Շտապես` մարդկանց կծիծաղեցնես
Իշխանությունները եւ նրանց վերահսկողության տակ գտնվող լրատվամիջոցները վաղուց եւ երկար էին նախապատրաստվել մայիսի 23-ի ուշ երեկոյան կայացած Սերժ Սարգսյան-Գագիկ Ծառուկյան հանդիպմանը: Լավատեղյակ աղբյուրներն ասում են, որ արդեն նախապես գրվել էին հոդվածներ, որոնք գովերգում էին իշխանություններին, արձանագրում Սերժ Սարգսյանի փառահեղ հաղթանակը եւ վարկաբեկում Գագիկ Ծառուկյանին:
Եթե լավատեղյակ աղբյուրներն էլ չլինեին, ապա լրատվամիջոցներից մի քանիսի անփութությունն էլ կհուշեր, որ հոդվածները վաղուց գրված էին, եւ իշխանությունների մտքով անգամ չէր անցնում, որ իրենց առաջարկները կմերժվեն Գագիկ Ծառուկյանի կողմից:
Եւ այսպես, Ծառուկյան–Սարգսյան հանդիպումը սկսվել է ժամը 22-ին, բայց վերահսկվող կայքերից մեկն արդեն 21.30-ի սահմաններում լուր էր տեղադրել, թե այդ հանդիպումն արդեն կայացել է, եւ որ Գագիկ Ծառուկյանը ստորագրել է «ղազագիրը»: Բնականաբար, այդ կայքին հանձնարարվել էր լուրը դնել 23.30-ի կողմերը, բայց կանացի շտապողականությունն իր չար խաղը խաղաց` անհարմար վիճակի մեջ դնելով մի ամբողջ իշխանական համակարգի: Տասնհինգ րոպե անց այս լուրը հանվեց, բայց արդեն ուշ էր: Ամեն ինչ արդեն պարզ էր:
Ծուռ հայելու ֆունկցիա կատարող այդ կայքի վիճակում հայտնվեցին նաեւ այն լրատվամիջոցները, որոնց համար իսկական անակնկալ էր Գագիկ Ծառուկյանի որոշումը:
Ավելին, անգամ երբ հայտնի էր Գագիկ Ծառուկյանի որոշման մասին, այդ կայքերը գրում էին, թե հակասական տեղեկություններ են ստացվում կոալիցիա լինել–չլինելու մասին, եւ հրապարակում էին նախապես գրված հոդվածները փոքր–ինչ ձեւափոխումներով, մինչեւ հասկացան, որ ճշմարտությունն արդեն հայտնի է բոլորին:
Իսկապես, անհարմար բան ստացվեց:
ՀՀԿ–ականներին ու նրանց կից գործող մարդկանց այժմ այլ բան չի մնում, քան որպես «հայտնի» սրտի մխիթարանք գրել՝ «Իսկ ո՞վ էր ասում, որ ԲՀԿ–ն հրավիրվել է կոալիցիա» կամ «ԲՀԿ–ի կոալիցիա չմտնելը խաղ է»։ Նմաններին ասենք, որ հենց Սերժ Սարգսյանն ու ՀՀԿ–ի մամլո խոսնակն էին ասել, թե ԲՀԿ–ի հետ կոալիցիա կազմելու հարց կա օրակարգում։ Իսկ «ընդդիմադիր» դաշտի այն սազանդարները, որոնք գեղամյանաբարո ձևով պաշտպանում էին Սերժ Սարգսյանի շահերը, կարող են փոխհատուցում պահանջել պատվիրատուից, քանզի վերջնականապես «փչացան» և խուրդվեցին ԲՀԿ–ի մասով իրենց «կանխատեսումներում» և «վերլուծականներում»։
Հ.Գ.։ Ծառուկյանի հայտարարությունից հետո մի շարք իշխանամետ և «անկախ» լրատվամիջոցներ պետք է փակվեն, եթե, իհարկե, առաջնորդվում են բարոյական չափանիշներով և իրենց հիմնական առաքելությունը չեն համարում ընթերցողներին ապատեղեկատվություն մատուցելն ու մանիպուլյացիան։

Поспешишь – людей насмешишь
Власти и подконтрольные им СМИ давно и долго готовились к состоявшейся поздно вечером 23-го мая встрече между Сержем Саргсяном и Гагиком Царукяном. Хорошо осведомленные источники говорят, что уже заранее  были написаны статьи, в которых восхвалялись власти, констатировалась славная победа Сержа Саргсяна и дискредитировался Гагик Царукян.
Если бы даже не было хорошо осведомленных источников, то и небрежность нескольких средств массовой информации подсказала бы, что статьи написаны давно и власти не могли даже подумать, что Гагик Царукян отвергнет их предложения.
Итак, встреча Царукян-Саргсян началась в 22:00, но один из подконтрольных сайтов уже в районе 21:30 опубликовал новость о том, что встреча уже состоялась, и что Гагик Царукян подписал кабальное соглашение. Естественно, этому сайту было поручено опубликовать новость в районе 23.30, но женская поспешность сыграла свою злую шутку, поставив в неловкое положение всю властную систему. Через 15 минут данную публикацию сняли, но уже было поздно, так как всё уже было ясно.
В состоянии этого сайта, выполняющего функцию «кривого зеркала», оказались и те СМИ, для которых решение Гагика Царукяна стало настоящей неожиданностью.
Более того, даже когда стало известно о решении Гагика Царукяна, эти сайты писали, что относительно вопроса создания коалиции поступает противоречивая информация, и пока не поняли, что правду уже знают все, публиковали с небольшими изменениями заранее написанные статьи.
Действительно, неудобно как-то получилось.
Членам РПА и действующим при них людям не остается ничего другого, кроме как утешать себя фразами «А кто сказал, что ППА пригласили в коалицию?» или «Невхождение ППА в коалицию - игра».  Для таких особо подчеркнем, что именно Серж Саргсян и пресс-секретарь РПА заявляли, что вопрос коалиции с ППА стоит на повестке. Те же сазандары «оппозиционного» поля, которые наподобие Гегамяна защищали интересы Сержа Саргсяна, могут потребовать от заказчика возмещения, так как окончательно «испортились» и были разменяны в своих «прогнозах» и «анализах» по части ППА.
P.S.  После заявления Царукяна некоторые провластные и «независимые» СМИ должны закрыться, если, конечно, они руководствуются нравственными критериями, а не считают своей миссией манипуляцию и предоставление читателям дезинформации.