Վարդան Օսկանյանի համար ակնհայտ է՝ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացը փակուղում է
ՀՀ նախկին արտգործնախարար, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսկացության պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը.
«Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում առաջընթացը կենսական նշանակություն ունի Եվրամիության հետ Հայաստանի քաղաքական ասոցացման և տնտեսական ինտեգրման ներուժի լիարժեք օգտագործման համար: Նա կոչ է արել Հայաստանին և Ադրբեջանին ավելացնել ջանքերը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ:
Էշթոնի հայտարարությանը նախորդել էր մեքսիկական Լոս Քաբոսում Մեծ քսանյակի գագաթաժողովի ընթացքում Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունը, որի դիվանագիտական ձևակերպումները, ինչպես նկատեց առաջին նախագահն իր վերջին ելույթում, բավական խիստ էին և էապես տարբերվում էին նախորդ՝ լ'Ակվիլայի (2009թ.), Մուսկոկայի (2010թ.) և Դովիլի (2011թ.) հայտարարություններից:
Այսօր ակնհայտ է, որ Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման գործընթացը փակուղում է: Ես չեմ հիշում մի ժամանակ, երբ փակուղին այսքան խոր լիներ: Ստեղծված իրավիճակի պատճառները երկուսն են.
Նախ, այսօր սեղանի վրա չկա մի փաստաթուղթ, որը բոլոր կողմերն ընդունեն որպես բանակցային հիմք: Սա լուրջ պրոբլեմ է: Վեճը գնում է փոփոխված երեք տարբեր փաստաթղթերի շուրջ. Սոչիի փաստաթուղթ, որ բացարձակապես անընդունելի է Հայաստանի համար, Սանկտ Պետերբուրգի փաստաթուղթ, որ բացարձակապես անընդունելի է Ադրբեջանի համար, և Կազանի փաստաթուղթ, որը նույնպես անընդունելի է Ադրբեջանի համար: Սա, բնականաբար, բանակցությունները շարունակելու լուրջ խոչընդոտ է:
Երկրորդ, փակուղու պատճառ է նաև այն, որ այս տարիների ընթացքում չհամաձայնեցված խնդիրներն ավելացել են: Կազանից հետո շրջանառության մեջ են Ադրբեջանի առաջարկած տասը փոփոխությունները, որոնք անընդունելի են հայկական կողմի համար:
Այսօր միջնորդների խնդիրն է (հավանաբար Քլինթոնն իր այցելության ընթացքում փորձել է դա անել), որ կողմերը վերջիվերջո փաստաթղթերից մեկն ընդունեն որպես բանակցային հիմք: Բացի այդ, շատ տրամաբանական է ենթադրել, որ Քլինթոնը Բաքվում Ադրբեջանին առաջարկել է հրաժարվել նրա առաջարկած տասը կետերի մեծ մասից (8-9-ից), իսկ հայկական կողմին Երևանում խնդրել ընդունել դրանցից գոնե մեկը կամ երկուսը:
Իմ խորին համոզմամբ՝ Քլինթոնը Հայաստանից ձեռնունայն է գնացել, քանի որ Հայաստանը չէր կարող նոր բան ավելացնել Կազանում արդեն ընդունածի վրա:
Կարծում եմ՝ հայկական կողմի բանակցային թերացումը եղել է այն, որ ժամանակից շուտ և պետք եղածից շատ համաձայնել է իր զիջումների բաժնին՝ առանց վստահ լինելու, որ Ադրբեջանն էլ արած կլինի իր առավելագույն զիջումները: Ի դեպ, բանակցային նույն սխալը թույլ է տրվել նաև հայ-թուրքական գործընթացում:
Ահավասիկ, ստեղծված այս իրավիճակն է պատճառը, որ միջնորդները իրենց իրավունք են վերապահում հավասարապես մեղադրանք դնել կողմերի վրա, երբ ակնհայտորեն Ադրբեջանն է, որն իր ծայրահեղ պահանջներով խոչընդոտում է ինչպես բանակցային գործընթացը, այնպես էլ ռազմատենչ հայտարարություններով և սահմանային ոտնձգություններով վտանգում փխրուն խաղաղությունը»:

Очевидно, что урегулирование Карабахского вопроса находится в тупике - Вардан Осканян
Депутат от парламентской фракции «Процветающая Армения», бывший глава МИД Вардан Осканян прокомментировал последние развития в Карабахском процессе на своей странице в «Facebook».
«Верховный представитель ЕС по иностранным делам и вопросам безопасности Кэтрин Эштон заявила, что прогресс в Карабахском урегулировании имеет жизненное значение для полноценного использования потенциала экономической интеграции и политической ассоциации Армения-ЕС. Она призвала Армению и Азербайджан увеличить усилия для достижения согласия. Заявлению Эштон предшествовало заявление президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ в Лос-Кабосе, дипломатические формулировки которого, как заметил первый президент Армении в своем выступлении, были довольно жесткими и существенно отличались от заявлений в Аквилле (2009), Мускоке (2010) и Довиле (2011).
Сегодня очевидно, что урегулирование Карабахского вопроса находится в тупике. Я не помню такого периода, чтобы тупик был настолько глубок. Есть две причины создавшейся ситуации.
Во-первых, сегодня на столе переговоров нет такого документа, который все стороны могут взять за основу. Эта серьезная проблема.  Дискуссия ведется вокруг трех разных документов – Сочинский документ, который абсолютно неприемлем для Армении, Санкт-петербургский документ, который категорически неприемлем для Азербайджана и Казанский документ, который также неприемлем для Азербайджана.  Это, естественно, является серьезным препятствием для продолжения переговоров.
Вторая причина также в том, что в течение этих лет количество несогласованных вопросов увеличилось. После Казани в оборот были введены 10 поправок Азербайджана, которые неприемлемы для армянской стороны.
Сегодня задача посредников в том (безусловно, Клинтон попыталась сделать это в рамках своего визита), чтобы стороны наконец приняли один из документов как основу для переговоров. Кроме того, логично предположить, что Клинтон в Баку предложила Азербайджану отказаться от большей части выдвинутых поправок (8-9), а в Ереване попросила армянскую сторону принять хотя быть одну или две из них.
Я глубоко убежден, что Клинтон уехала из Армении с пустыми руками, так как армянская сторона не могла добавить ничего нового к уже принятому в Казани.
Считаю, что переговорным недостатком армянской стороны было то, что она слишком быстро и слишком на многое согласилась в вопросе компромиссов, не будучи уверена в том, что Азербайджан также пойдет на максимальные компромиссы. Кстати, аналогичная ошибка была допущена в армяно-турецком процессе.
Так вот, причина этой ситуации в том, что посредники оставляют за собой право равноценно обвинять стороны, когда очевидно, что именно Азербайджан препятствует переговорному процессу своими максималистскими требованиями  и ставит под угрозу хрупкий мир в регионе своей военной риторикой и приграничными провокациями».