Վարչապետի «կռուտիտը»
ԱԺ–ում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս Տիգրան Սարգսյանը պատասխանել է նաև պատգամավորների հարցերին։ Անդրադառնալով 2009թ. Հայաստանում արձանագրված տնտեսական երկնիշ անկմանը (-14,4%) նա նշել է, թե այն պայմանավորված էր մինչև ճգնաժամը մեզանում գրանցված շինարարության մեծ ծավալներով, և որ այդ անկումն ավելի մեծ կլիներ, եթե իրենք միջոցառումներ չձեռնարկեին։ Այլ կերպ ասած՝ վարչապետը դժգոհել է վատ ժառանգությունից և խորհուրդ է տվել գոհ լինել, որ ավելի վատ չեղավ։
Տ. Սարգսյանի ասածներն իսկական «կռուտիտ» են հիշեցնում։ Նախ, աշխարհի մակարդակով ավելի վատ արդյունք 2009թ. արձանագրվել է միայն Ուկրաինայում։ Շատ հեշտ է ասել, թե ավելի վատ կլիներ, եթե մենք չլինեինք։ Դա իսկական դեմագոգիա է՝ «կռուտիտ»։ Չափման միավոր չկա. մարդն ասում է ավելի վատ կլիներ, եթե ես չլինեի վարչապետ։ Այդ տրամաբանությամբ, օրինակ, հիվանդին չբուժած բժիշկը կարող է հայտարարել՝ եթե մենք չմիջամտեինք, ապա վիճակն ավելի վատ կլիներ։ «Ավելի վատը» շատ հարաբերական հասկացություն է և որոշակի պատասխանատվությունից խուսափելու հարմար ձևակերպում։
Եթե Տիգրան Սարգսյանն այդքան բացասական է գնահատում Ռոբերտ Քոչարյանի և Անդրանիկ Մարգարյանի կառավարման տարիները և նեղսրտում շինարարության ծավալներից, ապա թող Կենտրոնական բանկի նախագահ եղած տարիներին ծպտուն հաներ այդ թեմայով։ Բոլորին է հայտնի, որ նա դժգոհ չի եղել այն ժամանակ վարվող քաղաքականությունից, իսկ 2008թ. մարտի 1–ից հետո ստանձնելով վարչապետի դերը և ծրագիր ներկայացնելով ԱԺ–ին՝ դրական է գնահատել ստացած ժառանգությունն ու համոզմունք հայտնել, որ միջազգային տնտեսական ճգնաժամը կշրջանցի Հայաստանը։
«Նախորդ տարիներին արձանագրված տնտեսական աճի բարձր տեմպերը երկրի հետագա զարգացման և բնակչության կենսամակարդակի զգալի բարձրացման լավ հիմքեր են ստեղծել»,–կարդում ենք կառավարության 2008-2012 թթ. ծրագրում։
Ստացվում է, որ վարչապետը կա՛մ այն ժամանակ է բլեֆ արել լավ ժառանգության մասով, կա՛մ հիմա է բլեֆ անում նախորդ շրջանի վրա սեփական ձախողումները դուրս գրելու փորձ անելիս։
Եթե վարչապետն «էն գլխից» գիտեր, որ շինարարության մեծ ծավալներ ունեցող երկիրը ճգնաժամից տուժելու է, ապա ինչո՞ւ ծրագրում չէր գրել այդ մասին և ինչո՞ւ էր շարունակ պնդում, թե ճգնաժամը մեզ կշրջանցի։
Դատելով Տ. Սարգսյանի խոսքերից՝ կարող ենք ասել, որ նա կա՛մ դիլետանտ է, քանզի չի կարողացել ժամանակին ճիշտ գնահատել իրավիճակը և այնպիսի քաղաքականություն է վարել, որ ՀՀ տնտեսությունը հայտնվել է անմխիթար վիճակում, կա՛մ ստախոս, քանզի իմացել է, որ շինարարության ծավալների չափերը պատճառ են դառնալու տնտեսական անկման, բայց հանրությանն այդ մասին չի ասել։ Այլ կարծիք ունենալ Տիգրան Սարգսյանի մասին պարզապես հնարավոր չէ, ինչը նշանակում է, որ նման մարդուն կրկին վարչապետ նշանակելը Սերժ Սարգսյանի կողմից հանրությանը մարտահրավեր նետելուն հավասարազոր բան է։
Ինչ վերաբերում է 2009թ. արձանագրված և շարունակվող տնտեսական դեպրեսիային, ապա իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատականը ցույց է տալիս, որ  դրա հիմնական պատճառը վատ կառավարումն է։ Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի իրականացրած հարկային տեռորը և սեփականության վերաբաշխմանն ուղղված քաղաքականության հռչակումը վատ ազդակ էր բիզնեսին։ Դրա հետևանքով փոքրից մինչև խոշոր տնտեսվարողները իռացիոնալ սպասումներ ունեցան, ինչն էլ հանգեցրեց ներդրումների կրճատմանը և որպես հետևանք՝ գործազրկության ու աղքատության աճին։ Դրանք էլ իրենց հերթին նպաստեցին արտագաղթի վտանգավոր չափերին։ Ու շինարարությունն այստեղ կապ չունի։ Կապ չունի նաև միջազգային տնտեսական ճգնաժամը։ ԱՄՄ բորսայական սակարկությունների արդյունքներն ինչպե՞ս պետք է ազդեին Հայաստանում իրականացվող «մեծ բյուջեի» քաղաքականության վրա։ Ճիշտ է, ոչ մի կերպ։
Այո՛, տնտեսությունը պետք է լինի դիվերսիֆիկացված, բայց դիվերսիֆիկացնել՝ չի նշանակում ոչնչացնել տնտեսության քիչ թե շատ շնչող ճյուղը։ Դիվերսիֆիկացիա կարելի է ապահովել նաև տնտեսության այլ ճյուղերը զարգացնելով, որի շնորհիվ ՀՆԱ–ի կառուցվածքում նույն շինարարության տեսակարար կշիռը կնվազեր։
Մի բան էլ. 2009թ. մենք իրականում ունեցել ենք ոչ թե 14,4%, այլ շատ ավելի մեծ անկում։ Որպեսզի ՀՀ տնտեսական անկումը գնահատենք միջազգային մակարդակով և համադրենք մեր ունեցած ցուցանիշներն այլ երկրների հետ, պետք է ՀՆԱ–ն հաշվել դոլարով, իսկ ինչպես հայտնի է, 2009թ. մարտի 3–ին դրամ–դոլար փոխարժեքը տատանվեց շուրջ 25 տոկոսով։ Այսինքն՝ մեր երկրի այդ տարվա ՀՆԱ–ն դոլարային արտահայտությամբ 2008թ. համեմատ պակասել է ավելի քան 35 տոկոսով։ Իսկ դա վատ իմաստով ռեկորդային է աշխարհի մակարդակով։ Թե ինչպես է դրանից հետո Տիգրան Սարգսյանը կրկին հայտնվում գործադիրի ղեկավարի պաշտոնում, մեր հասարակությանը տրվելիք հարց է, որի պատասխանը վերջնականորեն պետք է ստանալ գալիք նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Սերժ Սարգսյանն իր բոլոր քայլերով ցույց է տալիս, որ ինքը շարունակելու է այն սխալ գիծը, որը հանգեցրեց տնտեսության կրճատմանը, գների բարձրացմանը, աղքատության ավելացնմանն ու արտագաղթի աճին։ Տիգրան Սարգսյանը տնտեսության գերկենտրոնացման և «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման գործիք է, և դա է պատճառը, որ շարունակում է մնալ իր տեղում։ Ասել է թե՝ վարչապետի գործունեության արդյունավետությունը նախագահը գնահատում է լրիվ այլ չափանիշներով։ Հանրային ու պետական շահը Բաղրամյան 26–ում առաջնային չեն համարում։ Այնտեղ առաջնայինն  ու կարևորը վերարտադրվելու և հավերժ իշխելու գաղափարն է։
ՀՀ պետական շահի և հասարակության բարեկեցության ապահովման տեսանկյունից գնահատելով իշխանության գործունեությունը՝ միանշանակ գալիս ես այն եզրակացության, որ առանց իշխանափոխության մեզ մոտ առաջընթաց սպասելը միամտություն կամ հաճախորդություն է։ Եվ ուրեմն, նախագահական ընտրությունների ժամանակ պետք է հավատալ ժողովրդական ընդվզում առաջացնելու հնարավորությանն ու փոխել վաղուց արդեն քաղաքական ինֆլյացիայի ենթարկված կառավարիչներին։

Попытки премьера выкрутиться
Представляя в Национальном собрании программу правительства, премьер-министр РА Тигран Саркисян ответил на вопросы депутатов. Касаясь зафиксированного в Армении в 2009г. двузначного экономического спада (-14,4%) премьер отметил, что он был обусловлен зафиксированными у нас до кризиса большими объемами строительства, и что этот спад был бы больше, если бы они не предприняли меры. Иначе говоря, премьер посетовал на плохое наследие и посоветовал быть довольными, что не было еще хуже.
Слова  Саркисяна напоминают попытки выкрутиться. Во-первых, хуже, чем в Армении в 2009г. результат был зафиксирован только в Украине. Очень просто сказать, что если бы нас не было, то было еще хуже. Это настоящая демагогия или попытка выкрутиться. Человек просто говорит, что было бы хуже, если бы он не был премьером, и всё. По той же логике врач, не вылечивший больного, может заявить, что без его вмешательства состояние больного было бы хуже. «Хуже» - понятие довольно-таки относительное и является удобной формулировкой, чтобы избежать ответственности.
Если Тигран Саркисян оценивает годы правления Роберта Кочаряна и Андраника Маргаряна столь негативно и раздосадован объемами строительства, то пусть в бытность председателем Центробанка хотя бы заикнулся на данную тему. Общеизвестно, что он не был недоволен проводившейся в те годы политикой, а после 1-го марта 2008г., став премьеров и представляя парламенту программу правительства, положительно оценил полученное наследие и выразил уверенность, что мировой финансовый кризис обойдет Армению стороной.
«Зафиксированные в предыдущие годы высокие темпы экономического роста создали хорошие основы для дальнейшего развития страны и значительного повышения уровня жизни населения», – читаем в программе правительства 2008-2012гг.
Выходит, что премьер либо тогда блефовал по части хорошего наследия, либо сейчас блефует, пытаясь списать собственные провалы на предыдущий период.
Если премьер-министр изначально знал, что из-за большого удельного веса строительной отрасли страна пострадает от кризиса, то почему не написал об этом в программе, продолжая утверждать, что кризис обойдет нас стороной?
Судя по словам Саркисяна, можем сказать, что он либо дилетант, поскольку не смог вовремя правильно оценить ситуацию и проводил такую политику, что экономика РА оказалась в неутешительном состоянии, либо лжец, поскольку знал, что объемы строительной отрасли станут причиной экономического спада, но не говорил об этом обществу.
Придерживаться о Тигране Саркисяне иного мнения просто невозможно, а это значит, что повторное назначение подобного человека на пост премьера является чем-то вроде брошенного Сержем Саргсяном вызова обществу.
Что касается зафиксированной в 2009-ом году и продолжающейся до сих пор экономической депрессии, то объективная оценка ситуации показывает, что основной причиной этого является плохое управление. Осуществление парой Серж Саргсян-Тигран Саркисян налогового «террора» и провозглашение нацеленной на передел собственности политики было для бизнеса тревожным сигналом. Вследствие этого все хозяйствующие субъекты получили иррациональные ожидания, что привело к сокращению инвестиций и, как следствие, к росту безработицы и уровня бедности. Это, в свою очередь, способствовало опасным масштабам эмиграции. И строительная отрасль, как и мировой экономический кризис, тут не причем. Каким образом результаты международных биржевых торгов должны были повлиять на проводимую в Армении политику «большого бюджета»? Правильно, никаким.
Да, экономика должна быть диверсифицированной, но диверсификация не означает удушение более или менее дышащей отрасли экономики. Ее можно обеспечить и развитием других отраслей экономики, благодаря чему уменьшился бы удельный вес той же строительной отрасли в структуре ВВП.
Еще одно обстоятельство: в 2009-ом году мы имели не 14,4%, а даже больший спад экономики. Чтобы оценить экономический спад в РА на международном уровне и сопоставить имеющиеся у нас показатели с другими странами, ВВП необходимо рассчитывать в долларах, а, как известно, 3-го марта 2009-го года курс доллар-драм изменился примерно на 25%. То есть, ВВП нашей страны, выраженный в долларах, по сравнению с 2008-ым годом сократился на 35%. А это рекордный, в негативном смысле, показатель во всем мире. Как после этого Тигран Саркисян снова оказывается на посту руководителя исполнительной власти – вопрос, который должно задать наше общество и окончательный ответ на который должен быть дан во время предстоящих президентских выборов.
Серж Саргсян всеми своими шагами демонстрирует, что он продолжит ту ошибочную линию, которая привела к сокращению объемов экономики, повышению цен, увеличению бедности и росту эмиграции. Тигран Саркисян является инструментом сверхцентрализации и построения «экономики одного олигарха», и в этом причина того, что он продолжает оставаться на своем посту. Иными словами, эффективность работы премьера президент страны оценивает совершенно другими критериями. Общественные и государственные интересы в президентском дворце не считают первоочередными. Главным и самым важным там считают воспроизводство своей власти и вечное правление.
Оценивая деятельность власти с точки зрения государственных интересов РА и обеспечения общественного благополучия, однозначно приходишь к заключению, что ожидание прогресса без смены власти попросту является наивным или клиентством.  Значит, на президентских выборах нужно поверить в возможность поднять волну народного протеста и сменить уже давно подвергшихся политической инфляции управленцев.