Հասարակության լյումպենացումը
Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանությունը ձգտում է իր ձեռքում կենտրոնացնել հանրային կյանքի բոլոր ոլորտները։ Փորձ է արվում կառուցել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն», «մեկ օլիգարխի քաղաքական դաշտ», «մեկ օլիգարխի հեռուստատեսություն», «մեկ օլիգարխին թերթեր ու կայքեր» և այդպես շարունակ։
Վերջին շրջանի զարգացումները ցույց են տալիս, որ նախագահական նստավայրում խնդիր են դրել ստեղծել նաև «մեկ օլիգարխի քաղաքացիական հասարակություն» և «մեկ օլիգարխի երիտասարդ ակտիվիստներ»։
Եթե մինչև այժմ մենք ականատես էինք լինում իրոք ինքնաբուխ և պետական շահ հետապնդող քաղաքացիական նախաձեռնությունների («Օտարալեզու դպրոցների դեմ», «Թեղուտի պաշտպանություն» և այլն), ապա այժմ իշխանություններն ուզում են սեփականաշնորհել նաև այդ տարածքը և պղծել ամեն ինչ։ Մի շարք «քաղաքացիական նախաձեռնությունների» և սոցցանցերում ստեղծված խմբերի ետևում հստակ երևում են Բաղրամյան 26–ի «ականաջները», ինչը ստիպում է թերահավատորեն վերաբերվել այդ «նախաձեռնությունների» անկեղծությանը և ուղղորդված չլինելուն։
Քավ լիցի, ես դեմ չեմ քաղաքացիական նախաձեռնություններին։ Ավելին, շատ ողջունելի է, որ մարդիկ իրենց և այլոց իրավունքների համար պայքարում են, բայց թացը չորից պետք է տարբերել։
Արդեն իսկ ակնհայտ է, որ որոշ ինքնաբուխ՝ «ներքևից» ստեղծվող, նախաձեռնություններն ամենևին էլ ինքնաբուխ չեն։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ովքեր են նախաձեռնում  «ինքնաբուխ» այդ նախաձեռնությունները և ովքեր են զբաղվում դրանց «ռասկրուտկայով»՝ չեմ կասկածում, որ գործ ունենք հասարակական շարժում կոչվածը ներիշխանական «ռազբորկաների» մեջ որպես գործիք օգտագործելու հետ։ Պատահական չէ, որ «ինքնաբուխները» շատ օպերատիվ կերպով արձագանքում են այս կամ այն երևույթին, բայց արի ու տես, որ, ասենք, երկրի տնտեսության հերն անիծած Տիգրան Սարգսյանի կառավարության դեմ որևէ խումբ «ֆեյսբուքում» չստեղծվեց, կամ «քաղաքացիական ակտիվիստներից» որևէ մեկը ԱԺ շենքի դիմաց չերևաց ու պատգամավորներին կոչ չարեց դեմ քվեարկել հարյուրհազարավոր ՀՀ քաղաքացիների արտագաղթի պատճառ դարձած իշխանության ծրագրին։
Ուշագրավն այն  է, որ «քաղաքացիական ակտիվիստներն» իրենց հայտարարում են ապաքաղաքական կամ վերքաղաքական, սակայն իրականում շատ կոնկրետ քաղաքական շրջանակի շահերն են սպասարկում։ Ընդ որում՝ քաղաքացիականությունից և ժողովրդավարությունից խոսողների առաջ քաշած խնդիրներն ու դրանց լուծման մեխանիզմները բացարձակապես կապ չունեն քաղաքացիական ու ժողովրդավարական արժեքների հետ։
Դատելով ամենից՝ իշխանության նախագահական թևը խնդիր է դրել ոչ միայն իշխանամետ խունվեյբինների («Բազե», «Միասին», իշխանամետ կուսակցությունների երիտթև) թիմ պահել, այլ նաև այսպես կոչված ընդդիմադիր ջահելների բուծել։ «Ընդդիմադիր» ակտիվիստները նրանց պետք են երկրի տնտեսաքաղաքական համակարգը մեկի ձեռքում կենտրոնացնելու հանրային պահանջ ձևավորողի ֆունկցիան կատարելու համար։ Այսպիսով՝ ճղճղան զանգվածը փորձում է խլացնել ու հանրության ուշադրությունը շեղել իրական խնդիրներից ու այդ խնդիրներն առաջացնող թիվ մեկ պատասխանատուներից։
Օրինակ, «քաղաքացիական ակտիվիստները» վերջերս թատերականացված մի ակցիա էին կամզակերպել՝ «թաղելով» Օլիկ Գարխյանին՝ Հայաստանի օլիգարխիան մարմնավորող խրտվիլակին, բայց «մոռացել» էին նշել, որ այսօրվա թիվ մեկ օլիգարխը Սերժ Սարգսյանն է։ Օլիգարխիայի դեմ պայքարելն, անշու՛շտ, լավ բան է, բայց իրերը պետք է իրենց անվանումներով կոչվեն։ «Ակտիվիստների» թիրախը բոլորն են՝ բացի ՀՀ–ում առկա կլանաօլիգարխիկ համակարգի պարագլուխներ նախագահն ու վարչապետը։ Համանման մյուս նախաձեռնությունների մոտ էլ նույն պատկերն է. մեղավոր են բոլորը և բոլորին պետք է պատժել՝ ապավինելով ... Սերժ Սարգսյանին։ Ինչևէ։
Ուշադրությու՛ն դարձրեք. «քաղաքացիական նախաձեռնությունների» մեծ մասի հարձակումները շրջանցում են Սերժ Սարգսյանին ու նրա մերձավոր շրջապատին, իսկ եթե նախագահին հիշում են, ապա որպես գերագույն արբիտր և օլիգարխների դեմ պայքարի առաջամարտիկ։ Շա՜տ ծիծաղելի տեսարան է, այնպե՞ս չէ։
Ստանալով իշխանամետ լրատվամիջոցների անթաքույց աջակցությունը՝ «ակտիվիստները» թաքնվում են քաղաքացիական արժեքների ետևում, բայց իրականում ծառայում են Բաղրամյան 26–ին ու նպաստում «մեկ մարդու» համակարգի ստեղծմանը։ Ճիշտ է, հասարակական տարատեսակ «շարժումներին» մասնակցողներից շատերն ազնիվ մղումներով են համակարգչի դիմաց նստած «ստատուս» գրում կամ փողոցում պաստառ բռնում, բայց դրանից այդ «քաղաքացիական նախաձեռնությունների» գեղամյանական էությունը չի փոխվում։ Կարելի է ասել, որ «քաղաքացիական ակտիվիստներից» շատերը նույն «դհոլի» ֆունկցիան են կատարում, պարզապես՝ այլ տարբերակով և այլ սակագներով։
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանի իշխանությունը, քաղաքական դաշտը հաճախորդներով լցնելուց զատ, զբաղված է նաև քաղաքացիական դաշտի «փչացմամբ»՝ դրանով իսկ վարկաբեկելով քաղաքացիական արժեքներն ու հասարական շարժումների գաղափարն ընդհանրապես։  Ուստի, նախագահական ընտրություններին ընդառաջ, կարիք կա «ականազերծելու» ոչ միայն  քաղաքական դաշտը, այլ նաև լղոզված քաղաքացիական տիրույթը, այլապես գարշահոտությունը համատարած կդառնա, ինչը ձեռնտու է միայն «ֆուտբոլասերներին»։
Չի՛ կարելի հասարակության լյումպենացում և իշխանական համակարգի թուրքմենբաշիացում թույլ տալ։ Լյումպենացումը վրա է հասնում այն պահից, երբ հանրային գիտակցության մեջ ներարկվում է ոչ թե իրավունքի և օրենքի գերակայության գաղափարը, այլ սովետի ժամանակվա պես «կոլեկտիվների պահանջով» կառավարվելու նպատակահարմարությունը։ Այս թամաշային պետք է հստակ գնահատական տալ, այլապես սերիալները հեռուստաէկրաններից կներթափանցեն իրական կյանք, որից հետո կհայտնվի Սերժ Սարգսյանն իր «Տարո՛ն ջան, ինքդ էլ տեսնում ես, որ սիրուն չի ...» «քաղաքացիական» դիրքորոշմամբ։

Люмпенизация общества
Возглавляемая Сержем Саргсяном власть стремится сконцентрировать в своих руках все сферы общественной жизни. Делается попытка построить «экономику одного олигарха», «политическое поле одного олигарха», «телевидение одного олигарха», «газеты и сайты одного олигарха» и так далее.
Развития последнего времени показали, что в президентском дворце поставили задачу создать также «гражданское общество одного олигарха» и «молодых активистов одного олигарха».
Если до сих пор мы были очевидцами действительно спонтанных и преследующих государственные интересы гражданских инициатив («Против иноязычных школ», «В защиту Тегута» и так далее), то сейчас власти хотят приватизировать и эту сферу, извратив всё. За рядом «гражданских инициатив» и созданных в социальных сетях групп явно видны «уши» президентского дворца, что заставляет относиться к искренности и ненаправляемости  «инициатив» с недоверием.
Видит Бог, я не против гражданских инициатив. Более того, весьма похвально, что люди борются за свои и чужие права, но надо отличать белое от черного.
Уже очевидно, что некоторые спонтанные, созданные «снизу» инициативы вовсе не являются спонтанными. Учитывая то, кто инициирует эти «спонтанные» инициативы и кто занимается их раскруткой, не сомневаюсь, что мы имеем дело с использованием так называемого общественного движения в качестве инструмента во внутривластных разборках. Неслучайно, что «спонтанные» весьма оперативно реагируют на то или иное явление, но при этом в «Фейсбуке» не была создана ни одна группа против правительства Тиграна Саркисяна, уничтожившего экономику страны, никто из «гражданских активистов» не появился перед зданием парламента и не призвал депутатов голосовать против ставшей причиной эмиграции сотен тысяч граждан РА программы властей.
Примечательно, что «гражданские активисты» объявляют себя аполитичными или надполитичными, хотя в действительности обслуживают интересы вполне конкретных политических кругов. Причем, выдвинутые говорящими о гражданственности и демократии проблемы и механизмы их решения не имеют абсолютно никакого отношения к гражданским и демократическим ценностям.
Судя по всему, президентское крыло власти поставило задачу не только держать команду провластных хунвейбинов («Базе», «Миасин», молодежные крылья провластных партий), но и взрастить так называемую «оппозиционную» молодежь. «Оппозиционные» активисты нужны им для формирования общественного требования по централизации политико-экономической системы страны в одних руках. Таким образом, крикливая масса пытается заглушить и отвлечь внимание общественности от реальных проблем и ответственных номер один за эти проблемы. Например, «гражданские активисты» организовали недавно театрализованную акцию похорон Олика Гархяна (чучела, символизирующего олигархию Армении), но «забыли» отметить, что на сегодня олигархом номер один является Серж Саргсян. Борьба с олигархией, несомненно, хорошее дело, но вещи нужно называть своими именами. Мишенью «активистов» являются все, кроме главарей кланово-олигархической системы РА – президента и премьер-министра.
Обратите внимание: жалобы-требования большей части «гражданских инициатив» обходят стороной Сержа Саргсяна и его близкое окружение. Получая неприкрытую поддержку провластных СМИ,  «активисты» прикрываются гражданскими ценностями, но в реальности служат президентской резиденции. Правда, многие участники различных общественных «движений» пишут статусы, сидя за компьютерами, исходя из искренних побуждений, но от этого гегамянская сущность «гражданских инициатив» не меняется.    Можно сказать, что многие из «гражданских активистов» выполняют ту же функцию «барабана», просто – в несколько ином варианте.
Таким образом, возглавляемая Сержем Саргсяном власть, кроме заполнения политического поля клиентами, занята также «порчей» гражданского поля, компрометируя этим гражданские ценности и саму идею общественных движений.  Следовательно, в преддверии президентских выборов есть необходимость «разминировать» не только политическое поле, но и размытую гражданскую сферу, иначе зловоние станет повсеместным, что выгодно только «футбололюбам».
Нельзя допустить люмпенизацию общества и туркменбашизацию властной системы! Люмпенизация наступает тогда, когда в общественное сознание впрыскивают идею не верховенства закона и права, а целесообразности быть управляемыми «по требованию масс» наподобие советских времен. Этому шоу необходимо дать четкую оценку, иначе сериалы с телеэкранов проникнут в реальную жизнь, после чего появится Серж Саргсян с «гражданской» позицией «Тарон джан, ты же сам видишь, что некрасиво…».