Վրաստանի խորհրդարանը մարտի 20–ին կքննարկի կառավարությանը վստահություն հայտնելու հարցը
Վրաստանի խորհրդարանը երեքշաբթի՝ մարտի 20–ին, կքննարկի կառավարությանը վստահություն հայտնելու հարցը։ Այդ հարցը քննարկվելու է խորհրդարանի արտահերթ նիատի ժամանակ։
Գերագույն օրենսդիր մարմնի կողմից գործադիր իշխանությանը վստահություն հայտնելու անհրաժեշտությունը օրակարգ է մտել աշխատանքի, առողջապահության և սոցիալական պաշտպանության նախարար Անդրիյա Ուրուշաձեի փոխարեն ուրիշին նշանակելու պատճառով։ Նա կառավարության կողմից փոխարինված արդեն 7–րդ նախարարն է, իսկ դա պահանջում է կառավարությանը կրկին վստահություն հայտնելու ընթացակարգ։
Անդրիյա Ուրուշաձեին կփոխարինի Զուրաբ Չիաբերաշվիլին։ Ուրուշաձեն նշանակվել է Թբիլիսիի քաղաքապետի հասարակական հարցերով տեղակալ։
Վրաստանում գործող օրենսդրության համաձայն՝ կառավարության կազմի 1/3–ի փոփոխության պարագայում (բայց 5 հոգուց ոչ պակաս) նախագահը կադրային փոփոխություններից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում պետք է ներկայացնի ողջ կառավարությունը՝ խարհրդարանի վստահությունը ստանալու նպատակով։

20 марта парламент Грузии решит вопрос о доверии правительству
Вопрос о выражении доверия правительству будет вынесен на внеочередное заседание 20 марта, сообщает «Новости-Грузия».
Это вопрос встал на повестку дня из-за кадровых изменений в правительстве Грузии. Андрия Урушадзе на посту министра труда, здравоохранения и социальной защиты сменил бывший посол Грузии в Швейцарии Зураб Чиаберашвили. Свою карьеру Урушадзе продолжит на посту заместителя мэра Тбилиси по социальному направлению.
Для выражения доверия правительству необходимо конституционное большинство – две трети от списочного состава парламента, который состоит из 150 депутатов.
Между тем оппозиционная фракция «Единство за справедливость» уже обратилась в организационный комитет парламента с заявкой о приглашении всего кабинета министров на заседание фракции.
По Конституции Грузии, если после последнего утверждения правительства парламентом Кабинет министров обновляется на одну треть (но не менее, чем на пять членов), высший законодательный орган должен заново утвердить обновленный состав правительства.