Ստեփան Մարգարյան. «Կարևոր է ընտրողների կամքը»
ԲՀԿ համամասնական ցուցակի անդամ Ստեփան Մարգարյանն անդրադարձել է ԱԺ ընտրությունների արդյունքներին ու իր տեսակետը ներկայացրել հետագա զարգացումների վերաբերյալ։
-Ինչպե՞ս եք մեկնաբանում ընտրություններից հետո ստեղծված վիճակը: Արդյո՞ք, ՀՀ Ազգային Ժողովում կձևավորվի որևէ ֆորմատով քաղաքական կոալիցիա:
–Ընտրությունների արդյունքում ստեղծվեց մի իրավիճակ, որը տարբեր քաղաքական ուժերի պոտենցիալի օգտագործման, ներքաղաքական համերաշխության և համագործակցության տեսակետից այնքան էլ նպաստավոր չէ: Փաստորեն ՀՀ Ազգային Ժողովում Հանրապետական կուսակցությունը ստացավ քաղաքական մենաշնորհի իրավունք: Ինչպե՞ս դա կանդրադառնա երկրի զարգացման հետագա ընթացքի վրա (որն ի դեպ ամենաշատն է հետաքրքրում ազգաբնակչությանը), գուշակություններ չանենք, շատ արագ կերևա:
Քաղաքական կոալիցիաներ տարբեր ժամանակներում տարբեր ֆորմատներով միշտ էլ ձևավորվել են: Երբեմն նրանց աշխատանքը արդյունավետ է եղել: Այնպես որ այս անգամ ևս բացառել դա բոլոր քաղաքական ուժերի համար չեմ կարող: Իրավիճակն այլ է ԲՀԿ-ի մասնակցության առումով: ԲՀԿ-ն ստացել է Հայաստանի պայմաններում շատ մեծ քանակությամբ իրական ձայներ, մոտ կես միլիոն: Ամեն ինչից զատ շատ կարևոր է վերլուծել և ի նկատի ունենալ ընտրողների կամքը: Կարծում եմ քաղաքական գործունեության արդյունավետ շարունակման համար շատ կարևոր է մշտապես արտահայտել ընտրողների կամքը և հենվել նրանց վրա: Մի կարևոր հանգամանք ևս. քաղաքական որևէ ուժի կողմից բացարձակ մեծամասնություն ունենալու պարագայում ես չեմ տեսնում որոշումների ընդունման վրա ազդելու արդյունավետ մեխանիզմ: Այնպես որ, ամեն ինչից բացի, վտանգ կա ստանձնել պատասխանատվություն` առանց արդյունավետ լծակների: Այս ամենը նկատի ունենալով, չեմ կարծում, թե ԲՀԿ-ի մասնակցությունը հնարավոր կոալիցիային` ճիշտ է:

Степан Маркарян: «Важно волеизъявление избирателей»
Член пропорционального списка ППА Степан Маркарян прокомментировал в беседе с «А1+» результаты выборов НС и представил свое видение дальнейших развитий.
-Как бы Вы оценили сложившуюся после выборов ситуацию? Сформируется ли в парламенте какая-либо формальная коалиция?
-В результате выборов сложилась такая ситуация, которая не слишком благоприятна для использования потенциала различных политических сил, внутриполитического согласия и сотрудничества. Фактически, в Национальном собрании РА Республиканская партия Армении получила право политической монополии. Насчет того же, как это отразится на будущем развитии страны (что, кстати, более всего интересует население), прогнозов делать не хотелось бы – скоро все станет видно.
В различное время политические коалиции в том или ином формате всегда формировались. Иногда ее работа была результативной. Так что, исключить эту возможность для всех политических сил не могу. Ситуация совсем иная в плане участия ППА. «Процветающая Армения» получила в условиях Армении очень большое количество реальных голосов – почти полмиллиона.  Очень важно проанализировать и принять к сведению волеизъявление избирателей. Думаю, что для плодотворного продолжения политической деятельности важно постоянно выражать волю избирателей и опираться на нее. Еще одно важное обстоятельство: я не вижу результативного механизма влияния на принятие решений в случае обладания какой-либо политической силой абсолютным большинством. Так что, помимо прочего, есть опасность того, что ответственность будет перенята без серьезных рычагов воздействия. Учитывая всё это, не думаю, что участие ППА в возможной коалиции будет правильным.