«Հայկական ժամանակի» հարցազրույցը երգահան Ռուբեն Հախվերդյանի հետ, ով մայիսի 1–ին Ձախ Հարութի հետ միասին Ազատության հրապարակում համերգ է տալու «Ժառանգության» ներկայացուցիչների համար
–Պարո՛ն Հախվերդյան, տեղյա՞կ եք, որ «Ժառանգությունն» իր տեղերը տեղամասերում տրամադրել է Հանրապետական կուսակցությանը, և ինչպե՞ս եք դրան վերաբերվում։
–Եթե տենց բան լինի, կգնդակահարեմ նրանց։ Անհնար է, ճիշտ չես ասում։
–Փաստեր կան։ Իսկ ո՞ւմ եք պատրաստվում գնդակահարել։
–Այսինքն ո՞նց՝ տրամադրել է Հանրապետականին, իրոք տենց բան կա՞։
–Որոշ տեղամասերում «Ժառանգության» փոխարեն Հանրապետականի ներկայացուցիչներ են հանձնաժողովի անդամներ։
–Էդ ես չգիտեի, ես ձեզնից եմ լսում առաջին անգամ։ Ես հեսա զանգ կտամ ում որ պետք ա, ինչ որ պետք ա՝ կասեմ։ Ո՞նց կարող ա տենց բան լինի։
–Իսկ հնարավո՞ր է՝ դրա արդյունքում, այդ խոսակցությունից հետո, համերգ տեղի չունենա։
–Գիտե՞ս ինչ՝ էս աշխարհում ամեն ինչ հնարավոր ա։
–Քանի որ համերգ եք տալու «Ժառանգության» համար, ուզում էի իմանալ նաև՝ այդ կուսակցության գաղափարակի՞ցն եք։ Այս անգամ իրենց հե՞տ եք։
–Ներողություն, ես գաղափարակիցը չեմ որևէ մեկի, ես իմ գաղափարներն ունեմ, ոչ մեկին ծառա չեմ, ու ինձ բացարձակ չի հետաքրքրում։ Ես դաշնակցական գաղափարներով եմ տառապում, էսպես ասած։
–Բա ինչո՞ւ եք այս տարի «Ժառանգության» հետ։
–Այսի՞նքն։ Դաշնակցությունն ինձնից երգ ուզեց, ես տվեցի։ Իմ փեշակը իմ երգն ա, և իմ ընտանիքը դրանով է ապրում, այսինքն՝ ես համերգով եմ փող աշխատում։
–Գաղտնի՞ք է՝ ինչքան գումար է ձեզ տրամադրել «Ժառանգությունը»։
–Իհարկե, նախ՝ ոչ մի բան էլ չի տրամադրել, և հետո՝ ինձ համար կարևորություն չունի։ Բայց նրբություններ կան, որ պետք է հասկանանք։
–Եթե Դաշնակցությունն էլ ձեզ դիմի՝ համերգով հանդես գալ իրենց կուսակիցների առջև, կհամաձայնե՞ք։
–Անպայման, իհարկե՝ իրենց համար էլ համերգ կտամ, ինչի՞ մասին է խոսքը։ Իմ արհեստը երգ երգելն է։ Ես հարգում եմ Վահանին Հովհաննիսյանին, ես իրոք ուզում եմ՝ Վահանը դառնա պրեզիդենտ, դուք դրա մեջ կրիմինալ բա՞ն եք տեսնում։ Ես միշտ էլ դաշնակցական գաղափարի կողմնակից եմ, դա հարց չի։ Հիմա էս մարդն է կանչել, եթե վաղը Հանրապետականը կանչի համերգ տալու, կգնամ Հանրապետականի համար համերգ կտամ։ Այսինքն, եթե նրանք վարձրատրեն, ես կգնամ կերգեմ, ի՞նչ է եղել։ Թեև Հանրապետականի համար չեմ երգի, մեկ էլ ՕԵԿ ա, ինչ ա, դրա համար։
–Ձեր կարծիքով՝ ո՞ր ուժերը խորհրդարան կանցնեն այս ընտրությունների արդյունքում։
–Ես կուզենայի, որ ազնիվ մարդիկ անցնեին, որ բացի կուսակցությունից՝ ունեն անհատական կարծիք։ Զարգացած մարդիկ, որպեսզի մեր օրենսդիրները գոնե մի քիչ զարգացած լինեն, ոչ թե տգետների ինչ–որ խումբ ոչխարի համառությամբ մտնի խորհրդարան։
–Օրինակ, ձեր կարծիքով, Հանրապետական կուսակցությունն էլի մեծամասնություն կկազմի՞։
–Ես, ճիշտն ասած, վախենում եմ էդ բանից, վախենում եմ, բայց չգիտեմ. կկազմի, թե չի կազմի, դա ցույց կտա ընտրությունները։
Իսկ «Բարգավաճի» շանսերը ո՞նց եք գնահատում։
–Ընդեղ էլ շատ մտերիմ մարդիկ ունեմ, շատ լավ մարդիկ կան, զարգացած մարդիկ կան, բայց ճիշտն ասած, էդքան շատ չեմ խորանում քաղաքականության մեջ, իմ գործը երգելն ա։

Интервью музыканта Рубена Ахвердяна газете «Айкакан жаманак», который 1-го мая вместе с Арутом Памбукчяном (Дзах Арут) даст концерт на площади Свободы для представителей партии «Наследие».
-Господин Ахвердян, известно ли Вам, что партия «Наследие» предоставила свои места в участковых избирательных комиссиях РПА, и как Вы к этому относитесь?
-Если это так, то я расстреляю их. Это невозможно, Вы говорите неправду.
-Но ведь есть же факты. А кого Вы готовитесь расстрелять?
-То есть, как это предоставила РПА? На самом деле?
-В некоторых избирательных участках вместо «Наследия» членами комиссий являются представители РПА.
-Мне об этом неизвестно. Впервые слышу об этом от вас. Я сейчас позвоню кому надо и скажу то, что нужно. Как такое может быть?
-Может ли после этого разговора Ваш концерт быть отменен?
-Знаете что, в этом мире всё возможно.
-Так как Вы будете давать концерт для «Наследия», то хотелось бы узнать, являетесь ли Вы единомышленником данной партии? На этот раз Вы с ними?
-Извините, но я не являюсь чьим-либо единомышленником. У меня есть своя идеология и не являюсь чьим-либо слугой. Можно сказать, что я разделяю идеи «Дашнакцутюн».
-Почему тогда в этом году Вы с «Наследием»?
-То есть? «Дашнакцутюн» тоже попросила у меня песню, и я написал ее для нее. Моим ремеслом является песня, и я содержу этим свою семью, зарабатываю деньги концертами.
-Если не секрет, то сколько Вам заплатила партия «Наследие»?
-Во-первых, она мне ничего не заплатила, а, во-вторых, для меня это не имеет значения. Однако есть тонкости, которые надо понять.
- Согласитесь ли Вы, если «Дашнакцутюн»  также обратится с просьбой провести для нее концерт?
-Безусловно. Конечно же я дам для нее концерт, о чем речь? Моим ремеслом является исполнение песен. Я уважаю Ваана Ованнисяна, и я действительно хочу, чтобы Ваан стал президентом. Вы видите в этом что-то криминальное? Я всегда был сторонником идеологии «Дашнакцутюн» - это не вопрос. Сейчас меня позвал выступить этот человек, если же завтра позовет Республиканская партия, то я дам концерт и для не. То есть, если они оплатят мое выступление, то я пойду и спою. Хотя…для Республиканской партии, наверное, не спою, так же, как и для «Оринац еркир».
-Какие силы, на Ваш взгляд, пройдут в парламент во время этих выборов?
-Мне бы хотелось, чтобы прошли честные люди, которые кроме партийного имеют свое личное мнение, чтобы наши законодатели были хотя бы немного развитыми, а не были группой  невежд, с упорством баранов вошедших в парламент.
-Как, по-вашему, будет ли РПА снова иметь в парламенте большинство?
-Честно говоря, я боюсь этого. Не знаю, составит ли РПА большинство – это покажут выборы.
-А как вы оцениваете шансы «Процветающей Армении»?
-Там тоже есть очень близкие мне люди. Там есть очень хорошие, развитые люди, но, честно говоря, я не слишком углубляюсь в политику – мое дело петь.