Իրանական ռազմանավերը մտել են Միջերկրական ծով
«Ռոյթերս» գործակալությունը փոխանցում է, որ Իրանի երկու ռազմանավ Սուեզի նեղուցով մուտք է գործել Միջերկրական ծովի տարածք։
Գործակալության աղբյուրի համաձայն՝ նավերը հատել են նեղուցը եգիպտական իշխանությունների կողմից համապատասխան թույլտվություն ստանալուց հետո։ Հավանական է, որ նավերն ուղևորվում են դեպի Սիրիայի ափը, որի հետ Իրանը կնքել է համատեղ զորավարժություններ իրականացնելու համաձայնություն։
2011թ. փետրվարին իրանական երկու նավեր՝ «Ալվանդը» և «Խարգը» անուններով, նմանատիպ ուղի են վերցրել. հատելով Սուեզյան ջրանցքն ու մտնելով Միջերկրական ծով՝ նրանք հասել են Սիրիայի Լաթաքիա նավահանգիստ։ Այդ ժամանակ իրանական իշխանությունների այդ քայլերը սադրանք էին որակվել Իսրայելի կողմից։

Иранские военные корабли вошли в Средиземное море
Два военных корабля Ирана вошли в акваторию Средиземного моря через Суэцкий канал. Об этом 17 февраля сообщает «Reuters».
По словам источника агентства в руководстве канала, корабли пересекли его после получения соответствующего разрешения от египетских властей в четверг, 16 февраля. Вероятнее всего, отметил источник, корабли направляются к берегам Сирии, с которой у Ирана заключено соглашение о проведении совместных военных учений.
В феврале 2011 года два иранских корабля - фрегат «Алванд» и корабль снабжения «Харг» - совершили аналогичный маршрут через Суэцкий канал и Средиземное море, дойдя до сирийского порта Латакия. Действия иранских ВМС властями Израиля тогда были названы провокацией.