Ինչպես արդեն հայտնի է, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ԲՀԿ–ական դառնալու ցանկություն է հայտնել։ Շատերն Օսկանյանի այդ քայլը դիտարկում են Ծառուկյան—Օսկանյան, Քոչարյան–Ծառուկյան, Քոչարյան–Օսկանյան կամ էլ Քոչարյան–Սարգսյան հարաբերությունների տիրույթում։ Անձնական հարաբերություններն ու հաշիվներն, անշուշտ, քաղաքականության մեջ կարևոր են, բայց գլխավորը մարդկային փոխհարաբերությունների գործոնը կամ համակրանք–հակակրանքի հարցը չէ։ Գլխավորը քաղաքական մեսիջն է, որը փոխանցվում է հանրությանը անձերի կամ հայտարարությունների միջոցով։
Կասկածից վեր է, որ Օսկանյանն ակտիվորեն ներգրավվելու է ընտրական գործընթացներում ու երկրորդական դեր չի խաղալու ԲՀԿ–ում։ Քաղաքական առումով դա նշանակում է, որ ԲՀԿ–ն տարանջատվում է Սերժ Սարգսյանի՝ «նախաձեռնողական» որակված արտաքին քաղաքականությունից։
Օսկանյանը «ֆուտբոլային» դիվանագիտության մեկնարկի առաջին իսկ օրվանից եղել է այս իշխանության հիմնական ընդդիմախոսներից և ԲՀԿ–ն նախկին արտգործնախարարին իր թիմում ներառելով՝ ցույց է տալիս, թե ինչ է մտածում Սերժ Սարգսյանի արտաքին քաղաքական գծի վերաբերյալ։ Ասել է թե՝ Ծառուկյանը Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած տարաձայնությունները կուլիսներից տեղափոխում է հրապարակային դաշտ։
Վարդան Օսկանյանի անձով ԲՀԿ–ն այժմ ուղերձ է հղում թե՛ իշխանությանը, թե՛ հասարակությանը, որ առնվազն հայ–թուրքական հարաբերությունների և Լեռնային Ղարաբաղի հարցի հետ կապված տարակարծիք է Սերժ Սարգսյանի հետ։
Օսկանյանը խիստ քննադատել է նաև այս կառավարության տնտեսական քաղաքականությունը։ ԲՀԿ–ն, փաստորեն, այդ հարցում էլ է իշխանությանը բան հասկացնում։
Շուտով հերթը կհասնի նաև սոցիալ–տնտեսական թեմաներին ու ներքին կյանքին վերաբերող ԲՀԿ ուղերձներին։ Այդ ուղերձները ԲՀԿ–ն, ամենայն հավանականությամբ, կփոխանցի իշխանությանն ու հասարակությանն իր նախընտրական ցուցակի միջոցով։ ԲՀԿ ցուցակը կլինի ոչ թե անուն–ազգանունների պարզ շարադրանք, այլ քաղաքական դիրքորոշման վառ արտահայտություն։ Դրան արդեն կհաջորդի գաղափարական ու ծրագրային մրցակցությունը։

Как уже известно, бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян  выразил желание стать членом партии «Процветающая Армения». Многие рассматривают данный шаг Осканяна в свете отношений Царукян-Осканян, Кочарян-Царукян, Кочарян-Осканян или Кочарян-Саргсян. Личные отношения и счеты, безусловно, в политике важны, но фактор людских взаимоотношений или вопрос симпатии-антипатии не является главным. Главным является политический мессидж, который посылается обществу посредством лиц или заявлений.
Вне всяких сомнений, что Осканян активно вовлечется в электоральные процессы и будет играть в ППА не второстепенную роль. В политическом плане это означает, что ППА отделяется от «инициативной» внешней политики Сержа Саргсяна.
С первого же дня «футбольной» дипломатии Осканян был одним из основных оппонентов этой власти. Включая в свою команду бывшего министра иностранных дел, ППА показывает свое отношение к внешнеполитическому курсу Сержа Саргсяна. Иначе говоря, Царукян переносит имеющиеся с Сержем Саргсяном разногласия из за кулис на публику.
Посредством Вардана Осканяна ППА сейчас направляет как властям, так и обществу мессидж о том, что не согласна с Сержем Саргсяном, по меньшей мере, в вопросах армяно-турецких отношений и Карабахской проблемы
Осканян категорически осудил и экономическую политику этого правительства. Фактически, и в этом вопросе ППА делает властям намек.
Скоро настанет черед мессиджей ППА на социально-экономические темы и темы, касающиеся внутренней жизни.
Этот мессидж ППА, по всей видимости, направит властям и обществу посредством своего предвыборного списка. Список ППА будет не простым перечислением имен и фамилий, а ярким отражением политической позиции. За этим уже последует идеологическое и программное соперничество.