Մի կուսակցափոխ երեսփոխանի պատմություն
Ինչպես հայտնի է, «Կիլիկիա» գարեջրի գործարանի սեփականատեր և թիվ 41 ընտրատարածքից պատգամավոր դարձած Հակոբ Հակոբյանը (Պիվի Հակոբը) ՀՀԿ–ական դառնալու նպատակով օրերս դիմում է ներկայացրել։
«7 օրին» տված հարցազրույցում նա իր այդ քայլը բացատրել էր այն բանով, որ ՀՀԿ սկզբունքներն ու գաղափարներն ավելի մոտ են իրեն (հարցազրույցն ամբողջությամբ տե՛ս այստեղ http://7or.am/am/news/view/31069/%D5%80%D5%A1%D5%AF%D5%B8%D5%A2%E2%80%93%D5%80%D5%A1%D5%AF%D5%B8%D5%A2%D5%B5%D5%A1%D5%B6
Ուշագրավն այն է, որ Հ. Հակոբյանը, նախքան հոգեհարազատ ՀՀԿ–ին «հայտնաբերելը», վերջին մեկ–երկու տարվա ընթացքում բազմիցս կիսվել էր մեր կայքէջի հետ իր դժգոհություններով առ կառավարություն և այդ կառավարության տնտեսական քաղաքականություն։ Հակոբյանը բազում առողջ առաջարկներով էր հանդես գալիս ու այն սեփականատեր պատգամավորներից էր, ովքեր չէին վախենում իրենց բացասական կարծիքն իշխանության հասցեին բարձրաձայնելուց։ Հիմա պարզվում է, որ ատելությունից մինչև սեր՝ մեկ դիմում է։ Ի դեպ, Հակոբյանն ընդամենը մեկ ամիս առաջ ասում էր նաև, որ կմնա անկուսակցական, իսկ ավելի ճիշտ՝ «ընկերության» կուսակցության անդամ։ Ինչևէ։
Հիմա տեղին է հիշեցնելը, որ տարիներ առաջ նույն այս Հակոբ Հակոբյանին հոգեհարազատ էին թվացել ՕԵԿ–ի սկզբունքներն ու գաղափարախոսությունը (փաստորեն, Հայաստանի գարեջրագործներին Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած կառույցը կյանքի մի «X» փուլում դուր է գալիս, բայց հետո գալիս է ճակատի գիրը մաքրելու ժամանակը), և նա դարձել էր օրինաց երկիր կառուցելու մեծ ջատագով։ Հետո, երբ Ա. Բաղդասարյանը տեղափոխվեց ընդդիմադիր դաշտ, Հակոբյանին անմիջապես խորթ թվացին ՕԵԿ–ի ծրագրերն ու գաղափարները, և «Կիլիկիայի» սեփականատերը դուրս եկավ այդ կուսակցությունից։
Այս գումարման ԱԺ–ում Հակոբյանը հայտնվեց անկախ պատգամավորի կարգավիճակով և, հանուն ճշմարտության, պետք է նշել, որ մեծամասնական ընտրակարգով ընտրված այն եզակի պատգամավորներից է, ով ակտիվորեն ներգրավված է օրինաստեղծ աշխատանքի մեջ և Տնտեսական հանձնաժողովում արդյունավետ դերակատարում ունի։
Ակնհայտ է, որ Հակոբյանը ՀՀԿ–ական է դարձել պատգամավորական մանդատը պահելու ցանկությամբ։ Սերժ Սարգսյանից կամ նրա թիմից, հավանաբար, հասկացրել են Հակոբյանին, որ «ԱԺ–ում գործարարներ չպետք է լինեն» դեմագոգիկ կարգախոսի շրջանակներում նրա մոտ պետք է «ինքնաբուխ» սեր առաջանա ՀՀԿ սկզբունքների (հետաքրքիր է՝ կա՞ն այդպիսիք) և գաղափարների (իշխանության կուսակցության գաղափարն ընդամենն իշխանությունն է) նկատմամբ, որպեսզի կարողանա 2012–ից հետո էլ երեսփոխանություն անել։
Նկատենք, որ Հակոբ Հակոբյանը, մեծ հաշվով, մեղավոր չէ իր այս վիճակի համար։ Քանի դեռ Հայաստանում սեփականության ինստիտուտի պաշտպանության գործուն մեխանիզմներ չեն ստեղծվել և սեփականության վերաբաշխման ուրվականը չի լքել մեր երկիրը՝ հակոբհակոբյանները կուսակցափոխությամբ են զբաղվելու ձայնի արագությամբ։
Հ.Գ.։ «Կոտա՞յք», թե՞ «Կիլիկիա» վեճի մեջ ես միշտ նախընտրել եմ «Կիլիկիան», բայց Հակոբ Հակոբյանի այս քայլից հետո «Կիլիկիա» այլևս չեմ գնելու։ Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ «Կոտայքի» սիրահար կդառնամ, բայց «Կիլիկիա» հաստատ չեմ առնի, քանզի եթե այդ գործարանի տերն այդքան փոփոխական բնավորություն ունի, ապա արտադրության մեջ էլ այդ ամենը կարող է դրսևորվել, ինչն, իմ կարծիքով, կազդի գարեջրի որակի վրա։

История одного меняющего партии депутата
Как известно, на днях собственник пивоваренного завода «Киликия», депутат НС, избравшийся на участке N41, Акоп Акопян (Пивной Акоп) представил заявление на вступление в РПА.
В интервью «7ор» он объяснил данный шаг тем, что принципы и идеи РПА ему более близки (интервью целиком смотрите здесь).
Примечательно то, что А. Акопян, прежде чем «оказаться» в близкой ему по духу РПА, в последние год-два многократно делился с нашим сайтом своим недовольством правительством и экономической деятельностью этого правительства. Акопян выступал с многочисленными здоровыми предложениями и был одним из тех депутатов-собственников, которые не боялись высказывать свое негативное мнение в адрес властей. Сейчас выясняется, что от ненависти до любви – одно заявление. Кстати, всего месяц назад Акопян говорил, что останется беспартийным, а точнее – членом «партии друзей».
Сейчас уместно напомнить, что несколько лет назад тому же Акопу Акопяну близкими по духу казались принципы и идеология «Оринац еркир» (фактически, на определенном этапе «Х» возглавляемая Артуром Багдасаряном структура пивоварам Армении нравится, но потом наступает время очиститься), и он стал ярым апологетом построения страны законности (дословный перевод армянского «Оринац еркир» - прим.). Потом, когда А. Багдасарян перешел в оппозиционное поле, программы и идеи «Оринац еркир» сразу же показались Акопяну чуждыми, и владелец «Киликии» вышел из этой партии.
В НС этого созыва Акопян оказался в статусе независимого депутата, и, справедливости ради, следует отметить, что он является одним из тех редких депутатов, избранных по мажоритарной системе, которые активно вовлечены в законотворческую деятельность и заняты в Комиссии по экономическим вопросам плодотворной деятельностью.
Явно, что Акопян стал членом РПА с желанием удержать депутатский мандат. От Сержа Саргсяна или его команды Акопяну дали понять, что в рамках демагогического лозунга «в НС бизнесменов быть не должно» у него должна возникнуть «спонтанная» любовь к принципам (интересно, есть ли таковые?) и идеям РПА (единственной идеей властной партии является только власть), чтобы он мог заниматься «депутатсвом» и после 2012-го года.
Отметим, что Акоп Акопян, по большому счету, не виноват в своем нынешнем состоянии. Пока в Армении не созданы действенные механизмы по защите института собственности и пока призрак передела собственности не покинул нашу страну, акопакопяны будут менять партии со скоростью звука.
P.S. В дилемме «”Котайк” или “Киликия”?» я всегда отдавал предпочтение «Киликии», но после поступка Акопа Акопяна покупать «Киликию» я больше не буду. Это, конечно, не означает, что я стану любителем «Котайка», но «Киликию» я уж точно покупать не стану, так как, если владелец этого завода имеет столь изменчивый характер, то это может проявиться и в производстве, что, на мой взгляд, повлияет на качество пива.