять при помощи избирательной взятки и воспроизводиться, а кроме того, люмпен-пролетариат не против необольшевизма и спокойно может вовлечься в проводимую против всех слоев бизнеса классовую борьбу.
Таким образом, на предстоящих выборах друг с другом столкнуться две основные силы: возглавляемые Сержем Саргсяном необольшевики и национальная буржуазия. Причем, нельзя сказать, что необольшевиками являются все представители РПА, а буржуазией – ППА. Всё настолько размыто, что лишь хорошо информированные люди могут отличить  белое от черного.
Ясно одно: политическим инструментом необольшевиков является РПА, а политической надстройкой всех слоев бизнеса – ППА. РПА пытается сделать своей опорой люмпен-пролетариат, а опорой ППА являются национальная буржуазия и мобильные слои общества, к которым (в случае соответствующей работы) могут присоединиться и другие социальные группы. Исход столкновения именно этих двух крупных сил и определит будущее Республики Армения.
Преимущество ППА по отношению к РПА заключается в том, что эта структура поддерживает формат «консенсус минус один», а это значит, что возглавляемая Гагиком Царукяном команда готова к широкому сотрудничеству с другими политическими силами, чего не скажешь о Серже Саргсяне. Последний даже не скрывает, что стремится к тоталитаризму и туркменбашизму. Следовательно, необольшевизм в Армении должен потерпеть поражение. Другого варианта нет. А то, как это произойдет, зависит от ряда обстоятельств. Желательно, конечно, чтобы без потрясений.