Ի՞նչ ցույց տվեց ԲՀԿ-ի քվեարկությունը
Ինչպես հայտնի է, «Բարգավաճ Հայաստան» պատգամավորական խմբակցությունը որոշել էր «դեմ» քվեարկել Տիգրան Սարգսյանի ներկայացրած կառավարության գործունեության ծրագրին։ Այդպես էլ եղավ, ինչը վկայում է թիմային կարգապահության մասին։
Քվեարկությանը չմասնակցած ԲՀԿ–ական պատգամավորները հարգելի պատճառներ ունեին։ Գագիկ Ծառուկյանը ցուցադրաբար չմասնակցեց քննարկումներին ու քվեարկությանը, իսկ Մուշեղ Պետոյանը, մեր ունեցած տեղեկություններով, հանրապետությունից բացակայում էր։
Միակ «կիքսը», որն արձանագրվեց կառավարության ծրագրի քվեարկության ժամանակ, մեծամասնականով պատգամավոր դարձած ԲՀԿ խմբակցության անդամ Գրիգորի Մարգարյանի «ձեռնպահ» լինելն էր։ Ճիշտ է, Մարգարյանը հետո պնդում էր, թե ինքը «դեմ» է քվեարկել, և միայն տեխնիկական վրիպակի պատճառով է իր անունից «ձեռնպահ» գրանցվել, սակայն սա ուշագրավ հանգամանք է։
Ելնելով Գրիգորի Մարգարյանի անցած ուղուց՝ չի բացառվում, որ նա «ձեռնպահ» է քվեարկել, բայց հետո սկսել է «կռուտիտներ» լինել։ Կամ էլ՝ համակարգիչն է «զգացել», որ Մարգարյանի տեսակը, չնայած մատը «դեմ»–ի վրա դնելուն, հաստատ կուզենար «ձեռնպահ» լինել, քանի որ քաղաքական թափառաշրջիկությամբ աչքի ընկած պատգամավորի համար ամենաբնականը պետք է որ այդպիսի քվեարկությունը լիներ։ Եկեք, սակայն, առաջնորդվենք անմեղության կանխավարկածով և հիմք ընդունենք Մարգարյանի բացատրությունները։
Եթե հետագայում էլ Գրիգորի Մարգարյանի մոտ պատահական վրիպակները կրկնվեն կամ համակարգիչը «քաշի», և նա շեղվի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության որոշումից, ապա Ծառուկյանը պետք է հետևություններ անի և հրապարակավ ձերբազատվի նմանատիպ մարդկանցից։
Մեր կարծիքով՝ ավելի լավ է մեկ–երկու անդամով պակաս քանակի խմբակցության ունենալ, քան՝ «ականապատված» տարածք։ Առջևում շատ լուրջ քաղաքական զարգացումներ են սպասվում և պետք է նախապես ապահովագրվել տհաճ անակնկալներից։

Что показало голосование ППА?
Как известно, парламентская фракция «Процветающая Армения» приняла решение голосовать «против» представленной Тиграном Саркисяном программы деятельности правительства. Так и случилось, и это свидетельствует о внутрикомандной дисциплине.
У депутатов от ППА, не принявших участие в голосовании, были уважительные причины. Гагик Царукян демонстративно не принял участия в обсуждениях и голосовании, а Мушег Петросян, по имеющимся у нас данным, отсутствовал в стране.
Единственным киксом, который был дан во время голосования по программе правительства, стало то, что избравшийся по мажоритарной системе депутатом НС член фракции ППА Григорий Маргарян «воздержался». Правда, Маргарян потом настаивал, что проголосовал «против», и только из-за технического сбоя напротив его имени было поставлено «воздержался». Однако это весьма примечательное обстоятельство.
Учитывая пройденный Григорием Маргаряном путь, не исключено, что он воздержался от голосования, но потом начал выкручиваться. Или же компьютер «почувствовал», что имеет дело с человеком типа Маргаряна, который, нажимая на кнопку «против», наверняка хотел бы «воздержаться», поскольку для отличающегося политическим бродяжничеством депутата наиболее естественным было бы подобное голосование. Однако давайте, руководствуясь презумпцией невиновности, примем за основу объяснения Маргаряна и оценим поведение членов ППА.
Если и в дальнейшем с Григором Маргаряном повторятся случайные сбои или же его «подставит» компьютер и он отклонится от решения фракции «Процветающая Армения», то Царукян должен будет сделать выводы и публично избавиться от подобных людей.
По нашему мнению, лучше, чтобы во фракции было на одного-два члена меньше, чем она была «заминирована». Впереди ожидаются весьма серьезные политические процессы и нужно заранее подстраховаться от неприятных сюрпризов.