Ի՞նչ է սպասվում ԲՀԿ–ին և ՀՀԿ–ին
Այն բանից հետո, երբ պարզվեց, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը մաս չի կազմելու նոր կոալիցիային, շարունակ խոսվում է Գագիկ Ծառուկյանի թիմին սպասվող իշխանական ճնշումների մասին։ Իշխանամերձ լրատվամիջոցներն այս թեմաներով անգամ քարոզչահոգեբանական գրոհներ են կազմակերպում և անանուն ԲՀԿ–ականներին հղում անելով՝ ընթերցողների մոտ փորձում են կարծիք ձևավորել, թե ԲՀԿ–ում դժգոհ են Ծառուկյանի հայտարարությունից, բայց ասենք, որ դա հերթական «մուտիլովկան» է, որը ցույց է տալիս, թե ինչքան են «մանթո» իշխանությունները և ինչ քայլեր են ուզում ձեռնարկել։
Կա տեսակետ, ըստ որի՝ եթե Սերժ Սարգսյանն իրեն հատուկ ոճով ճնշումներ չկիրառի ԲՀԿ–ի նկատմամբ, ուրեմն վերջինս պայմանավորված է ՀՀԿ–ի հետ, և կոալիցիա չմտնելը խաղ է, իսկ եթե ճնշումներ կիրառի, ապա ԲՀԿ–ն չի դիմանա։ Նկատենք, որ իշխանամետ լրատվամիջոցներով տարածվող այդ տեսակետներն իրարամերժ են։ Եթե իրենք համոզված են, որ ԲՀԿ–ի՝ կոալիցիա չմտնելը խաղ է, ապա ինչո՞ւ են այդ դեպքում համոզմունք հայտնում, որ շուտով իշխանությունը «նայեզդ» է անելու Ծառուկյանի վրա։ Իսկ եթե գիտեն, որ այս ամենը խաղ չէ, ապա ինչո՞ւ են ապատեղեկատվություն տարածում և փորձում մոլորեցնել հանրությանը և որտեղի՞ց այն վստահությունը, որ ԲՀԿ–ն չի դիմանա ճնշումներին։
Ոմանք այժմ անկեղծ, իսկ ոմանք էլ պատվիրովի կարծիք են հայտնում առ այն, որ Սերժ Սարգսյանը մի կողմից կսկսի նեղել ԲՀԿ–ամերձ գործարարներին, իսկ մյուս կողմից էլ կփորձի «անասնագողությամբ» զբաղվել, այն է՝ ԲՀԿ–ից արտահոսք կազմակերպել ու թուլացնել այդ կառույցը։
Ուշագրավ է, որ ԲՀԿ–ի դեմ սպասվող գործողությունների մասին խոսելիս զուգահեռներ են տարվում ՕԵԿ–ի հետ այն առումով, որ ԲՀԿ–ի դեմ ճնշումներն անխուսափելի են, ինչպես եղավ Արթուր Բաղդասարյանի՝ ԱԺ նախագահից ընդդիմադիր դաշտ տեղափոխվելուց հետո։ Մեր կարծիքով, սակայն, ԲՀԿ–ի և ՕԵԿ–ի միջև զուգահեռներն անտեղի են։ Միայն քաղաքականապես անմեղսունակները կամ պատվեր կատարողները կարող են նույնացնել ՕԵԿ–ի ու ԲՀԿ–ի՝ կոալիցիայից դուրս գալն ու նրանց ճակատագրերի նույնացումը, և ահա թե ինչու։
1. ՕԵԿ–ն ի սկզբանե ստեղծվել է Սերժ Սարգսյանի գործուն միջամտությամբ, իսկ ԲՀԿ–ն՝ ի հեճուկս Սերժ Սարգսյանի, ով 2007–ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ամեն ինչ անում էր, որպեսզի Գագիկ Ծառուկյանը չկարողանա առանձին կուսակցությամբ մասնակցել ընտրություններին։ Այսինքն՝ ՕԵԿ–պարագայում Սերժ Սարգսյանն առաջնորդվեց «Ես քեզ ծնել եմ, ես էլ քեզ կոչնչացնեմ» կարգախոսով, իսկ ահա ԲՀԿ–ի պարագայում, ինչպես նշեցի, Սերժ Սարգսյանը որևէ կապ չունի այդ կառույցի ստեղծման հետ։ Ի դեպ, Գագիկ Ծառուկյանը ՀՀ–ում գործող այն միակ խոշոր սեփականատերն է, ով, ի տարբերություն մյուսների, Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության օրոք երբեք «չերեզ» Սերժ Սարգսյան չի շփվել նախագահի հետ և երբեք չի համարվել Սարգսյանի շրջապատի մարդ, իսկ սա շատ կարևոր հանգամանք է։ Դա նշանակում է, որ Ծառուկյանը, ի տարբերություն մյուսների ու մասնավորապես՝ Արթուր Բաղդասարյանի, կոմպլեքս չունի Սերժ Սարգսյանին «ոչ» ասելու և ինքնուրույն գործելու. ԲՀԿ ղեկավարի համար դա բնական վիճակ է։ ԲՀԿ առաջնորդը «ոչ» ասաց Սարգսյանի՝ միասնական ցուցակով ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու առաջարկին, ինչպես նաև «ոչ» ասաց նոր կոալիցիա կազմելու խնդրանքին։ Իր հայտարարությամբ՝ Ծառուկյանը նաև «ոչ» ասաց Սերժ Սարգսյանին որպես նախագահի թեկնածու պաշտպանելուն։
2. ՕԵԿ–ը 2003–ի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցում էր որպես իշխանության մաս կազմող ուժ և իր ցուցակում ընդգրկել էր գործարարների, ովքեր ֆինանսավորում էին Արթուր Բաղդասարյանի ընտրարշավն իշխանության գիտությամբ ու հրահանգով, և երբ ՕԵԿ առաջնորդն անցավ ընդդիմադիր դաշտ, նույն այդ գործարարներն իշխանության հրահանգով դուրս եկան այդ կառույցից ճիշտ այնպես, ինչպես մտել էին։ Ի տարբերություն ՕԵԿ–ի՝ ԲՀԿ–ն իշխանական կոալիցիայի անդամ էր լրիվ այլ կարգավիճակով ու այլ հանգամանքների բերումով։ Ավելորդ չէ նշելը, որ նախընտրական շրջանում ԲՀԿ–ն հստակ հայտարարում էր, որ դեմ է ՀՀԿ–ի մենաշնորհին, ու ամեն կերպ տարանջատվում էր Սերժ Սարգսյանից, ինչը չէր արել 2003–ին Բաղդասարյանը՝ փորձելով օգտվել վարչական լծակներից ու նոր միայն տարանջատվել Սարգսյանից։ Ասել է թե՝ Գագիկ Ծառուկյանը ընտրություններից առաջ էր դիրքավորել իրեն քաղաքական դաշտում, այլ ոչ թե ընտրություններից հետո է կարծիք փոխել, ինչպես Բաղդասարյանը վարվեց ԱԺ նախագահ դառնալուց հետո։ Այնպես որ կոալիցիա չմտնելը ԲՀԿ վերջին համագումարի և ընտրարշավի տրամաբանական արդյունքն էր. Ծառուկյանը չդավաճանեց իր ընտրազանգվածին։
3. Գագիկ Ծառուկյանը, ի տարբերություն Արթուր Բաղդասարյանի, սեփական ֆինանսական միջոցներով էր ընտրարշավն անցկացնում ու կուսակցություն պահում և այդ առումով որևէ կախվածություն չի ունեցել և չունի իր շուրջը գտնվող գործարարներից, եթե չասենք հակառակը։ Հետևաբար՝ եթե Ս. Սարգսյանին հաջողվի մեկ–երկու գործարարի պոկել Ծառուկյանի շրջապատից, ապա դա ԲՀԿ–ի ֆինանսական վրա զրոյական ազդեցություն կթողնի, իսկ քաղաքական առումով միայն դրականորեն կանդրադառնա ԲՀԿ վարկանիշի վրա, իսկ դա նախագահական ընտրություններից առաջ շատ կարևոր հանգամանք է։
4. Երբ ՕԵԿ–ը 2006–ին դարձավ ընդդիմություն, Հայաստանում այլ քաղաքական իրավիճակ էր. իշխանությունը բավական վստահ էր իր ուժերի վրա, իսկ կառավարման բուրգը ճաքեր չուներ, և փոքրաթիվ օրինացականներին ճնշելը որևէ բարդություն չէր ներկայացնում։ Այժմ լրիվ այլ պատկեր է՝ ՀՀԿ–ն մնացել է վարկաբեկված և ինքնալուծարված ՕԵԿ–ի հույսին, իսկ ԲՀԿ–ն ունի մեծաթիվ խմբակցություն ԱԺ–ում և փայլուն հարաբերություններ ընդդիմադիր դաշտի մյուս առաջատար ուժերի՝ ՀԱԿ–ի և ՀՅԴ–ի հետ։ Եվ ամենակարևորը՝ ԲՀԿ–ն, ըստ պաշտոնական տվյալների, ստացել է մոտ կես մլն քվե, ու եթե հանկարծ ՀՀԿ վերնախավում շփոթվեն ու փորձեն ճնշումներ բանեցնել Գագիկ Ծառուկյանի վրա, ապա կստանան այնպիսի պատասխան, որ Սերժ Սարգսյանին քիչ չի թվա։ Կասկածից վեր է, որ Ծառուկյանի հայտնի հայտարարությունից հետո ԲՀԿ վարկանիշը զգալիորեն աճել է մայիսի 6–ին արձանագրված ցուցանիշից, և ՀՀԿ–ի «թղթե» ձայներին կարող է լուրջ հակահարված տրվել։
5. Եվ ամենակարևորը։ ՕԵԿ–ը 2006–ին կոալիցիայից դուրս գալուց հետո փորձում էր իր շուրջը համախմբել փոքր ու միջին բիզնեսի չկազմակերպված շերտերին, սակայն 2008–ի նախագահական ընտրություններից հետո դավաճանեց նրանց ու զրոյացավ։ Իսկ ահա ԲՀԿ–ի հետևում այսօր ոչ միայն բիզնեսի փոքր ու միջին շերտերն են, այլ նաև խոշոր բիզնեսի զգալի մասը։ Այլ կերպ ասած՝ ԲՀԿ–ն այսօր ներկայացնում է Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի վարած տնտեսական քաղաքականությունից դժգոհ ազգային բուրժուազիայի շահերը՝ գումարած սոցիալապես անապահով խավերին ու ՀՀԿ–ի քաղաքական մենաշնորհին դեմ արտահայտվողներին։
Եվ այսպես, ԲՀԿ–ի ու ՕԵԿ–ի միջև զուգահեռներ տանողներն ընդամենը Բաղրամյան 26–ի հերթական պատվերն են կատարում կամ էլ «ազնիվ քյարփինջ» են ու ծամում են այն, ինչը հրամցվում է «անկախ» լրատվամիջոցների կողմից։
Օբյեկտիվ գնահատելով ստեղծված իրավիճակը՝ պետք է դնել ոչ թե «Կճնշի՞ արդյոք Ս. Սարգսյանը ԲՀԿ–ին», այլ «Կարո՞ղ է արդյոք Ս. Սարգսյանը ճնշել ԲՀԿ–ին» հարցադրումը։ Պատասխանն ակնհայտ է՝ ո՛չ. Սերժ Սարգսյանը չի կարող ճնշել ԲՀԿ–ին, քանի որ լեգիտիմության լուրջ պրոբլեմ ունի և եթե հանկարծ դիմի նման քայլերի, ապա կստանա առնվազն կես միլիոնանոց հանրահավաք Երևանի կենտրոնում՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։  Մանավանդ որ ԲՀԿ–ին ձայն տվողները դրան են սպասում, էլ չասած այն մասին, որ հակաՀՀԿ–ական կոալիցիայի մեջ մտնող ՀԱԿ–ի ու ՀՅԴ–ի ընտրազանգվածների ձեռքները նույնպես քոր է գալիս։

Что ожидает ППА и РПА?
После того, как выяснилось, что «Процветающая Армения» не войдет в новую коалицию, постоянно говорится об ожидаемом давлении со стороны властей на команду Гагика Царукяна. Околовластные средства массовой информации даже организовывают на эту тему пропагандистско-психологические атаки и, ссылаясь на анонимных членов ППА, пытаются сформировать у читателей мнение, что в ППА недовольны заявлением Царукяна, но скажем, что это очередная «мутиловка», которая показывает, в каком мандраже находятся власти и какие шаги они хотят предпринять.
Есть точка зрения, согласно которой, если Серж Саргсян не окажет давление на ППА, то это будет означать, что последняя имеет договоренность с РПА и отказ от коалиции является игрой, если же он окажет давление, то ППА не выдержит. Заметим, что распространяемые провластными СМИ подобные точки зрения являются взаимоисключающими. Если они убеждены, что невхождение ППА в коалицию является игрой, то почему тогда высказывают убеждение, что скоро власти «наедут» на Царукяна? Если же убеждены, что всё это не игра, то почему распространяют дезинформацию, пытаясь ввести общество в заблуждение, и откуда такая уверенность, что ППА не выдержит давления?
Сейчас некоторые искренне, а некоторые – по заказу, выражают уверенность в том, что Серж Саргсян, с одной стороны, начнет притеснять приближенных к ППА предпринимателей, а с другой – попытается заняться «кражей скота», то есть организовать отток из ППА и ослабить данную структуру.
Примечательно, что, говоря об ожидаемых против ППА действиях, проводятся параллели с «Оринац еркир» в том плане, что давление на ППА неизбежно, как это было после перехода Артура Багдасаряна с поста председателя НС в оппозиционное поле. Однако, по нашему мнению, параллели между ППА и «Оринац еркир» неуместны. Только политически невменяемые или выполняющие заказы могут отождествлять выход из коалиции и судьбы «Оринац еркир» и ППА. Причины этого в следующем:
1. «Оринац еркир» изначально была создана при активном вмешательстве Сержа Саргсяна, а ППА – назло Саргсяну, который перед парламентскими выборами 2007г. делал всё, чтобы Гагик Царукян не смог участвовать в выборах отдельной партией. То есть, в случае с «Оринац еркир» Серж Саргсян руководствовался лозунгом «Я тебя породил, я тебя и убью», а в случае с ППА, как я уже отметил, Серж Саргсян не имеет никакого отношения к созданию данной структуры. Кстати, Гагик Царукян является единственным крупным собственником в РА, который, в отличие от остальных, в годы президентства Роберта Кочаряна никогда не общался с президентом при посредничестве Сержа Саргсяна и никогда не считался человеком из окружения Саргсяна, это очень важное обстоятельство. То есть, у Царукяна, в отличие от других и, в частности, Артура Багдасаряна, нет комплекса отказать Саргсяну и действовать самостоятельно – для руководителя ППА это естественное состояние.
2. «Оринац еркир» в парламентских выборах 2003-го года участвовала как сила, являющаяся частью власти, и включила в свой список предпринимателей, которые с ведома и по распоряжению властей финансировали избирательную кампанию Артура Багдасаряна. Когда же лидер «Оринац еркир» перешел в оппозиционное поле, эти предприниматели по распоряжению властей вышли из этой структуры – точно так же, как и вошли. В отличие от «Оринац еркир», ППА была членом властной коалиции в совершенно ином статусе и по стечению других обстоятельств. Нелишне напомнить, что на последних выборах ППА четко заявляла, что она против монополии РПА, и всячески дистанцировалась от Сержа Саргсяна, чего не делал Багдасарян в 2003-ем году. То есть, Гагик Царукян занял позицию на политическом поле до выборов, а не поменял свое мнение после них, как поступил Багдасарян после назначения на должность спикера. Так что, отказ входить в коалицию был логичным результатом последнего съезда и предвыборной кампании ППА.
3. Гагик Царукян, в отличие от Артура Багдасаряна, проводил кампанию и содержал партию на собственные средства, и в этом плане не имел и не имеет какой-либо зависимости от предпринимателей из своего окружения, если не наоборот.
4. Когда «Оринац еркир» в 2006-ом году стала оппозицией, в Армении была совсем другая политическая ситуация: власти были достаточно уверены в своих силах, а властная пирамида не имела трещин, и оказание давления на малочисленных оринацеркировцев не представляло какой-либо сложности. Сейчас совсем другая картина: РПА осталось уповать на скомпрометированную и самораспустившуюся партию «Оринац еркир», а ППА имеет большую фракцию в парламенте и прекрасные отношения с другими передовыми оппозиционными силами – АНК и АРФД.  И, что самое главное, ППА, по официальным данным, получила около полумиллиона голосов, и, если в верхушке РПА «ошибутся» и попробуют оказать давление на Гагика Царукяна, то они получат такой ответ, что Сержу Саргсяну мало не покажется. Выше всяких сомнений, что после известного заявления Царукяна рейтинг ППА, по сравнению с показателями 6-го мая, ощутимо вырос, и «бумажным» голосам РПА может быть нанесен серьезный контрудар.
Таким образом, проводящие между ППА и «Оринац еркир» параллели попросту выполняют заказ президентского дворца или являются «честными кирпичами» и пережевывают то, что преподносится «независимыми» СМИ.
Объективно оценивая сложившуюся ситуацию, нужно задаваться не вопросом «Окажет ли Саргсян на ППА давление?», а вопросом «Сможет ли Саргсян оказать на ППА давление?». Ответ очевиден – нет. Серж Саргсян не может оказать на ППА давление, так как имеет серьезные проблемы с легитимностью, и, если вдруг прибегнет к подобным шагам, то получит, как минимум, полумиллионный митинг в центре Еревана – со всеми вытекающими из этого последствиями. В особенности, когда отдавшие свои голоса за ППА именно этого и ждут, не говоря уже о том, что руки чешутся и у электората входящих в антирпаевскую коалицию АНК и АРФД.