Փիթեր Սեմնեբի. «Մենք ողջունում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը և հույս ունենք, որ բանակցություններն առաջ կընթանան»
Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Փիթեր Սեմնեբին հանդիպումներ է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Ռեգնում» գործակալությունը, Փիթեր Սեմնեբին լրագրողներին ասել է, որ քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և Եվրամիության հարաբերությունները, մասնավորապես՝ Պրահայում «Արևելյան գործընկերություն» հռչակագրի և «Հարավային միջանցքի» համաձայնագիրի ստորագրումից հետո, ապա՝ Թուրքիայի դերը տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Բաքու, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորմումը։
-Մայիսի 7-ին և 8-ին «Արևելյան գործընկերություն» հռչակագիրը և «Հարավային միջանցքի» համաձայնագիրը համարվում են կարևոր փաստաթղթեր և բավարար հիմք են տալիս Ադրբեջանի ու Եվրամիության հետագա հարաբերությունների համար։ «Արևելյան գործընկերություն»-ը մասնակիցներին նոր հնարավորություն է տալիս՝ երկկողմ հարաբերություններ ստեղծել Եվրամիության հետ,- ասել է Սեմնեբին։
Ինչ վերաբերում է «Արևելյան գործընկերության» կետին՝ Եվրամիության ազատ առևտրի գոտի մուտք գործելու մասին Ադրբեջանի հայցին, ապա Փիթեր Սեմնեբին հաստատել է, որ ազատ առևտրի համար երկիրն իրոք պետք է լինի «Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության» անդամ։
-Մենք հետաքրքրված ենք, որ Ադրբեջանը դառնա «Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության» անդամ։ Հույս ունենք, որ բանակցությունները հաջողությամբ կավարտվեն,-ասել է նա։
անդրադառնալով անցագրային ռեժիմին՝ Սեմնեբին ընդգծել է, որ նման խնդիրներ «Արևելյան գործընկերությունում» կան. «դա վաղը չի լինի, բայց կքննարկվի»։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ներկայիս իրավիճակի մասին նա ասել է. «Մենք ողջունում ենք Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը և հույս ունենք, որ բանակցություններն առաջ կընթանան։ Սա Եվրամիության համար շատ կարևոր շրջան է։ Եվրամիությունը կարող է ներդրում ունենալ այս գործընթացում։ Երբ կստեղծվի այդպիսի հնարավորություն, մենք պատրաստ ենք այն անելու։ Այն աջակցություն կլինի Մինսկի խմբին, այն աջակցություն կլինի ԵԱՀԿ-ին։ Այնպես որ, մենք դա ինքնուրույն չենք անի։ Շատ կարևոր է, որ միջազգային հանրության ջանքերը համակարգված լինեն»։
Պատասխանելով այն հարցին, թե Թուրքիայի և Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորումը ղարաբաղյան հակամարտության վրա ի՞նչ ազդեցություն կունենա, Սեմնեբին ընդգծել է, թե դրանք երկու տարբեր հարցեր են, որոնք, այնուամենայնիվ, ակնհայտորեն ազդում են մեկը մյուսի վրա։

Питер Семнеби: «Евросоюз надеется на продвижение в карабахском урегулировании»
Спецпредставитель Евросоюза по Южному Кавказу Питер Семнеби провел встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и министром индел Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым. Как сообщает ИА Regnum, Питер Семнеби заявил журналистам, что на встречах были обсуждены отношения между Азербайджаном и ЕС, в частности, после подписания декларации «Восточное партнерство» и соглашения о «Южном коридоре» в Праге, а также  вопрос нагорно-карабахского урегулирования,  роль Турции в регионе и, в частности, недавний визит премьер-министра Турции Реджепа Эрдогана в Баку.
«Подписанные 7 и 8 мая декларации по Восточному партнерству и соглашение по Южному Коридору являются очень важными документами и создают солидную базу для дальнейших отношений между Азербайджаном и Евросоюзом. «Восточное партнерство» представит участникам-партнерам новые возможности по двусторонним отношениям с ЕС», - отметил Семнеби.
Что касается пунктов «Восточного партнерства» об упрощении визового режима и вступления Азербайджана в свободную торговлю с ЕС, то Питер Семнеби подтвердил, что для свободной торговли с Европой страна действительно должна быть членом Всемирной торговой организации (ВТО).
«Мы заинтересованы в том, чтобы Азербайджан стал членом ВТО. Надеемся, что переговоры о членстве завершатся успешно», - сказал Семнеби.
По поводу упрощения визового режима Семнеби заявил, что такие цели в «Восточном партнерстве» есть, и, что «это не завтра, но будет обсуждаться».
Комментируя нынешнюю ситуацию по переговорам вокруг нагорно-карабахского конфликта, Питер Семнеби заявил: «Мы поддерживаем усилия Минской группы и надеемся, что эти переговоры продвинутся вперед. Это очень важный этап для Европейского союза. ЕС может внести вклад в этот процесс. Когда появятся такие возможности, мы готовы это сделать. Это станет поддержкой усилий Минской группы, поддержкой усилий ОБСЕ. Так что мы не будем делать это самостоятельно. Очень важно обеспечить, чтобы усилия международного сообщества были скоординированы».
Отвечая на вопрос, какое влияние будет иметь на разрешение нагорно-карабахского конфликта нормализация отношений между Турцией и Арменией, Семнеби заявил, что это два различных процесса, которые, очевидно, все же влияют друг на друга.