Ֆուտբոլը դարձել է ՀՀԿ գերին
Ֆուտբոլը Հայաստանում ոչ միայն քաղաքականացվել է, այլ պարզապես դարձել է քաղաքականության, իսկ ավելի ճիշտ, ՀՀԿ-ի գերին: Սկզբում ֆուտբոլը զոհաբերվեց «նախաձեռնողական» դիվանագիտությանն ու մեր հավաքականի մարզաշապիկի վրայից մեկ գիշերվա ընթացքում անհետացավ Արարատը։ Հիմա ներքին «նախաձեռնողականություն» է։
Այսպես, այս տարվա հունվարի վերջին ֆուտբոլի ֆեդերացիան որոշում կայացրեց, որ Ֆուտբոլի 2011-2012 թթ Հայաստանի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ հանդիպումը պետք է կայանա Գյումրիում: Միաժամանակ ՀՖՖ մրցումների կազմակերպման եւ անցկացման բաժինը որոշում կայացրեց, որ եզրափակիչը պետք է կայանա ոչ թե մայիսի 10-ին, ինչպես որոշված էր, այլ ապրիլի 29-ին: Իսկ մինչ այդ «Շիրակ» ակումբը դարձել էր գործարար, «Սովռանո» ընկերության սեփականատեր Արման Սահակյանի սեփականությունը: Հենց այդ մրցաշարում թիմը գրավեց վերջին տեղը, բայց հատուկ որոշումով Գյումրիի ակումբը պահպանեց տեղը բարձրագույն խմբում: Իսկ երբ ՀՖՖ-ն որոշում կայացրեց, որ այս տարվա գավաթի եզրափակիչը կայանալու է Գյումրիում, արդեն իսկ պարզ էր, որ եզրափակիչում անպայման խաղալու է Արման Սահակյանի թիմը: Կարելի է կռահել, թե կիսաեզրափակչից առաջ ինչպես են համոզել Միխայիլ Բաղդասարովին, որ նա առանց ավելորդ դիմադրության եզրափակչի ուղեգիրը զիջի Գյումրիի թիմին: Հիմա էլ արդեն համառ լուրեր են շրջանառվում, որ եզրափակիչում «Շիրակը» անպայման հաղթելու է «Իմպուլսին»: Կարելի է նույնիսկ հետաքրքրվել, թե բուքմեյքերները ընդհանրապես խաղադրույք վերցնելո՞ւ են այս խաղի հաղթողի վերաբերյալ, թե՞ ոչ:
Կարող է հարց առաջանալ, թե ինչ վատ կամ տարօրինակ բան կա նրա մեջ, որ եզրափակիչը կայանալու է Գյումրիի վերակառուցված մարզադաշտում: Առաջին հայացքից, իրոք, որ չկա: Ավելին, վատ չէ, որ խաղը կայանալու է վերակառուցված մարզադաշտում, բայց եթե մի փոքր ավելի ուշադիր լինենք, ապա կհասկանանք, որ ֆուտբոլը դարձել է ՀՀԿ-ի եւ «Շիրակ» ակումբի սեփականատիրոջ, պատգամավորի թեկնածու Արման Սահակյանի քարոզարշավի բաղկացուցիչ մասը: Իհարկե, նրանք կարող են պնդել, թե ֆուտբոլը քաղաքականության հետ որեւէ կապ չունի, բայց այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչու մարզադաշտի բացումը եւ գավաթի եզրափակիչը չանցկացնել հենց մայիսի 10-ին` ընտրություններից մի քանի օր հետո: Պատասխանն էլ շատ պարզ է` մայիսի 6-ին արդեն կայանալու են ընտրությունները եւ եզրափակիչը եւ մարզադաշտի բացումը այդ դեպքում չեն կարող ծառայացվել ՀՀԿ-ի շահերին:
Ի դեպ, այն, որ գավաթի եզրափակչին մասնակցելու է Գյումրիի «Շիրակը», մեկ անգամ եւս ապացուցում է, որ այս միջոցառումը զուտ նախընտրական բնույթ ունի: Մեկ անգամ եւս կրկնենք, որ այս ակումբը պատկանում է պատգամավորի թեկնածու, «Սովռանո» ընկերության սեփականատեր Արման Սահակյանին: Ստացվում է, որ ֆուտբոլը ստորացվեց: Ստորացվեցին նաեւ ֆուտբոլասերները: Ստորացվեց նաեւ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան: Եթե այդպես չլիներ, ապա գավաթի եզրափակիչը կանցկացվեր հենց մայիսի 10-ին:
Պատկերացնում եք, թե ինչ կլիներ Իտալիայում կամ Անգլիայում եւ նույնիսկ Զիմբաբվեում, եթե ֆուտբոլի գավաթի եզրափակիչը հարմարեցվեր պատգամավորի թեկնածուներից մեկի նախընտրական արշավին: Իսկ ՀՖՖ նախագահ, պատգամավորի թեկնածու Ռուբեն Հայրապետյանը դեռ համապատասխան պարզաբանում չի էլ տվել, թե ինչու այնպես ստացվեց, որ գավաթի եզրափակիչը մայիսի 10-ի փոխարեն կայանալու է ապրիլի 29-ին:
Ինչ վերաբերում է Գյումրիի մարզադաշտին, ապա այն բավական տխուր տպավորություն է թողնում եւ հիշեցնում, թե ինչ վիճակում է հայտնվել մեր երկրի տնտեսությունը: Երկրի երկրորդ քաղաքն անհամեմատ ավելի լավ մարզադաշտ պետք է ունենա, բայց սա բոլորովին այլ խոսակցություն է:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, գավաթի եզրափակիչին ներկա է լինելու նաեւ Սերժ Սարգսյանը եւ այդ խաղը վերածվելու է Հանրապետական կուսակցության նախընտրական շոուի:

Футбол стал заложником РПА
Футбол в Армении не только политизировался, но и просто стал заложником политики, а точнее, РПА. Сначала футбол был принесен в жертву «инициативной» дипломатии и за одну ночь со спортивной формы нашей сборной исчезло изображение Арарата. Сейчас настало время для внутренней «инициативности».
Так, в конце января этого года Федерация футбола Армении (ФФА) приняла решение, что финальная встреча Кубка Армении 2011-2012гг. должна пройти в Гюмри. Одновременно отдел ФФА по организации и проведению турниров принял решение, что финал должен состояться не 10 мая, как было решено ранее, а 29-го апреля.  Примечательно, что до этого клуб «Ширак» стал собственностью предпринимателя, владельца компании «Соврано» Армана Саакяна.
Ранее в этом турнире команда заняла последнее место, но специальным решением гюмрийский клуб сохранил место в группе сильнейших. Когда же футбольная федерация приняла решение, что в этом году финал кубка пройдет в Гюмри, то уже было ясно, что в финале обязательно будет играть команда Армана Саакяна. Можно догадываться, как уговаривали Михаила Багдасарова перед полуфиналом, чтобы он без лишнего сопротивления уступил путевку в финал команде из Гюмри. Теперь же муссируются упорные слухи о том, что в финале «Ширак» обязательно одержит победу над «Импульсом». Можно даже поинтересоваться, будут ли вообще букмекеры принимать ставки относительно победителя этого матча.
Может возникнуть вопрос, мол, что плохого или странного в том, что финал состоится на реконструированном стадионе города Гюмри. На первый взгляд, действительно, в этом ничего плохого или странного в этом нет. Если же посмотрим внимательнее, то поймем, что футбол стал составной частью предвыборной кампании РПА и собственника клуба «Ширак», кандидата в депутаты Армана Саакяна. Конечно, они могут утверждать, что футбол не имеет никакого отношения к политике, но в таком случае напрашивается вопрос: почему бы не провести открытие стадиона и финал Кубка 10 мая – через несколько дней после выборов? Ответ очень прост: 6-го мая состоятся выборы и после этого финал и открытие стадиона не смогут служить интересам РПА.
Кстати, то, что в финале Кубка будет участвовать гюмрийская команда «Ширак», лишний раз доказывает, что это мероприятие носит сугубо предвыборный характер. Еще раз повторим, что этот клуб принадлежит кандидату в депутаты, собственнику компании «Соврано» Арману Саакяну. Выходит, что футбол был унижен. Унижены и любители футбола, и Федерация футбола Армении. Если бы всё было иначе, то финал Кубка провели бы 10-го мая.
Представляете, если бы в Италии или Англии и даже в Зимбабве, финал кубка страны был подогнан под предвыборную кампанию одного из кандидатов в депутаты? А президент ФФА, кандидат в депутаты от РПА Рубен Айрапетян еще даже не дал соответствующего разъяснения относительно причин проведения финала Кубка не 10-го мая, а 29-го апреля.
Что касается гюмрийского стадиона, то он производит достаточно печальное впечатление и напоминает, в каком состоянии оказалась экономика нашей страны. Второй город страны должен иметь несравненно лучший стадион, но это совершенно другая тема.
По нашим данным, на финале Кубка будет присутствовать и Серж Саргсян, а игра превратится в предвыборное шоу РПА.