Բոլշևիզմը` գործողության մեջ
Հայաստանում տնտեսական բոլշևիզմ կառուցելու փորձ է արվում։ Այս մասին ահազանգվում էր դեռևս 2007 թ.-ից, երբ նոր ձևավորված խորհրդարանը, արտահերթ ռեժիմով, կողմ քվեարկեց պարզեցված հարկի փաստացի վերացմանը։ Ակնհայտ էր, որ դրանից հետո բիզնեսի վերաձևման քաղաքականություն էր իրականացվելու։ Այն ժամանակ վարչապետն էր ՀՀ ներկա նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Հետագայում Տիգրան Սարգսյանն իր նախորդից ընդունեց վարչապետական հերթափոխը, և համատեղ շարունակեցին սկսածը. ՀԴՄ-ների տեղադրում, տոնավաճառային հարձակումներ, արշավ անհատ տաքսու վարորդների դեմ և այլն։
Բիզնեսի փոքր ու միջին շերտերն այդ ընթացքում միայնակ էին պայքարում իրենց շահերի համար և «ընկան» իշխանությունների հետ անհավասար մարտում։ Կառավարությունը փոքրից սկսեց ու գնում է դեպի իր նպատակը, իսկ բիզնես դաշտի այլ հատվածներում (հատկապես՝ խոշորի շրջանում) պատրանքներ կային, թե  իրենց բան չի լինի, և ոչի՛նչ, որ մնացածները ոչնչանում են։ Պարզվեց, որ բոլորն էլ սխալվել են. «աղվեսը» հերթով գալու և տանելու է «կկվի» բոլո՛ր «ձագերին»։ «Բջնի» գործարանի հետ տեղի ունեցածը խոշորին ոչնչացնելու նախերգանքն էր։ Այդ մասին բազմիցս է ահազանգվել։ Սակայն, ավա՜ղ...
Օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով կառավարությունն այժմ ուզում է մտնել խոշորի գրպանը, ապշեցնում է իր փիլիսոփայությամբ։ Ըստ այդմ՝ գործարարները ներկայացվել են հանցագործի կանխավարկածով, իսկ հարկայինի ներկայացուցիչները՝ հրեշտակի։ Եվ քանի որ իշխանության մտածողությունը բոլշևիկյան է, ուստի ընտրվել է մասնավոր բիզնեսում սովետական չեկիստների կամ կոմիսարների ինստիտուտ ներդնելու մեթոդը։
Հարկային նոր փաթեթով, ըստ էության, կառավարությունը ՀԴՄ-ներ է ուզում տեղադրել նաև խոշոր բիզնեսում, պարզապես՝ այդ յուրօրինակ ՀԴՄ-ները խոսելու, լսելու, նայելու և նույնիսկ փռշտալու հատկություն են ունենալու։ Այսինքն, լինելու են կենդանի և շնչավոր ՀԴՄ-ներ՝ հարկայինի ներկայացուցիչների տեսքով։ Սա է այն հիմնական մեխանիզմներից մեկը, որով իշխանությունները «մեկ մարդու տնտեսություն» են կառուցելու։ Դե հիմա պատկերացրեք, թե այդ օրենքի ընդունումը կառավարության համար որքան կարևոր է։ Դա իրենց կենսական շահերն է շոշափում։
Մի քանի դիտարկում. Երևանի ավագանու ընտրություններից մի քանի օր առաջ ներկայացնելով հարկային օրենսդրության այնպիսի փոփոխություն, որով խանգարվելու էր օրենսդիր մարմնի գործարար ներկայացուցիչների անդորրը՝ իշխանությունները ցույց են տալիս, որ.
1.իրենք համարժեք ընկալում չունեն երկրում տիրող գործընթացների վերաբերյալ և չեն գիտակցում նույնիսկ իրենց շահերը՝ մայիսի 31-ից առաջ լարվածություն ստեղծելով յուրայիններ համարվողների շրջապատում,
2.Հայաստանի տնտեսությունն այնպիսի օրհասական վիճակում է (պաշտոնապես հունվար-ապրիլին գրանցվել է ՀՆԱ-ի 9,7% անկում), որ ցանկացած քայլի պետք է դիմել՝ բյուջեն լցնելու նպատակով,
3.խոշոր տնտեսվարողների դեմ դուրս գալու մտադրությամբ կառավարությունն անուղղակի խոստովանում է, որ իրենց ծրագրած գործողությունների առաջին մասն ավարտված է՝ փոքր ու միջին բիզնեսը քամվել է մինչև վերջ և լրացուցիչ ռեսուրսներ կարելի է ստանալ արդեն միայն խոշորներից: Ու, բացի այդ, եկել է նաև խոշորին ոչնչացնելու ժամանակը՝ ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի անվան տակ։
Հարկային օրենսդրության փոփոխությունների նախաձեռնումը կառավարությունն իրականացնում է նաև զուտ ինքնապահպանման բնազդից ելնելով։ Բանն այն է, որ բյուջեի փաստացի սեկվեստր կա, և ընտրություններից հետո շատ մեծ է հավանականությունը, որ բյուջետային հիմնարկների աշխատողների, թոշակառուների և նպաստառուների գումարներն ուշացվեն։
Չեմ զարմանա, եթե հեռուստաքարոզչության մեջ սկսեն հայտնվել այսպիսի տարրեր. «Եթե կառավարության ներկայացրած հարկային փաթեթը չընդունվի, ապա բյուջեն չի կատարվի, իսկ դա կհանգեցնի թոշակների և աշխատավարձերի ուշացման»։ Այդպիսով, գործադիրը կփորձի լյումպեն-պրոլետարիատին գրգռել բիզնեսի դեմ և հանրային այդ շերտերի աջակցությունը ստանալ՝ «թոշակ ենք բաժանելու» թեմայով, ինչպես որ բոլշևիկները խաբեցին ռուս մուժիկին՝ նրան հող ու գործարան խոստանալով, բայց հետո ոչինչ չտվեցին։ Բոլշևիկների բուն նպատակը կուլակաթափությունն էր։ Մեր նեոբոլշևիկներն էլ նույն «գծի» վրա են։
Այս իշխանության բնույթն այնպիսին է, որ իրենք հանգիստ չեն քնում այն մտքից, թե իրենցից բացի՝ ուրիշներն էլ կարող են գումար աշխատել և սեփականություն ունենալ։ «Ես պետք է յուրաքանչյուրի գրպանի փողերը հաշվեմ և վերցնեմ։ Եթե տիրապետեմ երկրում պտտվող բոլոր ֆինանսական հոսքերին, ապա իշխանությանս ոչինչ չի սպառնա։ Ընդդիմախոսներիս էլ ժամանակի ընթացքում կառնեմ ու հավերժ կիշխեմ։ Ինձ փողը պետք է նաև, որպեսզի այդ մեծաքանակ թոշակառուներին բաժանեմ օրինական ընտրակաշառք ՝ թոշակների տեսքով, և արդարացնեմ արձանագրվող ընտրաձայների պատկերը»։ Մոտավորապես սրանք են իշխանական գործողությունների ենթատեքստերը, և նրանց բոլոր քայլերը պետք է ընկալել այդ պրիզմայով։
Նկատենք, որ այդօրինակ ծրագիրը շատ փող է պահանջում։ Դրա համար էլ իշխանությունը ջանք չի խնայում դրսից վարկ բերելու ուղղությամբ, և երբ արդյունքներն այնքան էլ հուսադրող չեն լինում, հարձակվում են հայաստանյան բիզնեսի վրա։ Սկզբում ճզմվեց փոքրը, հետո՝ միջինը, իսկ հիմա հերթը հասել է «դիվան բաշուն»։ Թող որևէ մեկը չմտածի, թե դուրս է մնալու իշխանության տեսադաշտից։ Բոլշևիզմը սահմաններ չի ճանաչում։
Հ.Գ. Եթե կառավարությունը ցանկանում է վերահսկել տնտեսության ստվերը և հարկային տեսուչներ նշանակել մեծ շրջանառություն ունեցողների մոտ, որպեսզի բյուջեն լցվի, ապա ճիշտ կլինի, որ «երկրորդ սերնդի» բարեփոխումները ներառեն նաև «գիշերային թիթեռնիկներին»։ Նրանց շրջանում բավական մեծ չհարկվող շրջանառություն կա։ «Ծառայությունները» մատուցվում են առանց ՀԴՄ կտրոնների՝ դրանով վտանգելով բյուջետային մուտքերը։ Շահո՛ւմ է քաղաքացին, բայց չի՛ շահում պետությունը։ Հետևաբար, պետք է «շահերի բախման և բացահայտման ինստիտուտի» ներդրում իրականացնել։ Եվ, ի դեպ, ՀԴՄ կտրոնի քարոզարշավային կարգախոսը լրիվ առարկայական տեսք կստանա։
Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչ քաղաքակիրթ համակարգ կլինի։ «Կլիենտը» գալիս է «թիթեռնիկի» մոտ և վարում պետության կողմից վերահսկվող, միանգամայն թափանցիկ զրույց-սակարկություն։ Պետության ներկայացուցիչն անմիջապես բացահայտում է կողմերին և նրանց մտադրությունները, իսկ հետո տեղում զննում «արտադրության» ամբողջ գործընթացը, արձանագրում «շարժը», հետևում, որ փաստաթղթաշրջանառությունն իրականացվի, իսկ վերջում էլ «կլիենտին» բարի ճանապարհ մաղթում՝ «Շահում ես դու, շահում է պետությունը» կենաց-լոզուգով։
Այս մեխանիզմի ներդրման օգուտը կրկնակի կլինի. նախ՝ կլցվի բյուջեն, ապա՝ կկրճատվի «բիզնեսի» ստվերը։
Մի խոսքով, գումարներ հայթայթելու կառավարության հնարավորությունները դեռ սահմանափակ չեն, և պարզապես պետք է սպասել դեպքերի զարգացմանը։

Большевизм в действии
В Армении делается попытка отстроить экономический большевизм. Об этом говорилось  еще в 2007 г., когда новый парламент в чрезвычайном режиме проголосовал за фактическую отмену упрощенного налога. Было очевидно, что после этого  начнется политика перераспредения бизнеса.  Тогда премьером был нынешний президент Серж Саргсян. Потом премьерскую вахту принял Тигран Саргсян, и они уже вместе продолжили начатое. Установка расчетно - кассовых машин, набеги на ярмарки, поход на таксистов - индивидуалов и т.д.
Малый и средний бизнес боролся за свои интересы в одиночку и «пал» в неравной борьбе с властями. Правительство, начав с малого, идет к своей цели, в то время как в других нишах бизнеса, в особенности - крупного, люди жили иллюзиями, что с ними ничего не случится, и ничего страшного, если других  уничтожат. Теперь выясняется, что ошибались все: «лиса» заберет всех «птенцов кукушки» подряд.   То, что случилось с заводом «Бжни» - было прелюдией к уничтожению «крупняка». Тревоги по этому поводу было выражено много. Но, увы...
Законодательная инициатива, посредством которой ныне правительство пытается залезть в   карман крупному бизнесу, поражает своей философией. Бизнесмены в ней предстают заведомыми преступниками, налоговые же представители - ангелами. И, поскольку мышление нашей власти большевистское, то и метод ими избран под стать - внедрение в частный бизнес института чекистов  или комиссаров.
Согласно новому налоговому пакету, по существу, правительство хочет установить РКМ в крупном бизнесе, просто эти своебразные РКМ имеют свойства говорить, слышать, смотреть и даже чихать. Т.е. это будут одушевленные РКМ в образе налоговых представителей. Это и есть один из основных механизмов, с помощью которого власти построят «экономику одного человека». А теперь представьте себе, насколько важно для правительства принятие этого закона. Он затрагивает их жизненные интересы.
Несколько наблюдений. Представив за несколько дней до выборов авагани такой проект изменений в налоговое законодательство, который должен был смутить покой бизнесменов - законодателей, власти показывают, что:
-У них нет адекватного представления о происходящих в стране процессах, они не осознают даже своих интересов, создавая напряжения в среде тех, кто считался «своим» перед выборами 31 мая,
-Экономика Армении в таком бедственном положении (официально зарегистрированное падение ВВП за январь - апрель составило 9,7%), что нужно пойти на все, лишь бы наполнить бюджет,
-Выступив против крупных предпринимателей, правительство косвенно признается в том, что первая часть программы завершена: малый и средний бизнес «выдоен» досуха, и дополнительные ресурсы можно получить только  от крупного.  И, кроме того, настало время уничтожить крупный бизнес под лозунгом борьбы с теневой экономикой.
Инициатива изменений в налоговое законодательство правительство осуществляет также из  инстинкта самосохранения. Дело в том, что на самом деле секвестр бюджета существует, и велика вероятность того, что после выборов выплаты работникам бюджетных организаций, пенсионерам и получающим пособие задержатся.
Не удивлюсь, если в телепропаганде появятся блоки типа: «если представленный правительством налоговый пакет не будет принят, то бюджет не будет исполнен, а это приведет к задержкам выплат зарплат и пенсий». Исполнительная власть таким образом попытается настроить люмпен-пролетариат против бизнеса и получить поддержку этих слоев в деле «раздачи пенсий». Примерно так же, как и большевики когда-то обманули русского мужика, обещав ему землю и фабрики, но ничего не дав потом. Целью большевиков было раскулачивание. Наши необольшевики стоят на том же пути.
Природа наших властей такова, что они теряют сон от мысли, что кто-то и кроме них может зарабатывать деньги и иметь собственность. «Я должен пересчитать деньги в кармане каждого и забрать их. Если я овладею всеми денежными потоками в стране, то власти моей ничего угрожать не может. Оппозицию тоже куплю и буду властвовать вечно. Мне нужны деньги еще и для того, чтобы раздать их многочисленным пенсионерам в виде законной избирательной взятки, и суметь потом оправдать картину поданных за меня голосов».  Примерно таковы подтексты действий властей,  и все их шаги необходимо рассматривать через эту призму.
Заметим, что такая программа требует больших денег. Потому-то власть и не жалеет усилий на привлечение иностранных кредитов, а когда результаты усилий оказываются не столь обнадеживающи - она нападает на армянский бизнес. Сперва подавили малый, потом - средний, теперь же дело дошло до крупного. Пусть кто-то не думает, что он сумеет выпасть из поля зрения власти. Большевизм не знает границ.
P.S.Если правительство желает взять под контроль тень и приставить  налоговых представителей  к имеющим большой оборот для того, чтобы наполнить бюджет, то будет правильным, если реформы второго поколения учтут и «ночных бабочек». В этой профессии высок уровень неучтенного оборота.  Услуги тут предоставляются без чеков РКМ, тем самым ставя под угрозу уровень бюджетных поступлений. Выигрывает гражданин, но не выигрывает государство.  Следовательно, необходимо создание института «выявления и конфликта интересов». И, кстати, агитационный лозунг пропагандистской кампании за чеки РКМ должен получить здесь предметное выражение.
Представляете, насколько цивилизованной может получиться система? «Клиент» приходит к «бабочке» и ведет с ней контролируемую государством, прозрачную беседу - торг. Представитель власти сразу обнаруживает стороны сделки и их намерения, потом на месте обследует «производственный процесс, фиксирует «движение», следит, чтобы был осуществлен документооборот, в конце желает «клиенту» счастливого пути лозунгом - тостом: «Выигрываешь ты - выигрывает государство». Польза от внедрения этого механизма будет двойной. И бюджет наполнится, и тень сократится.
Одним словом, пока способы изыскивать средства у правительства еще не ограничены, просто надо дождаться соответствующего развития событий.