Ինչ է սպասվում ԱԺ–ում
ԲՀԿ–ի սպասելի որոշումից հետո քաղաքական դաշտում ահագին հստակություն մտցվեց։ Ձևավորվեց երկբևեռ քաղաքական համակարգ։
Ինչպես հայտնի է, հայաստանյան քաղաքական դաշտի հիմնական խաղացողները հայտնվել են ԱԺ–ում։ Այնտեղ հիմա իշխանական թևը ներկայացված է ՀՀԿ–ով ու դրան կցված ՕԵԿ–ով, որին քաղաքական միավոր կարելի է համարել միայն մեծ քանակությամբ օղին մուրաբայով «զակուսկի» անելուց հետո։
ԱԺ ընդդիմադիր թևը ներկայացված կլինի Ընտրությունների միասնական շտաբի անդամ կուսակցություններով՝ ԲՀԿ, ՀԱԿ և ՀՅԴ։ Նշյալ կուսակցությունները տարբեր գաղափարախոսություններ ունեն և տարբեր սրությամբ են հանդես գալիս, բայց առնվազն մարտավարական հարցերում միասնական են։  Նրանք բոլորն էլ կողմ են ՀՀԿ–ի ունեցած քաղաքական մենաշնորհը վերացնելուն և մրցակցային միջավայր ձևավորելուն։ ԲՀԿ–ին, ՀԱԿ–ին ու ՀՅԴ–ին միավորում է նաև երկրում վարվող տնտեսական քաղաքականությանը դեմ հանդես գալը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀԿ+ՕԵԿ «հզոր» կոալիցիան ունի 75 պատգամավոր, իսկ միասնական շտաբի անդամները համատեղ տիրապետում են խորհրդարանի 50 աթոռներին, այդուհանդերձ իշխանությունը մշտապես դժվարություններ է ունենալու իր ուզած օրենքներն անցկացնելիս, քանի որ նախորդ փորձը հաշվի առնելով՝ կարող ենք ասել, որ առնվազն 30 պատգամավոր, ովքեր կրում են ՀՀԿ–ի կրծքանշանը, «խասիաթ» չունեն ԱԺ նիստերին ներկայանալու։ Իսկ դա նշանակում է, որ դե յուրե մեծամասնություն ունեցող ՀՀԿ–ն դե ֆակտո կարող է պարբերաբար հայտնվել փոքրամասնության դերում։ Սա արդեն նախորդ խորհրդարանը չէ, որ ՀՀԿ–ականները հեշտ ու հանգիստ քվեարկեն ուրիշների փոխարեն։ Այժմ այդ ամենը թույլ չտվողներն այլ քանակ ու որակ ունեն։ Տեղին է նկատելը, որ 1995–ից այս կողմ ՀՀ խորհրդարանում երբեք այսքան մեծաթիվ հակաիշխանական բլոկ չի եղել։
Ինչ վերաբերում է «ժառանգությանը», ապա նրանք չեն կարող նախընտրական փուլի պես պահել իրենց, այն է՝ սարեր շարժել, կամարների տակ տրջիկ տալ և ընդդիմություն խաղալ, բայց հաճախորդներին ներհատուկ վարքագծով քննադատել ոչ թե Սերժ Սարգսյանին ու նրա թիմին, այլ ... ԲՀԿ–ին, ՀԱԿ–ին կամ ՀՅԴ–ին։ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գլխավորած խմբակցությունը հիմա կա՛մ պետք է խաղա իշխանության, կա՛մ ընդդիմության ճամբարում։ Այլ տարբերակ չկա։ «Պետուշոկի» կարգավիճակը չի անցնի, քանզի 5 հոգանոց թիմով ոչ թե «պետուշոկ», այլ «դհոլ» կդառնան նրանք։ Պարզից էլ պարզ է, որ «Ժառանգությունը» անգամ ֆոնային ազդեցություն չի կարող ունենալ ընդհանուր գործընթացների վրա։ Այնպես որ Րաֆֆիի թեման կարելի է փակված համարել։ Եթե «Ժառանգությունը» շարունակի գեղամյանություն անել, ապա կփչանա մինչև վերջ, իսկ եթե չի անի՝ շանս կստանա գոնե դեմքը փրկել։ «Ժառանգության» համար ճիշտը «ոտատակ» չընկնելն է, այլապես այն օրը կընկնի, որ Հայաստանի հեռավոր գյուղերում անգամ կիմանան, որ Արտաշես Գեղամյանին փոխարինող է հայտնվել՝ այն էլ «ֆիռմա»։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ու իր թիմակիցների խաղեր տալու պարագայում մենք խոստանում ենք այնպես անել, որ նրա ձեռքից, պատկերավոր ասած, շունն անգամ հաց չվերցնի։ Սա որպես զգուշացում։ Հետո չասեք, թե ինչու այսպես եղավ։
Եվ այսպես, շրջիկ խմբերի միջոցով ԱԺ հսկիչ փաթեթի տեր դարձած ՀՀԿ–ին մղձավանջային օրեր են սպասվում։ Էլ չխոսած այն մասին, որ Կառավարությանը ԱԺ–ում պարզապես «փչացնելու» են «պո պոլնոյ պռոգռամե»։
Իսկ թե ինչ է սպասվում նախագահական ընտրությունների ժամանակ, այլ քննարկման թեմա է։ «Կինոն» դեռ նոր է սկսվում։

Что ожидается в Национальном собрании?
После ожидаемого решения ППА на политическом поле очень многое прояснилось. Сформировалась двуполярная политическая система.
Как известно, основные игроки политического поля Армении оказались в Национальном собрании. Властное крыло сейчас представлено там РПА и закрепленной за ней «Оринац еркир», которую можно считать политической единицей только после того, как примешь на грудь немало водки, «закусив» вареньем.
Оппозиционное крыло НС будет представлено партиями-членами Единого штаба по контролю за выборами – ППААНК и АРФД. Указанные партии являются носителями различных идеологий и выступают с различной степенью остроты, но, по крайней мере, в тактических вопросах едины. Все они выступают за ликвидацию политической монополии РПА и формирование конкурентной среды. ППА, АНК и АРФД объединяет также выступление против проводимой в стране экономической политики.
Несмотря на то обстоятельство, что «мощная» коалиция РПА и «Оринац еркир» имеет 75 депутатов, а члены Единого штаба вместе владеют 50 мандатами парламента, тем не менее, у властей всегда будут трудности с принятием желаемых ими законов, поскольку предыдущий опыт показал, что, по меньшей мере, 30 депутатов, которые носят значки РПА, не имеют «привычки» присутствовать на заседаниях НС. А это значит, что де-юре имеющая большинство РПА де-факто может периодически оказываться в роли меньшинства. Это уже не предыдущий парламент, чтобы РПА-евцы легко и просто голосовали вместо других. Сейчас борющиеся с данным явлением имеют иное количество и качество. Уместно заметить, что столь многочисленного антивластного блока в парламенте Армении не было с 1995г.
Что касается «Наследия», то они не могут вести себя как в предвыборный период, то есть, сдвигать горы, плясать под арками и играть в оппозицию, но в присущей клиентам манере критиковать не Сержа Саргсяна и его команду, а... ППА, АНК или АРФД. Возглавляемая Раффи Ованнисяном фракция должна играть сейчас или в лагере власти, или оппозиции. Третьего не дано. Статус «петушка» не пройдет, поскольку состоящей из пяти человек командой они станут не «петушками», а «барабанами». Более чем очевидно, что «Наследие» не может иметь даже фонового влияния на общие процессы. Так что, тему Раффи можно считать закрытой. Если «Наследие» продолжит заниматься гегамянством, то «испортится» окончательно. Если же не будет – получит шанс спасти хотя бы лицо. «Наследию» лучше не путаться под ногами, иначе они докатятся до того, что даже в отдаленных деревнях Армении узнают, что у Арташеса Гегамяна появился преемник, к тому же - «фирменный».
Если Раффи Ованнисян и члены его команды начнут играть в разные игры, то мы обещаем сделать так, чтобы, образно говоря, даже собака не взяла еды из их рук. Это в качестве предупреждения. Потом не говорите, мол, почему так вышло.
Итак, завладевшую при помощи мобильных групп контрольным пакетом парламента РПА ждут кошмарные дни. Не говоря уже о том, что в Национальном собрании «испортят» Правительство по полной программе.
А то, что ожидается во время президентских выборов – тема для другого разговора. «Кино» только начинается.