ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի տարածաշրջանային այցն էքստազի մեջ է գցել Սերժ Սարգսյանի քարոզիչներին և իշխանամետ «վերլուծաբաններին»։ Սրանք ավելի շատ անդրադառնում են ոչ թե պետքարտուղարուհու այցելությանը զուգահեռ տեղի ունեցող դիվերսիոն գործողություններին և մեր զոհերին, այլ փրփուրները բերաններին գովերգում են «նախաձեռնողականության» հաղթարշավը՝ շարունակ խոսելով «յանկիների» նախկին նախագահի տիկնոջ երկրորդ «գալստյան» մասին։ Ուրիշ ձեռքբերում չունեն, բա էլ ուրիշ ինչո՞վ պետք է հասարակության առաջ հանդես գան։
Սարգսյանի վարած արտաքին քաղաքականությունը վերածվել է սրան–նրան քծնելու արվեստի։ Սկզբունք չկա. Պուտինին են տեսնում՝ Պուտինին են քծնում, Քլինթոնին են տեսնում՝ Քլինթոնին են քծնում։
Ամենանողկալին այն էր, որ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության բուռն շրջանում «նախաձեռնողականների» քծնանքի օբյեկտը Գյուլն էր։ Երկրիս հաստիքային քծնողների «չիպերն» այդ ամենից հետո խփել էին. սրանք չգիտեին, թե ում քծնել՝ Սերժի՞ն, թե՞ Աբդուլլահին։ Հետո, իհարկե, կողմնորոշվեցին ու սկսեցին  «չերեզ» Գյուլ քծնել Սարգսյանին։
Երևի նկատած կլինեք, որ 2008թ. սկսած՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության արդյունավետության գնահատման համար հիմք է դարձել օտարերկրյա պաշտոնյաների այցելությունը կամ Պուտինի տան «տաբուրետկային» Սերժ Սարգսյանի նստելու րոպեների քանակը։
Ըստ Բաղրամյան 26–ի՝ որքան շատ են այցելում մեզ, այնքան լավն է մեր դիվանագիտական աշխատանքը։ Դե, իսկ Հիլարի Քլինթոնի կրկնակի այցելությունները Հայաստան մեզ այժմ ներկայացվում է որպես Սերժի ճկունության դրսևորման գագաթնակետ՝ «Տեսա՞ք, Քլինթոնը երկրորդ անգամ է գալիս Երևան ու ՀՀ նախագահին համարում լավ լիդեր, ուրեմն՝ դրսի «դաբրոն» Սերժն ունի» թեմայով։
Հաշվի առնելով վերը նշված հանգամանքները և դիվանագիտական աշխատանքի արդյունավետության իշխանական չափորոշիչները՝ փորձենք քար գցել Սարգսյանի «նախաձեռնողականության» բոստանը, քանզի այն զգալիորեն զիջում է այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Աֆղանստանը կամ Իրաքը։ Բանն այն է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարների այցելությունների ինտենսիվության առումով միջազգային մասշտաբով Սերժ Սարգսյանը լուրջ մրցակից ունի՝ ի դեմս Աֆղանստանի ղեկավար Համիդ Քարզայի։ Վերջինինս ղեկավարած պետությունն ամենաշատն է ընդունում–ճանապարհում «յանկիներին»։
Սերժ Սարգսյանն իր աֆղան կոլեգային զիջում է նաև հյուրերի «գիշերաքնության» առումով։ Օրինակ՝ Քլինթոնը հայաստանյան իր նախորդ այցի ժամանակ մեկ գիշեր քնել էր Երևանում, իսկ այս անգամ չէր քնել։ Իսկ ահա Աֆղանստան կատարած բազմաթիվ այցերի ժամանակ Քլինթոնը և ԱՄՆ մյուս բարձրաստիճան պաշտոնյաները համախառն   մոտ տասը գիշեր անցկացրել են Քաբուլում, ինչը խոսում է այն մասին, որ Նալբանդյանի թշերը, «Սերժը թունդ արևմտամետ է» ծրագրի շրջանակներում, կրկին ենթակա են քաշքշման։
Մի խոսքով, Սարգսյան–Նալբանդյան «դուետը» դեռ շատ աշխատանքներ ունի անելու, որպեսզի հասնի և անցնի «պռախադնոյ դվոռ» դարձած Աֆղանստանին։ Իսկ Հայաստանի հասարակությունն էլ իր հերթին պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի «նախաձեռնողականները» շատ չչարչարվեն այդ ուղղությամբ և անցնեն չվաստակած հանգստի։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանի շրջապատին աննկարագրելի ուրախություն է պատճառել այն, որ Հիլարի Քլինթոնը գովել է Սերժ Սարգսյանին, իսկ Նալբանդյանի ուսերին էլ մի քանի անգամ թփթփացրել։ Ասում են, որ Քլինթոնն առանձնազրույցի ժամանակ նաև բարեկամական «պոնչո» և նախազգուշական «բլդուխ» է արել մեր արտգործնախարարին։ Մերոնց կողմից ձեռնարկած պատասխան քայլերի մասին ոչինչ չի հաղորդվում։
Սարգսյանին, իր շրջապատին ու սպասարկող լրատվամիջոցներին պետք է ասել, որ Քլինթոնի ասածներից շատ չոգևորվեն, քանզի Արևմուտքը տարբեր ժամանակաշրջաններում  սիրում էր գովել նաև Բեն Լադենին, Գորբաչովին, Մուբարաքին, Քադաֆիին...

Региональный визит госсекретаря США Хиллари Клинтон ввел в экстаз пропагандистов Сержа Саргсяна и провластных «аналитиков». Они больше говорили не о происходивших параллельно визиту госсекретаря диверсионных действиях и наших потерях, а постоянно возвещали о втором «пришествии» жены бывшего президента «янки», с пеною у рта восхваляя победное шествие «инициативности».  Другого достижения у них нет – с чем еще им выступать перед обществом?
Проводимая Саргсяном внешняя политика превратилась в искусство заискивания. Принципа нет: видят Путина – заискивают перед ним, видят Клинтон – заискивают перед ней.
Наверное, заметили, что начиная с 2008г. критерием оценки эффективности внешней политики Армении стал визит иностранных деятелей или количество минут, которые Серж Саргсян просидел на домашней «табуретке» Путина.
По мнению президентского дворца, чем больше нас посещают, тем лучше наша дипломатическая работа. Ну а повторный визит Хиллари Клинтон в Армению сейчас преподносят нам в качестве апогея проявления гибкости Сержа: «Видали? Клинтон второй раз приезжает в Ереван и считает президента РА хорошим лидером. Значит, у Сержа есть “добро” внешних сил».
Учитывая отмеченные выше обстоятельства и критерии оценки результативности дипломатической работы, попытаемся кинуть камень в огород властной «инициативности», так как она заметно уступает таким странам, как Афганистан или Ирак. Дело в том, что в плане интенсивности визитов госсекретарей США у Сержа Саргсяна в международном масштабе есть серьезный конкурент в лице руководителя Афганистана Хамида Карзая. Возглавляемая последним страна больше всех принимает и провожает янки.
Серж Саргсян уступает своему афганскому коллеге и в плане ночевок гостей. Например, Клинтон во время своего предыдущего визита в Армению переночевала в Ереване, а на этот раз – нет.  А вот во время многочисленных визитов в Афганистан Клинтон и другие высокопоставленные американские чиновники в целом провели около десяти ночей в Кабуле, что говорит о том, что щечки Налбандяна подлежат трепке в рамках программы «Серж – ярый прозападник».
Словом, дуэту Саргсян-Налбандян еще многое предстоит сделать, чтобы догнать и перегнать ставший проходным двором Афганистан. Общество же Армении, в свою очередь, должно сделать все, чтобы «инициативники» слишком не мучились в этом деле и перешли на незаслуженный отдых.
P.S. Окружение Сержа Саргсяна привело в неописуемую радость то, что Хиллари Клинтон похвалила Сержа Саргсяна, а Налбандяна даже несколько раз похлопала по плечу. Говорят, что Клинтон во время личной беседы с главой нашего МИД по-дружески потрепала его за щечку, предупреждающе шлепнув по ней. О предпринятых нашей стороной ответных действиях ничего не сообщается.
Саргсяну, его окружению и обсуживающим СМИ стоит сказать, чтобы не слишком воодушевлялись словами Клинтон, так как Запад в разное периоды любил хвалить и Бен Ладена, и Горбачева, и Мубарака, и Каддафи…