Դավիթ Շահնազարյանի անկեղծացումը
«Ազատություն» ռադիոկայանին տված վերջին հարցազրույցում արդեն նախկին ՀԱԿ–ական Դավիթ Շահնազարյանը սերժահաճո մի շարք մտքեր է հայտնել։ Նրա ասածներն ու գնահատականների ենթատեքստն ամբողջությամբ համընկնում է ՀՀԿ ղեկավարի տեսակետներին ու ցանկություններին, և ահա թե ինչու։
Ա. Որքան դրական է գնահատում Դավիթ Շահնազարյանը ՀԱԿ–ի՝ իշխանությանը ձեռնտու «երկխոսությունը» Կառավարության ընդունելությունների տանը, նույնքան բացասական է գնահատում «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսի ներքո նույն ՀԱԿ–ի քայլերը,
Բ. Շահնազարյանը կողմ էր և իր կողմից ամեն ինչ արեց որպեսզի 2011–ին ՀՀԿ–ի ու ԲՀԿ–ի միջև կոալիցիոն նոր հուշագիր ստորագրվի։ Հիմա, երբ ԲՀԿ–ն դուրս է եկել կոալիցիայից և ակնհայտ է, որ չի պաշտպանելու Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը՝ Շահնազարյանն այդ ամենը բացասական է գնահատում։ Դավիթի համար Սերժը չարյաց փոքրագույնն է  («Սերժը չարյաց փոքրագույնն է» քարոզչական «տրյուկն», ի դեպ, երկար ժամանակ տարածվում է նախագահական նստավայրից),
Գ. Շահնազարյանը չի ողջունում ՀԱԿ–ի՝ ՀՀԿ–ին քաղաքական մենաշնորհից զրկելու քայլերը՝ դեմ արտահայտվելով «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ծրագրին,
Դ. Շահնազարյանն, ինչպես Սերժ Սարգսյանի թիմակիցները և արտահաստիքային սազանդարները, Վարդան Օսկանյանի հետ կապված գործում քաղաքական ենթատեքստ չի տեսնում և ընդունում է ԱԱԾ–ի վարկածը,
Ե. Այնպես ինչպես 2011–ի փետրվարին (սերժանպաստ կոալիցիոն հուշագրի ստորագրման ժամանակ), այժմ էլ Շահնազարյանը Սերժ  Սարգսյանի ոչ պաշտոնական մամլո խոսնակի դերում է հանդես գալիս և «ընդդիմադիր» դիրքերից հիմնավորում, թե ինչու պետք է ՀՀԿ ղեկավարը վերարտադրվի,
Զ. Իշխանական քարոզչամեքենային ձայնակցելն ամբողջական չէր լինի, եթե Շահնազարյանը չխոսեր մոդայիկ դարձած ու իշխանական քարոզչամեքենայով «ռասկրուտկա» արվող «քաղաքացիական հասարակության» մասին։ Նա խոսեց ու ասաց, որ այդ դաշտում է իրեն տեսնում։ Նկատենք, որ սա  իշխանությանը ծառայելու «ատմազկա» է դարձել վերջին շրջանում, քանզի այն «քաղաքացիական հասարակությունը», որի մասին իր երեկվա ուղերձում շեշտեց Սերժ Սարգսյանը՝ որևէ կապ չունի իրական քաղաքացիական հասարակություն հասկացության հետ։ Վերջում միևնույն է դհոլ է ստացվելու կամ լավագույն դեպքում «Տարո՛ն ջան, սիրուն չի...» նախադասությամբ ավարտվող մի բան։
Ուշագրավ է, որ Դավիթ Շահնազարյանի այս տեսակետները մեկ կենտրոնից եկած հրահանգով լայնորեն տարածվեցին նախագահականի վերահսկողության տակ գտնվող կայքերով, ինչին հետևեց Րաֆֆիի մարդկային որակների հանգույն լյուստրացված փորձագետի կանխատեսելի արձագանքը։ Այսինքն՝ Շահնազարյանի պահով իշխանական PR գործիքներն աշխատեցին այնպես, ինչպես Արամ Զավենիչի, Մակեյանի, Մաշտոցի պուրակի և մյուս նախագծերի դեպքում։
Պարզ է, որ Սերժ Սարգսյանի շրջապատում խիստ անհանգստացած են «Կոնսենսուս մինուս մեկ»–ով և ամեն ինչ անում են ԲՀԿ–ին, ՀԱԿ–ին ու ՀՅԴ–ին վնասելու համար։ Մեյդան են նետվում ձեռքի տակ եղած բոլոր տիպի շահնազարյաններն ու «քաղաքացիականները»։
Արտաշես Գեղամյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը վաղուց «խուրդվել» են, և Ս. Սարգսյանը ստիպված է ապավինել նեոգեղամյաններին, ովքեր իրենց նախորդներին զիջում են կատարողական վարպետությամբ, բայց իշխանությունն այլ ռեսուրս չունի և ստիպված է բավարարվել սրանցով։

Откровение Давида Шахназаряна
В последнем интервью радио «Азатутюн» уже бывший член АНК Давид Шахназарян высказал ряд сержеугоднических мыслей. Его слова и подтекст оценок целиком совпадают с позицией и желаниями председателя РПА, и вот почему.
а) Сколь положительно оценивает Давид Шахназарян выгодный властям «диалог» АНК в Доме приемов Правительства, столь негативно он оценивает шаги того же АНК в рамках лозунга «Вперед, к бессержевской Армении!»,
б) в 2011г. Шахназарян выступал за новый коалиционный меморандум между РПА и ППА и со своей стороны сделал всё, чтобы он был подписан. Сейчас, когда ППА вышла из коалиции и очевидно, что не поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна, Шахназарян оценивает всё это негативно. Для Давида Серж является меньшим из зол (кстати, пропагандистский трюк «Серж – меньшее из зол» уже долгое время распространяется президентским дворцом),
в) Шахназарян не приветствует действия АНК, направленные на лишение РПА политической монополии, выступая против программы «Консенсус минус Серж Саргсян»,
г) Шахназарян, подобно членам саргсяновской команды и внештатным сазандарам, не видит в деле Вардана Осканяна политического подтекста и принимает версию СНБ,
д) подобно тому, как это было в феврале 2011г. (во время подписания выгодного Сержу коалиционного меморандума), Шахназарян выступает сейчас в роли неофициального пресс-секретаря Саргсяна и с «оппозиционных» позиций обосновывает причины того, почему председатель РПА должен воспроизвестись у власти,
е) аккомпанирование агитпропу власти не было бы целостным, если Шахназарян не коснулся темы ставшего модным и «раскручивающегося» властным агитпропом «гражданского общества». Он коснулся данного вопроса, сказав, что видит себя в этом поле. Заметим, что в последний период это стало «отмазкой» для прислуживания властям, поскольку то «гражданское общество», о котором в своем послании говорил Серж Саргсян, не имеет никакого отношения к реальному гражданскому обществу. Всё равно в конце будут «барабаны» или в лучшем случае нечто, заканчивающееся предложением «Тарон джан, некрасиво…».
Примечательно, что данные воззрения Давида Шахназаряна по указанию из единого центра были широко распространены подконтрольными президентскому дворцу сайтами, за чем последовала предсказуемая реакция люстрированного в соответствии с людскими качествами Раффи эксперта. То есть, по части Шахназаряна «инструменты» властного пиара действовали так же, как в случае с Арамом Завеновичем, Макеяном, сквером Маштоца и другими проектами.
Ясно, что в окружении Сержа Саргсяна крайне обеспокоены форматом «Консенсус минус один» и делают всё, чтобы навредить ППААНК и АРФД. На арену выводятся имеющиеся под рукой шахназаряны и «гражданственники» всех типов.
Арташес Гегамян и Артур Багдасарян давно девальвировались, и Саргсян вынужден уповать на неогегамянов, которые уступают своим предшественникам исполнительским мастерством, но у властей нет иного ресурса и им приходится довольствоваться тем, что есть.