«Նախաձեռնողի դերում հանդես գալն անհամեմատ ավելի ձեռնտու է»,–ասում է Արամ Գ. Սարգսյանը
-Երբ անցյալ տարի Թուրքիայի հետ բանակցություններ էին սկսվում, շատերը լավատեսորեն էին վերաբերվում, որովհետև կարծում էին, թե ֆուտբոլային դիվանագիտությունը նոր հասկացություն է և հնարավոր է, որ այդ նորի հիման վրա մենք շատ արագ քայլեր կանենք։ Խնդիրն այն է, որ այդպիսի շատ լուրջ գործընթաց սկսելուց առաջ կողմերը նախապատրաստում են իրենց և՛ ռազմավարությունը, և՛ մարտավարությունը։ Ստացվեց, որ Թուրքիան ընթացքում փոխեց իր մարտավարությունը։ Մենք  մինչ այսօր չենք փորձում հասկանալ, թե որո՞նք էին դրա դրդապատճառները։ Այստեղ պետական-ռազմավարական նշանակության հարցերի ամենալուրջ ուսումնասիրության և վերլուծության կարիք կար, որը մենք չարեցինք, որովհետև ընթացքում պարզվեց, որ հանկարծակիի ենք եկել,-անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին՝ ասել է դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը։
Նրա կարծիքով՝ թուրքերը չեն խաբում,այլ պարզապես առիթ ունեին, որպեսզի Հայաստանի հետ հարաբերությունների բարելավումը սկսեին զուտ նրա համար, որ Եվրամիությունը թուլացնի իր ճնշումը և թույլ տա, որ Թուրքիան մտնի ԵՄ կազմի մեջ։
-Ընդամենը երկու շաբաթ առաջ Ն. Սարկոզին և Ա. Մերկելը  հայտարարեցին, որ Թուրքիան անդամակցելու ոչ մի հեռանկար չունի։ Թուրքիան այդ պահին պետք է ճիշտ քայլեր աներ, և նրանք գտան Ադրբեջանի հետ կապված պայմանները, որոնք միշտ կային։ Իսկ երբ դրա կարևորությունն ավարտվեց, Թուրքիան փոխեց մարտավարությունը։ Եվ հիմա մենք ասում ենք, թե նախապայմաններ չկան,- նշել է բանախոսն ու ավելացրել, թե նախապայմանները պետք է լինեին,- նախապայմաններն անհրաժեշտ էին զուտ նրա համար, որպեսզի բոլորը հասկանային, թե ով ում նկատմամբ ինչ հարցադրում-պահանջ ունի։
Ա. Սարգսյանի կարծիքով՝ որպեսզի Թուրքիային անուղղակի պարտադրենք ավելի լուրջ հարաբերություններ հաստատել Հայաստանի հետ, պետք է նրանց առաջարկենք համատեղ ծրագրեր իրականացնել։
-Մենք կարող էինք նրանց առաջարկել՝ ազատ տնտեսական գոտի ձևավորել այս տարածքում։ Դիվանագիտության մեջ կա հետաքրքիր երևույթ՝ տպավորություն ստեղծել։ Պետք է տպավորություն ստեղծել աշխարհում, որ տրամադրված եք իսկապես հարաբերություններ հաստատել։ Թող հակառակորդը փորձի դրանից հրաժարվել։ Նախաձեռնողի դերում հանդես գալն անհամեմատ ավելի ձեռնտու է,-կարծում է Արամ Սարգսյանը։

Хорошо быть инициатором, - считает Арам Г. Саргсян.
-Когда в прошлом году начинались переговоры с Турцией, многие отнеслись к этому с оптимизмом, потому что им казалось, что футбольная дипломатия - это новое понятие, и возможно, что на основе этого нового понятия мы начнем быстро продвигаться вперед. Проблема в том, что стороны, начиная процесс, готовят и стратегию, и тактику. Однако получилось так, что Турция поменяла свою тактику. Мы же даже не пытаемся понять, в чем причина этого. Здесь была необходимость в самом серьезном исследовании вопросов стратегического и государственного значения, что мы не сделали, потому что нас застали врасплох, - возвращаясь к армяно-турецким отношениям, заявил председатель Демократической партии Арам Саргсян.
По его мнению, турки не обманывают, у них просто появился повод начать улучшение отношений с Арменией сугубо для того, чтобы ЕС сбавил давление и позволил Турции войти в ЕС.
-Всего две недели назад Саркози и Меркель заявили, что Турция не имеет никаких перспектив на членство. Турция должна была сделать в этот момент правильные шаги, и они нашли условия, связанные с Азербайджаном, которые были всегда. Когда же необходимость в этом отпала,  Турция изменила тактику. И теперь мы говорим, что предусловий нет. Но предусловия были необходимы для демонстрации того, кто к кому и какие имеет требования.
По мнению Саргсяна, для того, чтобы Турцию косвенно принудить к более серьезным отношениям с Арменией, нужно предложить им реализацию совместных программ:
-Мы могли бы им предложить создание свободной экономической зоны в регионе. В дипломатии есть интересное явление - это создание впечатления. Надо создать впечатление, что вы действительно настроены на установление отношений. Пусть соперник попытается отказаться от этого.