Մանվել Բադալյանը հավատաց, փոխվեց և արեց իր ասածի հակառակը
ՀՀԿ–ի առաջ քաշած նոր՝ «Հավատանք, որ փոխվենք» կարգախոսը բազում անեկդոտների և մեկնաբանությունների պատճառ է դարձել։ Մարդիկ ամեն օր համոզվում են, որ կարգախոսն այդ հակառակ ձևով է կյանքի կոչվում և որևէ պատճառ չկա հավատալու, որ ՀՀԿ–ն կփոխվի դեպի լավը։ Իշխող ուժի ցուցակն էլ ապացուցում է, որ հիմնականում գործ ունենք մի բան ասող ու լրիվ հակառակ բանն անող մարդկանցից բաղկացած թիմի հետ։
«Ճիշտ կլինի քաղաքացիական ծառայության համակարգում կուսակցական լինելն արգելել «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով»։
Երբեք մտքներովս չի անցնի, որ այս հայտարարությունն ընդամենը մեկ տարի առաջ արել է մի մարդ, ով այսօր Հայաստանի հանրապետական կուսակցության համամասնական ցուցակի 83–րդ տեղում է։ Խոսքս ՀՀ քաղծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանի մասին է։ Ամսաթվերով վերհիշենք, թե ինչպես էր այժմ ՀՀԿ–ի ցուցակով պատգամավոր դառնալու հայտ ներկայացրած Բադալյանը խիստ քննադատության ենթարկում քաղծառայողների կուսակցականացումը։
Նոյեմբեր 29, 2010. «Այո՛, ես եղել և մնում եմ նույն կարծիքին, որ մեր քաղաքական չկայացած համակարգի պայմաններում այսքան կուսակցականացնել, այսքան ամեն ինչ փորձել նայել կուսակցական պրիզմայով... ոչ միայն չի բխում քաղաքացիական ծառայության շահերից, այլև պետական կառավարման համակարգի շահերից և նրա արդյունավետ գործունեության կազմակերպման հրամայականից»։
Մարտ 02, 2010. «Կուսակցականացման միտում ենք անընդհատ տեսնում աշխատակազմերում։ Հատկապես կոալիցիոն կառավարության դեպքում, երբ գրեթե բոլոր նախարարները տարբեր կուսակցությունների անդամներ են, յուրաքանչյուր աշխատակազմում մարմինների ղեկավարների կողմից կուսակցականացման ավելորդ ջանասիրություն եմ նկատում և ուզում եմ ասել, որ դա իրենց պատիվ չի բերում։ Իրենց պատիվ կբերի, եթե աշխատակազմերը համալրվեն որակյալ, բանիմաց, փորձառու մասնագետներով ու մարդկանցով ... Տեսնում ես՝ երեկ հանրապետական էր, այսօր «Օրինաց երկրի» կրծքանշանով է, որովհետև երեկ չէ առաջին օրը նախարար է դարձել օրինացերկրացին։ Հիմա վաղը դաշնակցականը, հանրապետականը կգա՝ կդառնա։ Մեղք է այս ժողովուրդը, մե՛ղք է։ Այդ արժեքային համակարգի տեր մարդուց լուրջ պետական ծառայող դուրս չի գալու, ինքան ուզում ես՝ հղկի, շտկի, ինչքան ուզում ես՝ պահանջի. սկզբունք չկա ... Կան շատ-շատերը, ովքեր մի քանի կուսակցական տոմսեր են կրում իրենց տարբեր գրպաններում։ Նման մարդկանց հետ շատ հեշտ չէ մեծ արդյունքների հասնել։ Եկեք կոչ անենք նման մարդկանց, որ մի քիչ ավելի սկզբունքային լինեն։ Նման մարդն իր աշխատանքում չի կարող սկզբունքային լինել ... Առաջ հարում էր, ասենք թե, չգիտեմ՝ ում, հիմա հարում է Նժդեհին։ Այդ մարդու անունն էլ է էժանանում։ Այդ մեծ մարդն ափսոս է, որ այսքանին այսպես տեղի-անտեղի տալիս են»։
Մայիս 06, 2010. «Մեր կուսակցությունները կարծես դառնում են աշխատանքային բորսաներ։ Ստանում ենք անձնագրերում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու առաջարկներ, որոնք շատ կամայական են։ Հայաստանում ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ բազմաթիվ քաղծառայողներ տարբեր գրպաններում տարբեր կուսակցությունների անդամատոմսեր են պահում։ Խոսքս ուղղում եմ կոալիցիոն կուսակցությունների գործընկեր նախարարներին։ Դուք ինձանից լավ գիտեք, թե ինչ թեկնածուներ են առաջարկում ձեզ, դուք էլ ամեն գնով ուզում եք անցկացնել»
Նոյեմբեր 28, 2011. «Ցանկացած երկրի պետական շահ բարձր է կուսակցական շահից»։
Հիմա ի՞նչ պետք է անի այն քաղծառայողը, ում ստիպել էին իր տեղը պահելու համար կուսակցություն մտնել, բայց լսելով իր շեֆի «առյուծիկաթային» ու սկզբունքային հայտարարությունը՝ որոշել էր հավատալ նրան ու փոխվել՝ դառնալ անկուսակցական, անկաշկանդ ու իշխող կուսակցությունների գրասենյակների ուղղությամբ հայացքը չուղղող քաղծառայող։ Ի՞նչ անի նա, երբ տեսնում է, որ քաղծառայության հարցերով զբաղվող Մանվել Բադալյանը սեփական օրինակով ցույց է տալիս, որ պետք է մտնել կուսակցության (տվյալ դեպքում ՀՀԿ–ի) տանիքի տակ, որպեսզի ապահովագրվես աշխատանք կորցնելուց։
ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակում հայտնվելով՝ ի՞նչ «մեսիջ» է քաղծառայողներին հաղորդել Մանվել Բադալյանը։ Հաշվի առնելով Քաղծառայության խորհրդի նախագահի նախկինում տված ձևակերպումները՝ կարող ենք ասել, որ նրա հայտնվելը ՀՀԿ–ի ցուցակում փաստացի նշանակում է՝ քո տեղը պահելու համար անպայման պետք է դառնաս կուսակցական կամ տեղ ունենաս իշխող ուժի ցուցակում, լինես կաշկանդված, հաշվի առնես միայն կուսակցական ու հատվածական շահը, լինես անսկզբունքային, զուրկ լինես արժեքային համակարգից և այլն ու էլի այսպիսի փիս–փիս բաների կրող լինես։
Ի դեպ, մի առիթով էլ Մանվել Բադալյանը հայտարարել է. «Քաղծառայողը պետք է կարողանա պաշտպանվել։ Ես ուզում եմ պաշտպանել նրանց, ովքեր իրենք են ուզում պաշտպանել իրենց։ Ես չեմ ուզում վախկոտ և անսկզբունք մարդկանց պաշտպանել»։
Փաստորեն, Բադալյանն ինքն իրենից էլ չկարողացավ իրեն պաշտպանել։ Բա էլ ինչու՞ էր «մուննաթ» գալիս շարքային քաղծառայողների վրա, ովքեր տեսնելով հայաստանյան բարքերը՝ կուսակցականացվում էին։

Бадалян поверил, изменился и поступил вопреки своим словам
Выдвинутый РПА новый лозунг «Поверим, чтобы измениться» стал поводом для многочисленных анекдотов и комментариев. Люди каждый день убеждаются, что этот лозунг воплощается в жизнь с точностью наоборот, и нет никаких причин верить в то, что РПА изменится. Список же правящей силы доказывает, что мы имеем дело с командой, состоящей из говорящих одно, а делающих совершенно другое людей.
«Было бы правильно, чтобы законом «О гражданской службе» запретили гражданским служащим быть партийными».
Никогда бы ни подумала, что это заявление всего лишь год назад сделал человек, который сегодня занимает 83-е месте в пропорциональном списке Республиканской партии Армении. Речь идет о председателе Совета гражданской службы Манвеле Бадаляне. Давайте вспомним, как включенный сейчас в список РПА кандидат подвергал в разные годы резкой критике партизацию гражданских служащих.
29 ноября  2010 года: «Я был и остаюсь при мнении, что в условиях нашей несостоявшейся политической системы попытка партизировать и смотреть на всë сквозь партийную призму не исходит не только из интересов гражданской службы, но и из интересов политического управления и организации ее эффективной деятельности».
2 марта 2010 года:  «Мы постоянно видим тенденцию к партизации в аппаратах, особенно – в случае с коалиционным правительством, когда почти все министры являются членами различных партий. В любом аппарате со стороны  руководителей органов наблюдаю излишнее усердие по партизации и хочу сказать, что это не делает им чести. Другое дело, если бы аппараты пополнялись квалифицированными, компетентными, опытными специалистами и людьми».
«Видишь, вчера он был республиканцем, а сегодня – со значком «Оринац еркир», поскольку позавчера министром стал «оринацеркировец». Теперь, если завтра придет дашнакцакан или республиканец, то он станет членом этой партии? Просто жалко этот народ. Из человека с такой системой ценностей серьезный госслужащий не выйдет. Сколько ни исправляй, сколько ни требуй! Принципа нет».
«Есть много таких, которые в разных карманах носят партийные билеты нескольких партий. С такими людьми крайне трудно добиться больших результатов. Давайте призовем подобных людей, чтобы они были немного более принципиальными. Подобный человек не может быть принципиальным на своей работе».
«Раньше были чьими-то сторонниками, сейчас стали сторонниками Нжде. Имя этого человека девальвируется. Жалко этого великого человека, что его имя упоминают и к месту, и не к месту».
6 мая 2010 года: «Наши партии уподобляются биржам труда. В Армении сложилась ситуация, когда многочисленные гражданские служащие держат в разных карманах партбилеты разных партий. Я обращаюсь к министрам, которые лучше меня знают, каких кандидатов им предлагают, и любой ценой хотят провести их».
28 ноября 2011 года: «Государственный интерес любой страны выше партийного».
Что теперь делать тем бедным гражданским служащим, которых заставили войти в партию для сохранения своих мест и которые, услышав заявление «набравшегося храбрости» шефа, решили поверить ему и измениться, став беспартийными и независимыми? Что им делать, когда они видят, что занимающийся вопросами гражданской службы Манвел Бадалян собственным примере показывает, что нужно войти под крыло партии (в данном случае – РПА), чтобы застраховаться от потери работы?
Какой мессидж послал своим сотрудникам Манвел Бадалян, войдя в список РПА? Учитывая прошлые высказывания председателя Совета гражданской службы, можно сказать, что внесение его имени в список РПА фактически означает, что для сохранения своего места нужно стать членом РПА или войти в список правящей партии, стать зависимым, учитывать лишь интересы партии и определенного круга лиц, быть беспринципным, лишенным системы ценностей и так далее.
Кстати, однажды Манвел Бадалян заявил: «Гражданский служащий должен суметь защититься. Я хочу защищать тех, которые сами хотят этого. Я не хочу защищать трусливых и беспринципных людей».
Фактически, Бадалян не смог защитить и самого себя. Зачем же тогда он «наезжал» на рядовых гражданских служащих, которые, видя царящие в стране нравы, вступали в ряды партий?